‘Acropora’ by Dr. Jamie Craggs photograph

WORLD UNSEEN KIÁLLÍTÁS

„Acropora” (Agancskorall) – Dr. Jamie Craggs fotója

A Coral Spawning Lab társalapítója dokumentálja a trópusi korall szaporodását a kenti Sevenoaksban

10 perc
A World Unseen igyekszik a fotózás nyújtotta élményt mindenki számára befogadhatóvá tenni, legyen szó vak, gyengénlátó vagy látó emberről. Itt tudod megnézni Dr. Jamie Craggs színekkel teli fotóját, amely egy korall ágait ábrázolja, amint épp pete-/hímivarsejtcsomagokat lök ki magából. Hallgasd meg, mit mesél Jamie, vagy olvasd el alább.

Hallgasd meg, mit mesél Dr. Jamie Craggs a saját fotójáról

'Acropora’ by Dr. Jamie Craggs photograph

Egy korallból látunk részletet, amelynek rózsaszín és narancssárga pettyes ágai és polipjai meghatározzák a kép alsó felét. Közelebbről úgy néz ki, mintha az árnyékokkal és dudorokkal teli alakzat éppen a kép teteje felé nyúlna.

A korall ágaiból több száz pete-/hímivarsejtcsomag lövell ki. Az egységes fekete háttér előtt ezek apró pontoknak tűnnek, amelyeken megtörik a fény, és lassan lebegnek felfelé a víz felszínére, mintha csak egy élő lávalámpát néznénk.

Ez a kép nem a trópusokon készült, és nem is a Föld valamelyik tengerében vagy óceánjában. Egy tenyészlaboratóriumban készült a kenti Sevenoaksban, az Egyesült Királyságban. A megjósolt napon a korallt egy fotózásra alkalmas külön tartályba helyezték, hogy megörökítsék, ahogy kibocsátja értékes, életet adó pete-/hímivarsejtcsomagjait.

Ez a kép nem a trópusokon készült, és nem is a Föld valamelyik tengerében vagy óceánjában. Egy tenyészlaboratóriumban készült a kenti Sevenoaksban, az Egyesült Királyságban.”

Húzd el a csúszkát a korai stádiumú szürkehályog szimulációjának megtekintéséhez

Eredeti fotó

Dr. Jamie Craggs vagyok, a Coral Spawning Lab társalapítója, ahol a korallok szaporodásával foglalkozunk, és a képen láthatóhoz hasonló ívási események révén korallok új generációját tenyésztjük, hogy helyreállítsuk a károsodott korallzátonyokat.

Világszerte számos partnerrel működünk együtt, és kutatásunk nagy része a klímaváltozásra, illetve ennek a korallzátonyokra gyakorolt hatására irányul. A korallokat speciális akváriumokban tenyésztjük, amelyek kifejezetten azokat a szezonális környezeti feltételeket szimulálják – hőmérséklet, fotoperiódus, holdciklusok –, amelyek ismereteink szerint kedveznek a korallok szaporodásának.

Ezeket az akváriumokat az Egyesült Királyságban gyártjuk, és a projektben részt vevő partnereinkhez olyan messzire is elküldjük, mint a Maldív-szigetek, a Karib-térség és a Közel-Kelet.

A korallok olyan állatok, amelyeket polipnak hívott külön egyedek alkotnak. Ezek a polipok együtt koralltelepekké állnak össze. Több mint 1500 korallfaj van a világon, és ezek a legkülönfélébb képződményekké fejlődnek – lemezeket, sziklákat vagy szerteágazó kolóniákat alkotva.

Az ezen a képen látható acropora (agancskorall) egy ágas képződmény, amelyet több, 5–7,5 cm hosszú ágacska alkot. Ezeket az ágakat több száz polipegyed növi be. A korallok többsége hermafrodita, vagyis ugyanaz az egyed egyszerre tud petét rakni és spermiumot kibocsátani.

Így készült a fotó
Dr. Jamie Craggs a korallok reprodukciójával foglalkozik, és a fotózás a munkájának velejárója. Ezt az agancskorallt a Canon EOS R5 fényképezőgéppel kapta lencsevégre.

Így készült a fotó

Dr. Jamie Craggs a korallok reprodukciójával foglalkozik, és a fotózás a munkájának velejárója. Ezt az agancskorallt a Canon EOS R5 fényképezőgéppel kapta lencsevégre.

Évente néhány éjszaka szaporodnak, és akkor is csak igen rövid ideig. Ezt az ívási időszakot számos környezeti feltétel határozza meg, többek között a szezonális hőmérséklet, a fotoperiódus, a naplemente és a holdciklus. Laboratóriumainkban ezeket a körülményeket teremtjük meg, hogy a korallokat szaporodásra ösztönözzük. E szaporodási események idején halvány rózsaszín vagy narancssárga pete-/hímivarsejtcsomagok lökődnek ki mindegyik polipból, majd a felszínre úsznak.

Ezeket a csomagokat összegyűjtjük, és a laborba visszük, ahol mesterségesen megtermékenyítjük őket. Az így keletkező sérülékeny embriók tovább növekedve új „korallbabákat” hoznak létre.

Mivel az ívás csak 20-30 percig tart, mindenképpen tudnunk kell, hogy erre mikor kerül sor, mert nemcsak a fényképezőgépeket kell beállítani, de a megfelelő fényviszonyokat is meg kell teremteni ahhoz, hogy el tudjuk kapni azt a pillanatot, amikor kilökődik a pete- és hímivarsejt. Ezt a pillanatot egy Canon EOS R5 fényképezőgéppel sikerült megörökíteni, amelyet a Canon biztosított a Coral Spawning Lab képalkotási megoldásokat nyújtó hivatalos beszállítójaként.

De miért?

A korallzátonyok az óceánjaink biológiailag legsokfélébb élőhelyei, és annak ellenére, hogy az óceán fenekének kevesebb mint 0,1%-át borítják, a tengeri fajoknak több mint harmada él korallzátonyokon, tehát az ottani élet szerves részét képezik.

A biológiai sokféleségen túl ráadásul az általuk biztosított erőforrásokkal félmilliárd embert is támogatnak a bolygón. A zátonyokon élő állatok diverzitásának köszönhetően a korallok fontos fehérjeforrásnak számítanak a halászattal foglalkozó közösségek számára, leginkább a fejlődő országokban.

A korallok növekedési mintázatával jön létre a zátony háromdimenziós struktúrája, amely nagyon hatékony a trópusi viharok során a hullámenergia eloszlatásában, valamint a parti erózió és az áradás megelőzésében. Ezenkívül a zátonyok egyre jelentősebb bevételi forrásnak bizonyulnak a turizmusuk és a búvárkodási lehetőségeik miatt népszerű fejlődő országok számára.

Összeadva ezek az ökoszisztéma-szolgáltatások 1 billió amerikai dollárral járulnak hozzá a globális gazdasághoz, tehát a korallzátonyok nem kizárólag a fajgazdagságuk miatt fontosak, hanem emberi szempontból is.

Nagy jelentősége ellenére a korall óriási nyomás alatt áll.

Riasztóan gyors ütemben tűnnek el a korallzátonyok. Az elmúlt harminc évben a becslések szerint a világ korallzátonyainak 50 százalékát érte valamiféle negatív hatás. Ezek a hatások pedig a helyi lakosokra vezethetők vissza, gondoljuk például a túlhalászásra vagy a környezetszennyezésre, de akár a klímaváltozással járó, tágabban vett globális kihívásokra is.

Célunk, hogy biztosítsuk a szükséges lehetőségeket és eszközöket minden szakembernek, korallzátony-kezelőnek és -helyreállítónak, hogy képesek legyenek szárazföldi létesítményeken is korallokat szaporítani.”

A jövőben várható klímaváltozással kapcsolatos jóslatok miatt a világon sokan egyre jobban aggódnak amiatt, hogy ez milyen hatást gyakorol majd a korallzátonyokra, mivel járhat a biológiai változatosság esetleges megszűnése, és milyen negatív hatásokkal kell számolniuk a korallzátonyok sorsától függő embereknek.

Ezért is kell sürgősen helyreállítani ezeket a pusztuló zátonyokat aktív megőrző munkával, hogy ezek a fontos óceáni élőhelyek szebb jövő elé nézhessenek.

Tisztában vagyunk a korallokat világszerte érintő szörnyű helyzettel, ezért is foglalkozunk a Coral Spawning Labnél a korallok szaporításával.

Az elmúlt tíz évben forradalmi technológiákat fejlesztettünk ki, hogy laboratóriumi körülmények között tudjunk korallokat szaporítani. Az ívási események során összegyűjtjük a pete- és hímivarsejteket, és mesterséges megtermékenyítéssel korallok új generációját hozzuk létre.

Ezek a fiatal korallok kitenyészthetők és rátelepíthetők a sérült korallokra, nagyjából úgy, ahogy az erdősítés is zajlik a szárazföldön. Szívügyünk, hogy megosszuk ezt a tudást, és a lehető legtöbb helyi közösségnek megtanítsuk ezeket a technikákat, hogy a korallzátonyok újjáépítését fel lehessen gyorsítani.

Célunk, hogy biztosítsuk a szükséges lehetőségeket és eszközöket minden szakembernek, korallzátony-kezelőnek és -helyreállítónak, hogy képesek legyenek szárazföldi létesítményeken is korallokat szaporítani. A korallok következő generációjának megteremtésével szeretnénk olyan mértékben helyreállítani a sérült korallzátonyokat, hogy ez jelentősen megváltoztassa az óceánjaink és a bolygónk jövőjét.

Tudj meg többet Dr. Jamie Craggsről és a Coral Spawning Labről

OLYAT NYOMTATUNK, AMI SOKAK SZÁMÁRA NEM LÁTHATÓ
Szerettük volna sokak számára elérhetővé tenni a World Unseen kiállítás élményét, ezért az ikonikus képeket a Canon PRISMAelevate XL szoftver és az Arizona nyomtatósorozat segítségével dombornyomott változatban is kinyomtattuk, a képek címét pedig Braille írással tettük mellé.

Fedezd fel a World Unseen fotógyűjteményt