Nina Collins TikToker és autodidakta fotós úgy gondolta, hogy a fotóskarrier elérhetetlen, de mindenáron sikeres akart lenni. „Diákként nem vetett fel a pénz, de annak ellenére, hogy olyat tanultam, ami ehhez egyáltalán nem kapcsolódik, tudtam, hogy a fotózással akarok foglalkozni, ezért össze kellett állítanom egy portfóliót” – magyarázza. „Sokat kutattam, kísérleteztem és hibáztam a tanulási folyamat során.”
Ahelyett, hogy a szokásos felületekre töltené fel, ahol már régóta jelen van, Nina úgy döntött, hogy inkább a teljesen új TikTok-fiókjával próbál szerencsét. „Féltem a negatív visszajelzésektől” – magyarázza. „Úgy éreztem, hogy az emberek túlságosan kritikusak, és észrevennék a szerkesztési képességeimben vagy a fényképezőgép beállításaiban felmerülő hiányosságaimat.”
Az inspiráló TikTok-videói megdöbbentően pozitív fogadtatásban részesültek, és gyorsan kialakította a követőtáborát. „Az első négy hónapban 20 000 követőm lett. Az emberek megjegyzései annyira felemelőek voltak, pedig fogalmuk sem volt, hogy ki vagyok. Nem voltak kötelesek szép dolgokat írni – azért írtak, mert tetszett nekik, amit láttak, és ez megadta nekem azt az önbizalmat, amire szükségem volt.”
Nina évtizedes témájú fotózásai, amelyekkel a divat, a frizurák és a fotózási stílusok változásait mutatja be az évek múlásával, különösen nagy népszerűségnek örvendenek. Emellett betekintést nyújt a nézői számára a kulisszák mögötti előkészületekbe, amellyel megmutatja, hogy bárki képes lehet a különböző megjelenések újraalkotására. Most az a célja, hogy arra ösztönözzön másokat, hogy fényképezőgépet ragadjanak, és kipróbálják a fotózást. „TikTok-videóimat azért készítem, hogy ötleteket, módszereket és megoldásokat osszak meg abban a reményben, hogy ez a fotózást kedvelő többi ember számára is előnyös lehet” – mondja.
Itt Nina azt meséli el, hogy mi áll a díszlet egyszerűségének hátterében, hogy miként állítja be a felvételt, és megoszt néhány tippet a kreatív önarcképekhez való pózoláshoz szükséges önbizalom kialakításáról.
Kreatív portréfotózás
1. Tökéletesítsd az ötleteidet
„Érdekel a divat-, a szerkesztői és a portréfotózás, éppen ezért lenyűgöz, hogy miként fejlődött az évek során” – magyarázza Nina. „Nyilvánvalóan változott az öltözködés, a frizura és a smink is, de a fényképek kinézete is az aktuálisan rendelkezésre álló felszerelésektől és eszközöktől függően. Az évtizedek megörökítésével az volt a szándékom, hogy egy olyan fotósorozatot készítsek, amellyel megjeleníthetem ezt a fejlődést.
„Sokat tanultam, különösen azt, hogy mi az, ami tetszik a portréimon, és mi az, ami nem, például a különböző szerkesztési stílusok és pózok, és ezt fel fogom használni a szelfik készítésekor a jövőben.”
Ha saját koncepció szerint szeretnél fényképezni, Nina azt javasolja, hogy készíts stíluskollázst az ötleteidről. „Minden évtizedhez készítettem egy Pinterest-táblát a ruhákról, pózokról és szerkesztési stílusokról” – magyarázza. „Ez segített abban, hogy átgondoljam, mit kell tennem az egyes megjelenések újraalkotásához.”
2. Hátterek, kellékek és fotózási helyszínek
Ha a legtöbb emberhez hasonlóan neked sincs fotóstúdiós hozzáférésed, akkor alakítsd ki a saját stúdiódat otthon. Nina minden megjelenését otthon készíti el, és a kellékeivel, a beállításokkal, valamint a Canon fényképezőgépének minőségével éri el a kívánt megjelenést. „A díszletem minden eleme rendkívül egyszerű” – mondja.
Nincs szükség drága kiegészítőkre sem. „Én már tényleg mindent használtam háttérként – törölközőt, lepedőt, takarót. Még rendes állványra sincs szükség. Székekre, korlátra vagy a szekrényajtókra raktam őket. Az érdekes háttér kialakításához egyszerű háztartási tárgyakat, például növényeket is használhatsz.”
Annak érdekében, hogy a felvételek a lehető legfenntarthatóbbak legyenek, a ruhákat Nina általában a saját ruhatárából választja ki. „Megpróbálok olyan képeket találni az általam kiválasztott korról, amelyeken a ruhatáramban már megtalálható ruhák vannak” – mondja.
3. Válaszd ki a legjobb eszközöket
Nina olyan sokoldalú fényképezőgépet javasol, mint például a Canon EOS R6, amelyet kedvenc Canon RF 50mm F1.8 STM objektívjével párosít. A kis méretű, könnyű és megfizethető RF 50mm F1.8 STM ideális gyenge fényviszonyok mellett, és Nina szereti a kis mélységélességet, amellyel gyönyörűen elmosódott háttér hozható létre – és ez nem várt előnyökkel jár: „Nagyon praktikus, ha olyan hátteret használsz, amit már ki kellene vasalni, mivel így nem látszanak a gyűrődések” – mondja. A felszerelésről szóló útmutatónkban további információkat találsz a portrékhoz való tökéletes objektív kiválasztásáról.
Nina az EOS R6 képminőségét is élvezi. „Ez tényleg elképesztő, és professzionális megjelenést kölcsönöz a fényképeimnek, amelyeket nagyon egyszerű kellékekkel készítek otthon” – mondja. Hasznosnak találja a kihajtható képernyőt, amikor időzítővel készít fényképeket, és nagyon tetszikneki, hogy mennyire egyszerű csatlakoztatnia az okostelefonját a Canon Camera Connect alkalmazás segítségével.
Nem kell drága világítóeszközökbe befektetni. „Az oktatóanyagaimat úgy terveztem, hogy a lehető leghozzáférhetőbb legyen, ami azt jelenti, hogy bárki kipróbálhatja őket otthon” – magyarázza Nina. „Ha világítódobozokat vagy vakut használnék, pont a lényeg veszne el. Mindig jól megvilágított helyeket használok, a nagy ablakokhoz közel. Néha, ha árnyékokat szeretnék a képre, egyszerű lámpákat és zseblámpákat használok – de általában nem használok semmit.”
Ha szeretnél a világítással kísérletezni, a saját fényképezőgép-kiegészítők készítéséről szóló útmutatónkból többet is megtudhatsz a házi készítésű softbox készítéséről, amellyel a portrék még lágyabbak lesznek.
4. Kísérletezz a beállításokkal
Az egyszerű megközelítés a legjobb, ha önarcképek készítéséről van szó, így a pózolásra és a kompozícióra koncentrálhatsz. „Nem szeretek túl sokat variálni a beállításaimon, ha már a fényképezőgép előtt vagyok” – mondja Nina. „Mindig autofókuszt használok. Az EOS R6 olyan lenyűgöző arc- és szemfelismerést, illetve -követést biztosít a portrék készítéséhez, hogy szinte lehetetlen elrontani. Legtöbbször f/1,8 rekeszértékkel fotózok, hogy szép kis mélységélességet érjek el, illetve körülbelül ISO800 beállítást, és általában 1/125 másodperces záridőt használok.”
5. Használd a Canon Camera Connect alkalmazást
A Canon Camera Connect alkalmazással a kép megkomponálása, a beállítások módosítása és az exponálás is egyszerű, hiszen távolról vezérelheted a Wi-Fi funkcióval rendelkező fényképezőgépedet okostelefonodról, anélkül, hogy további tartozékokra vagy drága kiegészítőkre lenne szükséged.
„Hogy őszinte legyek, nem tudom, hogy enélkül képes lennék-e önarcképeket készíteni” – mondja Nina. „Olyan tiszta képet kapsz a képek megkomponálásáról, emellett a beállítások módosítására és exponálóként is használható. Én ezzel készítem az összes tartalmamat.”
6. Gyakorold a pózokat
„Tudom, hogy nekem mi vált be, de azt is tudom, hogy sokszor kicsit kényelmetlen leülni a fényképezőgép elé. Azt hiheted, hogy van egy „tökéletes szög”, de így előfordulhat, hogy túlságosan hasonlóak lesznek a képek” – magyarázza Nina.
„A kellékek használatával lesz mivel „foglalkoznod”. Elképzelhető, hogy napszemüveget vagy rúzst használok, vagy a legutóbbi évtizedben, a 2000-es években például egy csillogó kihajthatós telefonnal pózoltam. Emellett mozgást is hozzáadhatsz – próbáld mozgatni a hajad vagy a ruhád. És ne feledd, senki más nem fogja látni azokat a fényképeket, amelyeket nem használsz fel, így aztán érdemes mindent kipróbálni.”
7. Kísérletezz a szerkesztéssel
Ha konkrét megjelenést szeretnél elérni, gondold át, hogy miként fogod megszerkeszteni fényképeket, legyen szó akár a Canon ingyenes Digital Photo Professional (DPP) vagy az Adobe Lightroom szoftveréről. „Az évtizedes sorozatomnál különösen nagy mértékben támaszkodtam a szerkesztésre” – mondja Nina. „Megnézem a stíluskollázsaimat, és minden korból kiválasztok valamit – például a szemcsézést, a világítást vagy az árnyalatot. A 60-as és 70-es évekből származó képek például meglehetősen zöldes vagy sárgás árnyalatúak. Feljegyzem ezeket a fontos változókat, és addig módosítgatom a Lightroom beállításait, amíg elégedett nem vagyok az eredménnyel.”
8. Légy te is igazi szakértője a közösségi médiának
A TikTokon mindig remek fogadtatásban részesülnek az olyan videók, amelyekben a felvétel elkészítésének háttérmunkáját mutatják be. „Más közösségi csatornákon csak annyit látsz, hogy milyen jó lett ez a kép, de nem feltétlenül fogod átlátni, hogy miből áll egy ilyen kép elkészítése” – magyarázza Nina. A TikTokon bepillanthatsz a kulisszák mögé, és megnézheted, hogy hogyan hozok létre valamitTikTok-val a függöny mögött láthatod, hogyan alkotok a semmiből valami újat. Az emberek azért kedvelik, mert arra gondolnak, „de hisz ezt én is meg tudnám csinálni”.
Érdemes a zenére is gondolni. Nina minden évtizedes videóját egy, a kornak megfelelő zenével kíséri, amelynek kiválasztására nagy hangsúlyt fektet a maximális hatás érdekében. „Amellett, hogy a kor szempontjából relevánsnak kell lennie, elég jól ismertnek is kell lennie ahhoz, hogy a nézők számára ismerősen csengjen. És ahhoz is elég népszerűnek kell lennie, hogy mások is használják a hangot – minél több ember használ egy hangot, annál jobb a TikTok algoritmusa szempontjából, amivel így növekszik az elérés is.”
Nézd meg, hogyan állítja össze Nina ezt a fotózást a TikTokon, és tippjei segítségével miért is ne választhatnál te is egy kort, hogy te is kipróbálhasd? Oszd meg alkotásaidat a TikTokon, jelöld meg a @canonemea profilt.
Az Adobe és a Lightroom az Adobe bejegyzett védjegyei az Egyesült Államokban és/vagy más országokban.
Írta: Astrid Pitman
Kapcsolódó termékek
-
EOS R8
Lépj át a teljes képmezős fényképezés és videózás világába, és valósítsd meg kreatív ambícióid. -
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Gyors záridejű, 35 mm-es, f/1,8 rekeszértékű makro-objektív nagy látószögű perspektívához, közelre történő fókuszáláshoz, hibrid képstabilizátorral. -
RF 24mm F1.8 MACRO IS STM
Kompakt, könnyű, 24mm-es prím objektív, amely ideális tájképek, vlogok és belső terek fotózásához, valamint nagyszerű makrófelvételek készítéséhez is. -
EOS R6
Mindegy mit és hogyan fényképezel, az EOS R6 révén olyannyira szabadjára engedheted kreativitásod, mint még soha. -
EOS R10
Tedd meg a következő lépést a fényképezés és a videózás terén az APS-C méretű érzékelő köré épített tükör nélküli, EOS R-rendszerű fényképezőgéppel. -
RF 50mm F1.8 STM
Egy kompakt, csendes és könnyű 50 mm-es, fix fókusztávolságú RF objektív széles, f/1,8-es rekesznyílással, tökéletes kreativitásod kiaknázásához.