BELTÉRI FOTÓZÁS
Tökéletes projektek: három ötlet a kreatív otthoni fotózáshoz
Légy kreatív otthon is. Tippek a mozifilmhatású portrék, absztrakt makroképek és time-lapse videók készítéséhez.
TIME-LAPSE FÉNYKÉPEZÉS
Több száz kép készítése egy time-lapse sorozathoz az idő múlásának érzékeltetésére csodálatos lehet, de a kész videókat nem lehet kitenni a falra. Azonban a time-lapse felvételek átalakíthatók egyetlen kinyomtatható képpé. Time stack kép készítéséhez képek sorozatát kell készítened – ahogy a time-lapse technika esetében is tennéd. De a videó létrehozása helyett az egyes képkockák különböző területeit összeolvasztod egyetlen, lenyűgöző képbe, amely az átmenetet mutatja, mondjuk a nappalból az éjszakába.
Itt most bemutatjuk, hogy hogyan kell beállítani a fényképezőgépet a time-lapse felvételhez beépített időzítővel rendelkező fényképezőgép esetén. Ez egy egyszerű fényképezőgépes technika, amelyet könnyen kipróbálhatsz a saját otthonodban/kertedben is. Mi a tulipánszirmok lenyűgöző mozgását rögzítettük egy délutánon és estén keresztül, de ugyanezt a technikát alkalmazhatod bármely olyan témára, amely idővel lassan változik, mint például egy olvadó fagylalt vagy a nappali/éjszakai táj változása. Amint ez készen van, a képkockák egyesítése következik, majd a szemet gyönyörködtető fali kép elkészítése.
Állítsd a fényképezőgépet állványra és válaszd ki a felvételkészítés szögét. Ne feledd, hogy a fényképezőgépnek több órán keresztül ott kell maradnia, így a legjobb valamilyen félreeső helyet keresni. Ha várható, hogy eső fog esni, a fényképezőgépet fedett helyen helyezd el vagy ablakon belülről készítsd a felvételt. A legjobb egy szélcsendes napot választani, mivel az erős szél a virág nem kívánt mozgását okozhatja. Mindenképpen legyen teljesen feltöltve az akkumulátor. A tulipánok dél körül nyílnak ki teljesen, hogy felfogják a napfényt a kiterjesztett szirmaikon, ezért ekkorra állítjuk be a felvételkészítést.
Ha olyan témát fotózol, mint például egy virág, akkor próbálj meg sima, semleges hátteret mögé helyezni. Ezzel nem csupán kiemeled a virágot a mozgalmas kerti háttérből, de így később egyszerűbb is lesz a több felvétel sima egyesítése egyetlen képbe. Itt egy fekete szövetet helyeztünk el a virág mögött, de bármilyen háttérszínnel kísérletezhetsz. Annak érdekében, hogy a háttér sötét maradjon, ügyeltünk arra is, hogy ne érje közvetlen napfény.
Az expozíció megválasztása a témától és a világítástól függ. Általában a Rekesz-előválasztás jó választás azokhoz a time-lapse sorozatokhoz, ahol a megvilágítás mértéke változik a nap során. Ez azt jelenti, hogy a rekesznyílás és az ISO-érték változatlan maradhat, miközben a fényképezőgép a záridőt igazítja hozzá a körülményekhez. Egy közepes, például f/8 rekesznyílás-érték ideális, és egy alacsony ISO-érték, például ISO 100 segít a zaj minimális szinten tartásában. Fókuszálj a témára, majd kapcsold az objektívet kézi fókuszra, hogy a sorozat közben végig változatlan maradjon.
Gondolj a képminőségre is. A RAW-képek extra részleteket tartalmaznak a megvilágított és árnyékos területeken, így nagyobb teret biztosítanak a túl- vagy alulexponáltság korrigálásához. Ha nem szeretnél RAW-fájlt, akkor válaszd a RAW+JPG lehetőséget, de ne feledd, hogy ehhez az opcióhoz több helyre van szükség a memóriakártyán.
A konzisztens megvilágítás segít majd a felvételek „összetapasztásában”, de nehéz lehet a megvalósítása, ha különböző napszakokban készülnek a felvételek. A megoldás a napfény kiküszöbölése, hogy csak minimális szerepet játsszon a teljes megvilágításban. Itt több lehetőség közül is választhatsz. Elsőként, átmenetileg kizárhatod a napfényt egy fényvisszaverő felület vagy egy takaró segítségével, és megvilágíthatod a virágot egy lámpával vagy erős fényű zseblámpával. Vagy használhatsz Speedlite vakut vagy külső vakut a napfény elnyomására.
Lépj az Időzítős felvételkészítési beállítások helyre a fényképezőgép menüjében. Itt két fő vezérlőelem van. Az Időköz-beállítás meghatározza a felvételek között eltelt időt, és az általad választható tartomány a fényképezőgéptől függ: egyes fényképezőgépeken legfeljebb 30 másodperces időközök, másokon akár 59 perc és 59 másodperces időközök, megint másokon néhány órás, perces és másodperces időközök állíthatók be (itt a fényképezőgépet óránkénti egy felvétel készítésére állítottuk be). A felvételek száma adott számra beállítható, vagy 00 Korlátlan értékre (ha a fényképezőgép ezt lehetővé teszi) a folyamatos felvételkészítéshez. Amikor ezt mind beállítottad, a sorozatot a zárkioldó megnyomásával indíthatod el.
Amikor készen van a több órán keresztül készített képek sorozata, azokat összeolvaszthatod egy képbe, amely a téma átalakulását mutatja a nap során. Válaszd ki az összeolvasztani kívánt képeket – annyit vagy annyira keveset választasz ki, amennyit szeretnél, de minél több a kép, annál hosszabb ideig tart a folyamat. A képeket feldolgozhatod a színek és árnyalatok javítására, ahogy a különálló képek esetében tennéd. Ha időt szeretnél megtakarítani, feldolgozhatod őket DPP segítségével a Recept funkció használatával.
Ha – ahogy most itt a virág esetében is – vannak a háttérnek olyan területei, amelyek nem teljesen feketék, akkor átfestheted azokat a Beállítás eszközzel, majd sötétítheted a kívánt területet. Ezután kezd el a képek egyesítését a Beállítás és Összeállítás eszközzel a DPP-ben. A Beállítás eszközzel feketítsd be az adott kép azon területeit, amelyeket nem kívánsz felhasználni, majd az Összeállítási eszközzel válassz ki egy másik képet és olvaszd őket össze a Világosítás vagy Hozzáadás beállítással. Mentsd el az összeolvasztott képet és folytasd tovább ugyanígy, képről képre, a hatás kialakítását.
A képek összeolvasztásához számos képszerkesztő program és alkalmazás áll rendelkezésre, de az eljárás elve ugyanaz. Helyezd egymásra a képeket és válaszd ki mindkettőn azokat a területeket, amelyeket szeretnél felhasználni az összeolvasztott képben. Választhatsz egy átmenetet ábrázoló összeolvasztott képet, a képkocka egyik szélétől a másikig, vagy kísérletezhetsz az átmenet típusaival, például az alábbi time stack tájképen látható szeletek sorozatával.
Amikor készen van a time-lapse képek összeolvasztása, miért ne lépnél még tovább, hogy kinyomtasd őket? A virágzás különböző szakaszaiban lévő virágot ábrázoló bekeretezett kép nagyszerű kiegészítője lehet a falnak vagy a kandallópárkánynak – vagy akár ajándék is lehet a szeretteinknek. A képek előkészítése nyomtatása egyszerű feladat, amely a legtöbb képszerkesztő alkalmazásban elvégezhető. Bármelyiket is választod, létfontosságú, hogy a kijelzőn látható színek úgy legyenek kalibrálva, hogy a képernyőn megjelenített színek megegyezzenek a kinyomtatottakkal.
A nyomtatási folyamat a használt nyomtatótól függően kis mértékben eltérő lehet. A profi nyomtatók olyan előnyöket kínálnak, mint például a hosszabb élettartamú, poszter méretű nyomatok. A Canon PIXMA PRO-10S akár A3+ méretben is tud nyomtatni 10 tintás pigmentalapú rendszer használatával a gyönyörű színvisszaadás érdekében, míg a PIXMA PRO-100S egy 8 tintás festékalapú rendszert alkalmaz a potenciálisan még tartósabb nyomatokhoz. Vagy lépj még egy szinttel feljebb a Canon imagePROGRAF PRO-1000 használatával, amely akár A2-es méretben is nyomtat a Canon 12 tintás pigmentalapú LUCIA PRO tintarendszerével.
Ha ezek valamelyikét vagy bármely egyéb Canon profi nyomtatót használsz, akkor használd a Print Studio Pro alkalmazást, hogy vezessen a nyomtatási folyamat során. Ez a beépülő modul együttműködik a DPP-vel és egyéb szerkesztő alkalmazásokkal, és a segítségével tökéletesítheted a színkezelési beállításokat és a papírprofilokat, hogy pontos legyen a képernyő-nyomat illeszkedés.
Ha otthoni fotónyomtatót használsz, mint például az általunk használt Canon PIXMA TS6350, akkor a DPP képes a folyamat kezelésére: válaszd a Nyomtatás, majd a Tulajdonságok elemet, válaszd ki a használt papírtípust és a megfelelő beállításokat. A legjobb eredmények eléréséhez használj speciális papírt, mint például a Canon Pro fotópapírok és legalább 5 tintás rendszert (mint például a Canon ChromaLife100 tintatechnológia, amelyet a PIXMA TS6350 használ) a kiváló minőségű nyomtatás érdekében.
Írta: James Paterson
Az inspiráció elsődleges forrása lehet néhány hasznos fotós tanács, vásárlási útmutató vagy érdekes interjú – itt mindent megtalálsz a legjobb fényképezőgép vagy nyomtató kiválasztásához, és ahhoz, hogy kreatív elképzeléseidet valóra váltsd.
Vissza az összes tipphez és technikáhozBELTÉRI FOTÓZÁS
Légy kreatív otthon is. Tippek a mozifilmhatású portrék, absztrakt makroképek és time-lapse videók készítéséhez.
KERTI FOTÓZÁS
Szórakoztató otthoni projektek a fényfestéstől a csillagok fotózásáig.
TIME-LAPSE FÉNYKÉPEZÉS
Fedezd fel az EOS fényképezőgépekkel készített time-lapse videók világát otthonod kényelméből.