A természetfotózás nem csak a vidéken élők kiváltsága. Nézz szét a kertedben, az utcákon, a kövek alatt, a tavacskákban és a városi parkokban: rájössz majd, hogy tökéletes lehetőséged van a természetfotózásra a városban is, akár egyenesen a küszöbödön.
A fiatal finn fényképész, Ossi Saarinen városi természetfotói hat számjegyű követői tábort hoztak neki az Instagramon: édes mókusok, egerek és rókák, akik egyenesen a kamerába bámulnak, és vicces kinézetű, gömbölyű, karakteres madarak színesítik az oldalát. Most megosztja velünk a legjobb tippjeit a városi természetfotózáshoz, például a legjobb helyeket a rókalesre, a kedvenc fényképezőgép-beállításait, és hogy milyen kompozíciók ragadják meg a legjobban a furcsa karaktereket.
Helsinkiben Ossi szerint néha a véletlenen múlik a találkozás egy-egy állattal, de a fotóalanyok viselkedését tanulmányozva az ember megtudhatja, mikor és hol érdemes keresni őket. „Tavasszal olyan helyeken keresek rókaodúkat, amelyek nem a város közepén találhatók, de azért még az emberek közelében. Olyan lyukakat kell keresni a földben, amelyek vacoknak is megfelelnek, aztán árulkodó lehet még a szőr és az erős szaguk is” – mondja Ossi.
„Szerintem az egyik legfontosabb dolog, ha állatok fényképezéséről van szó az az, hogy ismerd az állat szokásait. Ha találok egy rókalyukat teli kölykökkel, tudom, hogy minden idejüket odabent töltik, ezért elég csak lefeküdnöm a közelben és fényképezni, ahogy játszanak. A felnőtt rókák általában éjjel, és esetenként délután mozognak. Általában ugyanazt az útvonalat használják újra és újra, így ha követem őket, tudom, hogy melyiket használják – és legközelebb elég már csak az út közepe felé várni őket.”
A nyüzsgő városi utcák, zsúfolt utak és a civilizáció zaja nehezen fér össze a természetfotózással – de ez nem jelenti azt, hogy a természet nincs jelen, és ne kelne életre, miután az emberek visszavonulnak. „Soha nem fényképezek napközben” – mondja Ossi. „A legtöbb állat éjjel aktív, ami persze megnehezíti a fotókészítést, így főleg napkeltekor és napnyugtakor fényképezek. Ilyenkor a legjobbak a fényviszonyok, vagyis a képek is erőteljesebbek lesznek.”
Egy teljes képmezős fényképezőgép (mint a Canon EOS 6D) jobb teljesítményre képes magas ISO-értékek mellett, de egy körülvágott APS-C érzékelővel felszerelt fényképezőgéppel (mint a Canon EOS 7D Mark II) is remek képeket lehet készíteni – mondja Ossi. „Madarak és méhek esetén, ha nem tudsz elég közel férkőzni hozzájuk, a körülvágott érzékelő csökkentett képmezőjének köszönhetően megnövelheted az állat méretét a képen.