Az egyik legnagyobb kihívást az olyan állatok fotózása jelenti, amelyek fürgén, ritkán és szabálytalanul mozognak.
A megfelelő tudással azonban könnyebben készíthetsz olyan képeket, amelyekre joggal leszel büszke. Ez egyáltalán nem hasonlít a sportfotózáshoz, ahol fel tudsz készülni a pillanatra, meg tudod keresni legjobb pozíciót, illetve pontosan tudod, hogy milyen felszerelésre lesz szükséged (és hogyan használd) – míg a természetfotózásnál egyedül a váratlant várhatod.
Íme 10 bevált tippünk, hogy nagyszerű természetfotókat tudj készíteni.
VADON ÉLŐ ÁLLATOK FOTÓZÁSA
Így készíthetsz lenyűgöző természetfotókat Canon fényképezőgépeddel
1. Ismerd meg a fotóalanyt
Elengedhetetlenül fontos, hogy alapos ismeretekkel rendelkezz a fotózni kívánt állat élőhelyéről és viselkedéséről, ráadásul ennek a tudásnak a birtokában több órát megspórolhatsz terepen. Segíthet a fotózás megtervezésében, ha tudod, hogy az év melyik időszakában a legaktívabb az adott faj. Ritkán sikerül nagyszerű természetfotót készíteni a megfelelő ismeretek és szervezés nélkül.
2. Gyakorlat teszi a mestert
Nincs sok értelme, ha ott vagy a megfelelő helyen, a megfelelő időben, de nem tudod megörökíteni a pillanatot. A másodperc töredéke alatt történő események megörökítéséhez gyakorlásra van szükség. Nyugtalan állatok fotózásakor a rengeteg próbálkozás dacára is számos hiba be fog csúszni, mire megtalálod a számodra megfelelő beállítást.
Érdemes lehet felállítani egy etetőt a madaraknak a kertben, és az ablakból vagy egy rögtönzött rejtekhelyről fotózni őket olyan, teleobjektívszerű hatótávolságot kínáló zoomobjektívekkel, mint például a Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM vagy a Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM. A zoomobjektíveknél beállíthatod a fókusztávolságot, az RF 100-400mm F5.6-8 IS USM esetében például a 400 mm-t, ami azt jelenti, hogy a legkisebb élőlényekre is ráközelíthetsz, anélkül hogy megzavarnád őket.
Másik megoldásként menj el egy közeli parkba vagy állatmenhelyre a fényképezőgépeddel, hogy jobban megértsd az állatok viselkedését. Minél jobban edzed a szemedet és tökéletesíted a reakcióidődet, annál jobb képeket fogsz tudni készíteni a természetben.
3. Kerülj közelebb
A legjobb természetfotók közelről mutatják az eseményeket. Ha fizikailag közel mész az állatokhoz, akkor általában megváltozik a viselkedésük, vagy ami még rosszabb: teljesen elijeszted őket. A hosszú objektívek használata ezért elengedhetetlen ahhoz, hogy részletgazdag képeket készíts, és a végső képet kivágva még közelebb hozd a témát.
A Canon EOS R7 és a teljes képmezős Canon EOS R6 állatkövető AF-je képes felismerni a kutyákat, macskákat és madarakat, észleli a teljes testüket, az alany arcát vagy szemét, vagyis tűéles képeket készíthetsz az állatokról, miközben mozognak.
4. Válaszd ki a megfelelő objektívet
Az objektívek kiválasztásakor érdemes bölcsen dönteni. Az új RF 100-400mm F5.6-8 IS USM erőteljes zoomtartománya igazi sokoldalúságot kínál. Ha szeretnél még nagyobb szuper-teleobjektív hatótávolságot elérni egy olyan teljes képmezős, tükör nélküli fényképezőgépen, mint a Canon EOS RP, használd a Canon RF 600mm F11 IS STM és RF 800mm F11 IS STM prímobjektíveket.
Ha olyan APS-C formátumú fényképezőgéped van, mint a Canon EOS R7, és kezdésként egy kisebb kivitelű, pénztárcabarát megoldáson gondolkozol, nézd meg az RF-S 18-150MM F3.5-6.3 IS STM objektívet.
Mivel az APS-C fényképezőgépek érzékelője kisebb, mint a teljes képmezős fényképezőgépeké, nem rögzítik a képet teljes szélességében úgy, ahogy a teljes képmezős fényképezőgépek ugyanazzal az objektívvel – létezik egy kb. 1,6-szoros „kivágási tényező”, amely ráközelít a jelenetre, mivel az alany ennyivel nagyobb a képkivágásban. A Canon EOS R7 fényképezőgéppel kombinált RF 100-400mm F5.6-8 IS USM objektívvel például kihasználható a 160–640 mm-es tényleges fókusztávolság.
A fényképezőgép objektívének tényleges fókusztávolságának megtalálásához használd az ingyenes Canon Photo Companion alkalmazást a tényleges fókusztávolság kalkulátorral.
5. Tartsd stabilan
A fényképezőgép remegése igazi ősellensége az éles képeknek teleobjektívek használatakor.
A Canon teleobjektívjeinek nagy többségét rendkívül hatékony optikai képstabilizálással látták el ennek leküzdésére, és jellemzően 3–5 fokozatú expozíciós értéket biztosítanak. Ez hatalmas különbséget jelenthet a kézi természetfotózásnál, ahol a gyors záridősebesség nem túl praktikus, hacsak nem közvetlen napfényben fotózol. A Canon RF 600mm F11 IS STM 5 fokozatú képstabilizátorával folyamatosan éles felvételeket készíthetsz a másodperc 1/20-ad része alatt, nem kell 1/640-es értéket használnod.
A teleobjektívekhez és makrofotózáshoz is használj képstabilizátort, különösen, amikor kézből használod a fényképezőgépet. Ha azonban a fényképezőgép állványon van, gyakran jobb kikapcsolni a képstabilizátort.
6. Folyamatos fókusz
A természetfotózásnál rendkívül fontos, hogy a téma éles legyen a megfelelő területen. A Canon tükör nélküli EOS R fényképezőgép-családja rendelkezik egy nagyon hatékony Dual Pixel AF rendszerrel, amely gyors fázisérzékelésű autofókuszt biztosít magán a képérzékelőn, és ez a képkivágás nagy részét lefedi. A Dual Pixel AF a legújabb EOS DSLR-eken is megtalálható, és az élőkép funkcióval is használható.
Próbáld meg a fókuszt az alany legfontosabb részén, vagyis általában a szemén tartani. A Canon EOS R7 és EOS R6 állatszem-érzékelő autofókusz üzemmódja automatikusan megkeresi a szemeket a jelenetben, és azokra rögzíti a fókuszt. Az AI Servo mód még a leggyorsabban mozgó állatokat is folyamatosan követi annak érdekében, hogy a felvételek mindig élesek legyenek. Próbálj sorozatképet készíteni a fényképezőgéped leggyorsabb felvételkészítési módjában, ez segíthet elkapni a meghatározó pillanatot.
7. Számít a sebesség
A megfelelő záridő beállítása kulcsfontosságú a legjobb természetfotók készítéséhez. A leglogikusabb lépés a gyorsan mozgó események fotózásakor a záridő növelése. Azonban lassabb záridővel elmosódottabb képeket készíthetsz, például a madarak szárnyáról, ami a mozgás érzetét kelti a képeken.
Ahogy egyre jobban megismered a felszerelésed, érdemes lehet még tovább csökkenteni a záridőt, akár még az 1/10 másodperces beállítást is kipróbálhatod, a svenkelési technikával pedig még tovább fokozhatod a mozgás érzetét.
Általános szabályként elmondható, hogy a záridő értékeként legalább a teljes képmezős fókusztávolság reciprokát kell alkalmazni. Ha például egy 600 mm-es objektívet használsz (mint amilyen a Canon RF 600mm F11 IS STM), akkor legalább 1/600 másodperces záridőt kell beállítanod, ha az IS ki van kapcsolva – a legtöbb fényképezőgép esetében ez az érték 1/640 lesz.
8. Figyelj a fényre: hozd ki a legtöbbet a hátsó megvilágításból
Javíthatsz a képeiden, ha megfelelő fényviszonyokat választasz az alany fotózásához. Az állatok viselkedési mintáját figyelembe véve próbálj meg kora reggeli vagy késő esti napfény mellett fotózni a gazdag színvilágot és mély árnyékokat eredményező, meleg, visszafogott fényhatás érdekében.
9. A mélységélesség szabályozása
Ez a tipp nagyon fontos. Normál fotózás esetén gyakori a Rekesz-előválasztásos felvételkészítési mód (AV a fényképezőgép tárcsáján) használata. A makroobjektívek esetében a kis munkatávolságok miatt a rekesznyílás f/16, f/22 vagy nagyobb értékre van leszűkítve a maximális mélységélesség és a teljes fotó élessége érdekében.
Még szebb természetfotókat készíthetsz a bokeh-hatás használatával, amikor a kép fókuszpontja maga az alany. Azonban nem szükséges elmosni a hátteret, ha természetes környezetükben szeretnéd megörökíteni az állatokat.
A nagyobb fókusztávolság erőteljesebb háttér-homályosítást eredményez. Emiatt a zoom teleobjektívek igen hasznosak lehetnek, amikor egy témát el akarunk különíteni, és a hátteret a részletek elmosásával kívánjuk homályosabbá tenni. Ha tehát markánsabb bokeh-hatásra vágysz, lépj hátra párat, és közelíts rá a témára, hogy nagyobb fókusztávolságot érj el.
10. Szuperközeli felvételek
A jelenet megkomponálásával és a fotóalany saját, természetes környezetében való elhelyezésével ütős természetfotókat készíthetsz. Ehhez egy nagy látószögű objektívre lesz szükséged. A kisebb fotóalanyok, például madarak vagy akár rovarok esetében a szuperközeli képek hatékonyabbnak bizonyulhatnak a végső képeken, mert a téma nem vész el a széles felvételen. Ehhez pedig egy külön makroobjektív kell. Bár nem kifejezetten makroobjektív, de a 0,41-szeres nagyítással és közeli fókuszálási képességekkel rendelkező Canon RF 100-400mm F5.6-8 IS USM objektívvel a makrofelvételekhez nagyon hasonló képeket tudsz készíteni.
A Canon újabb makroobjektívjeit jellemzően „hibrid képstabilizátorral” látják el, amely az x és az y tengely mellett a gyakoribb, szögben való remegést is korrigálja. Ez teszi őket igazán kiemelkedővé, amikor kézből készítesz szuperközeli felvételeket. A Canon RF 35mm F1.8 IS MACRO STM és az RF 85mm F2 MACRO IS STM fix objektívek például 0,5-szörös nagyítási tényezőt kínálnak a makrofotózáshoz a legkisebb fókusztávolságuknál.
A makroobjektívek szépsége, hogy olyan fotókat készíthetsz velük, amelyek képernyőn vagy nyomtatásban nagyobb méretben ábrázolnak valamit, mint azt normál esetben látjuk. Az apró rovarokat látványos, bogárszemű szörnyetegekként ábrázolhatod, vagy olyan apró részleteket jeleníthetsz meg rajtuk, melyek az emberi szem számára láthatatlanok.
Ha a természetfotózáshoz megfelelő objektíveket keresel, tekintsd át teljes útmutatónkat.
Írta: Matthew Richards
Kapcsolódó termékek
-
Tükör nélküli fényképezőgépek
EOS R7
Fedezd fel a vadont egy olyan fényképezőgéppel, amely szenzációs sebességet és képminőséget kínál egy a jövő igényeinek megfelelő, hordozható APS-C házban. -
Tükör nélküli fényképezőgépek
EOS RP
A kicsi, könnyű és intuitív kezelésű, tükör nélküli fényképezőgépet az utazáshoz és a mindennapi fotózáshoz tervezték. -
RF-S objektívek
RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM
A nagy látószögtől a teleobjektívig különböző látómezőket biztosító EOS R-sorozatú APS-C zoomobjektív tökéletes választás az utazások, a vadvilág, a sportolás és a különböző élethelyzetek megörökítéséhez. -
Zoom teleobjektív
RF 100-400mm F5.6-8 IS USM
A sokoldalú, kompakt és könnyű, 5,5 fokozatú képstabilizátoros RF 100-400mm zoom segítségével könnyedén megörökítheted az élővilágot és a mozgalmas jeleneteket. -
RF objektívek
RF 600mm F11 IS STM
Forradalmian új, kompakt és könnyű szuper teleobjektív, amely ideális a vadvilág-, szafari- és vonatfotósok számára egyaránt. -
RF objektívek
RF 800mm F11 IS STM
Kompakt, könnyű és nagy teljesítményű szuper teleobjektív elsősorban a vadvilág szerelmeseinek a lehető legközelebbi felvételek készítéséhez.