PORTRÉFOTÓZÁS

Varázslat a gyakorlatban: A sejtelmes megvilágítás és az éteri fotózás felfedezése

Rosie Hardy, a fantasy portrék szakértője megosztja velünk a legjobb tippjeit a lenyűgöző meseszerű képek készítéséhez.
Egy hosszú szőke hajú, vörös ruhát viselő nő ül egy kastély ablakában egy ködös napon. Készítette: Rosie Hardy.

Csodálatos esésű báli ruhák, különös boltívek és rengeteg virág – ez jellemzi Rosie Hardy éteri képeit. De minden fotó mögött ott van egy történet is – vagy egy finoman szőtt narratíva, amely a kép elemeiből tárul fel, vagy egy gondosan kiválasztott kísérő idézet, amely új megvilágításba helyezi a művet.

„Mindig is vonzottak az emberek történetei” – mondja Rosie. A kreatív portréfotós online kezdte meg útját, amikor tinédzserként dokumentálta az alopeciával kapcsolatos tapasztalatait, azon igyekezve, hogy a külsejére való támaszkodás nélkül találja meg az identitását. „Elkezdett nagyon érdekelni, hogy mit éreznek mások, az emberi pszichológia és viselkedés. Mindig ez az érzelmi aspektus vonz, így fordulok a saját munkámhoz és másokéhoz is. Ezért vonzódom annyira a portrékhoz.”

A kreatív önarcképektől kezdve, az esküvői fotózáson át a kereskedelmi projektekig Rosie portréi lenyűgöző, misztikus esztétikát sugároznak. „A műveim határozottan fejlődnek, de még mindig ugyanazt a stílust próbálom megvalósítani – a fantasy, szürreális, mesebeli munkákat, amelyeket mindig is alkottam” – meséli.

Itt most megosztja a 10 leghasznosabb tippjét azoknak a rajongóknak, akik szeretnék felfedezni ezt a varázslatos területet.

1. Használd a vonzó bokeh hatást

Egy hosszú, szőke hajú, díszes fehér brokátruhát viselő nő egy erdei kőoszlopnak támaszkodik, fejét az egyik karjára támasztva. Készítette: Rosie Hardy.

A hűvös tónusok és a visszafogott színek éteri hangulatot teremtenek, miközben a modell az erdőben pózol. Rosie gyakran 85 mm-es objektívvel fényképez, amely tökéletes a „varázslatos, lágy bokeh” eléréséhez, a téma és a háttér elválasztásához, valamint a bőrtónusok lágyításához. A fotó Canon EOS 5D Mark IV fényképezőgéppel és Canon EF 85mm f/1.2L II USM objektívvel készült, 1/640 mp, f/2,2 és ISO 250 beállításokkal. © Rosie Hardy

Egy ülő nő portréja pánt nélküli szürke ruhában, hosszú vörös hajában narancssárga virágokból készült koronával. Mögötte van egy növény, amely tele van ugyanolyan narancssárga virágokkal. Készítette: Rosie Hardy.

„Az emberiség felfedezése a művészet bármely formáján keresztül igazán csodálatos dolog” – mondja Rosie Hardy kreatív portréfotós, akinek képei nyomán több mint 180 000 követője lett a közösségi médiában. A fotó Canon EOS R fényképezőgéppel és egy Canon RF 85mm F1.2L USM objektívvel, 1/1600 mp, f/1,2 és ISO 100 beállításokkal készült. © Rosie Hardy

A bokeh hatással való játék segíthet a varázslatos hangulat megidézésében, különösen nagy rekesznyílás és kis f-szám használatakor, így kis mélységélességet elérve, ami lágyítja a hátteret.

„A bokeh nagyon álomszerű” – mondja Rosie. „Ha olyan helyen fotóznék, ahol mindenképpen meg szeretném mutatni magát a helyszínt, akkor szűkebb rekesznyílással készíteném a képet, hogy megmutassam a környezetet. De ha egy ruhára szeretnék összpontosítani, akkor inkább a hátteret venném ki, és a modellt helyezném a figyelem középpontjába.”

2. Használj háttér-megvilágítást az álomszerű képekhez

„Az árnyékban, a fákon keresztül átszűrődő fénnyel és a háttérvilágítással való fotózás igazán nagyszerű módja a lágy, előnyös, misztikus megvilágításnak, ha nincs semmilyen világítási felszerelésed” – osztja meg Rosie. Ha a fényforrást a téma mögé helyezed, fénykoszorú vagy perem hatást hozhatsz létre és bensőséges, lágy képeket készíthetsz. „Számomra ez kevesebb káoszt teremt a képen, és sokkal inkább meseszerűvé teszi azt.”

A Canon EOS R5 vagy Canon EOS 5D Mark IV és a természetes fény párosítása adja ezeknek a különös fotóknak az alapját. „Imádom a természetes megvilágítást, és úgy gondolom, hogy ha ezt kezdőként elsajátítod, akkor az megalapozza a fotográfusi pályádat” – teszi hozzá.

3. Fedezd fel a kellékeket és jelmezeket

Egy nő hullámzó rózsaszín ruhában ül egy pazar kanapén, a karfának támaszkodva, az oldalán virágokkal körbe rakva. Készítette: Rosie Hardy.

Rosie házi készítésű kellékeket és díszes ruhákat társít, hogy különleges látványt teremtsen. „A bérlés egy másik nagyon jó lehetőség kezdőknek, különösen, ha egyetemre jársz és van valamilyen színházi tanszék” – mondja. A fénykép Canon EOS R5 fényképezőgéppel és Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM objektívvel készült. © Rosie Hardy

Egy kék ruhát viselő nő egy mezőn láthatóan támaszték nélkül álló óriási okostelefon törött képernyőjén keresztül kúszik át. Készítette: Rosie Hardy.

Rosie gyakran használ kellékeket a portréin, amelyek közül sokat saját maga készít, majd utómunkával tovább javít, mint például ezt az óriási okostelefont, amely valójában egy törött tükör, amelyhez digitálisan hozzáadta a telefon keretét. A fotó Canon EOS 5D Mark IV fényképezőgéppel és Canon EF 35mm f/1.4L II USM objektívvel készült, 1/640 mp, f/4,5 és ISO 100 beállításokkal. © Rosie Hardy

Rosie a fotóin gyakran használ vidám kellékeket és a jellegzetes báli ruhákat, és kézzel készített elemekkel kelti életre a különös jeleneteket, és ezeket az utómunkálatok során még jobban testre szabja. „Érdemes felfedezni a díszleteket, a kellékeket és a jelmezeket” – mondja. „Ezek különböztetnek meg engem másoktól.”

A költségek alacsonyan tartása érdekében az online árverések és a helyi használtruha-kereskedők átkutatását, a kellékraktárakból és jelmezkölcsönzőktől való bérlést, vagy akár a saját készítésű kellékeket ajánlja – ahogyan ő is tette egyik kedvenc képénél, amelyen egy óriási telefonon kúszik keresztül. „Csak kivettem egy tükröt egy keretből, átkúsztam rajta, majd rászerkesztettem a telefonom képét arra a keretre” – meséli. „Az értesítésekhez szív alakú kartondarabokat vágtam ki, és körömlakkal festettem le őket, mert akkor éppen nem volt festékem.”

4. Játssz a lágy megvilágítással

Az előnyös megvilágítás nagy szerepet játszik a lágy, esztétikai látvány kialakításában. „A szórt, lágy megvilágítás, amely nem vet erőteljes árnyékokat, lágyítja a bőrt” – mondja Rosie.

Bár igyekszik a helyszíneket a fényviszonyok alapján kiválasztani, néha szükség van a természetes fény manipulálására, és ennek rengeteg járható útja van. „Ha napsütésben készítenél egy portréfotót, felakaszthatsz egy lepedőt, hogy egy kicsit szórtabbá tedd a fényt” – tanácsolja. „Ha fényvisszaverőt használnék, valószínűleg egy arany fényvisszaverőt választanék, nem pedig egy hidegebb ezüstöt, hogy melegebbé tegyem a bőrtónust.”

5. Légy kreatív az utófeldolgozás során

Egy modell pehelykönnyű fehér ruhában néz a kamerába, miközben műhó esik rá.

A szerkesztőprogramok lehetőséget kínálnak a színek eltolására és a képek lágyítására, így erősítve az álomszerű hangulatot. „A szerkesztés lehetősége segít abban is, hogy a munkád sokkal nagyobb költségvetésűnek tűnjön, mint amilyen esetleg volt” – mondja Rosie, aki a szerkesztés során gyakran kiegészíti a kellék- és díszlettervezést, a professzionális szürreális világokat így nem csupán megkomponálva, hanem szerkesztve is.

A Canon Digital Photo Professional (DPP) szoftvere ideális kiindulási eszköz – mondja. „A DPP nagyon hasznos volt számomra, mert így egyrészt feldolgozhatom a RAW-fájljaimat, hogy a legjobb minőséget kapjam, másrészt pedig átnézhetem a képeket, és egy igazán hasznos formátumban tekinthetem meg őket.” A szoftver olyan elemek beállítására is használható, mint a fehéregyensúly, a telítettség és az alapvető görbék. „Ha exportálás előtt egy képet szeretnék melegebbé vagy hidegebbé tenni, akkor ez a legjobb szoftver erre, mivel a fájl integritása megmarad” – teszi hozzá.

6. Állíts össze színpalettát

Az éteri fotók gyakran egy lágy, visszafogott színpalettát alkalmaznak, amely tele van pasztell és hideg tónusokkal. „A színeknek óriási hatása van a kép egészére” – mondja Rosie. „Nézőként hajlamos vagyok idegenkedni a túl sokféle színű képektől, hacsak nem pont ez a konkrét téma. Azokhoz a képekhez vonzódom, amelyeknek van egy átfogó tónusuk.”

Rosie kedveli az egyszerűséget és az egyensúlyt, amikor a színekről van szó. „Ha végignézed a közösségi csatornáimat vagy a weboldalamat, látni fogod, hogy minden képen van egy alaptónus vagy két szín” – folytatja. „Amikor fotózok, igyekszem kitalálni, hogy mi lesz a két színem, vagy hogyan szerkeszthetem meg később az adott képet, hogy valóban koherens legyen a felvétel.”

7. Fedezz fel különböző helyszíneket

Rosie Hardy fotós egy tó előtt áll egy fényképezőgéppel, hogy lefényképezzen egy kis elektromos lámpát, amelyet a másik kezében tart.

A vidéki helyszínek számos fantasztikus hátteret biztosíthatnak a portrékhoz, mint például ez az álomszerű tó alkonyatkor.

Hullámzó rózsaszín ruhát és tündérszárnyakat viselő nő portréja. Félhold alakú holdon ült, erdei környezetben, és körös-körül füst van. Készítette: Rosie Hardy.

A hűvös tónusok és a visszafogott színek éteri hangulatot teremtenek, miközben a modell az erdőben pózol. A fotó Canon EOS 5D Mark IV fényképezőgéppel és Canon EF 35mm f/1.4L II USM objektívvel készült, 1/1000 mp, f/2,2 és ISO 125 beállításokkal. © Rosie Hardy

Ha a mitikus képekre gondolunk, gyakran a helyszín kerül a középpontba. Rosie és modelljei gyakran pózolnak lenyűgöző építészeti alkotások vagy sűrű erdő környezetében, hogy a fotóknak éteri hangulatot kölcsönözzenek. „Vonzódom az elhagyatott helyekhez, kastélyokhoz és mindenféle boltívhez” – árulja el. „A nyilvánosan látogatható helyeken, például parkokban, erdőkben és nagy, nyílt vízfelületű tározóknál és tavaknál való kezdés nagyon jó módja annak, hogy megszokd a nyilvános fotózást anélkül, hogy az emberek figyelnének, vagy bajba kerülnél, mert nem rendelkezel a megfelelő engedélyekkel.”

RF50mm F1.8 STM

Canon objektívválasztó

Találd meg az igényeidnek megfelelő objektívet

8. Válaszd ki a megfelelő objektívet

„Portréfotósként nem szeretném eltorzítani a képeimen szereplő embereket” – mondja Rosie. „A szuper nagylátószöggel való fényképezés egy kicsit eltorzítaná az arcot, ezért a portréfotózás során távolabb maradok tőlük.”

A leggyakrabban használt objektívjei a Canon EF 35mm f/1.4L II USM, a Canon EF 85mm f/1.2L II USM és a Canon EF 50mm f/1.4 USM. Mindhárom objektív nagy rekesznyílással rendelkezik a lágy fókusz érdekében, miközben megőrzi a valósághű arányokat és részleteket. A kedvenc prímobjektívei szintén számos előnyt kínálnak. „Arra is szoktam gondolni, hogy interakcióba lépjek az előttem álló emberekkel” – mondja Rosie. „Ha hosszabb objektívet használnék, nem tudnék jól kommunikálni az ügyfelemmel, mert messziről kellene kiabálnom.”

Az ilyen típusú képekhez további objektívopciók például a Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, a Canon RF 50mm F1.8 STM és a Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM.

9. Használj hosszabb expozíciós időt

A hagyományos véleménnyel ellentétben Rosie szereti túlexponálni a képeit. „Tudom, hogy sokakat megrémít a részletek elvesztésének és a túlságosan elszállt csúcsfényeknek a gondolata, de szerintem szinte filmszerű hatást kelt, ha egy kicsit túlexponálunk” – mondja.

A hosszabb expozíciós idők használata a mozgás érzetét keltheti a felvételekben, különösen mozgó elemek, például víz vagy felhők esetében. Rosie egyre többet kísérletezik a mesterséges intelligenciával (MI) a szerkesztéseiben, és ez jól jön, amikor az expozícióval játszik. „Ha például egy fehér ruhának van egy túlexponált része, akkor csak bekarikázom azt a területet, és beírom a „részlet hozzáadása” kifejezést a promptba, és a program elemzi a ruha többi részét, és hozzáadja ugyanazt a részletet, ami egyszerűen elképesztő.”

10. Alkoss meg egy narratívát

Egy szeplős arcú, ragyogó kék szemű, hosszú szőke hajú fiatal nő portréja. Közvetlenül a fényképezőgépbe néz, és rózsaszín virágok veszik körül. Készítette: Rosie Hardy.

A narratív elemek beemelése a képekbe, a jelmezekkel és díszletekkel együtt, fokozhatja a képek misztikus jellegét – és hatását. A fénykép Canon EOS R fényképezőgéppel és Canon RF 85mm F1.2L USM objektívvel készült, 1/1000 mp, f/2 és ISO 250 beállítással. © Rosie Hardy

Rosie munkáinak középpontjában a történetek állnak, amelyek messze túlmutatnak a hagyományos portrékon, és arra ösztönzi a lelkes amatőröket, hogy vigyenek narratív elemeket a képeikbe. „Sokan úgy gondolják, hogy a történetmesélés képessége veleszületett, de szerintem tanulható” – mondja Rosie. „Nem hiszem, hogy szégyellni kellene, ha másokból merítünk ihletet. Csak tiszteletteljes módon kell értelmeznie ezt az inspirációt. Azt javaslom, hogy bontsd le részeire azokat a képeket, amelyek elnyerik a tetszésedet, majd próbáld ki ezeket az elemeket más módon.”

Azt javasolja, hogy keressünk inspirációt saját magunkban is. Leghatásosabb munkái közül néhányat a hozzá közel álló személy halála miatti gyász fotózáson keresztül történő feldolgozása keltett életre.

„Végső soron arra kell törekedned, hogy a saját történetedet meséld el, és hogy a saját érzelmeid – pozitív és negatív – inspiráljanak. Magadba kell tekintened és fel kell tenned a kérdést: „Mit szeretnék elmondani? Mi az én mondanivalóm az életről?”


További ötletekért és tanácsokért tekintsd meg Rosie kreatív szerkesztési videóit és a Canon Europe Learning Series YouTube lejátszási listájának többi elemét.


Szerző: Lucy Fulford

Kapcsolódó termékek

Kapcsolódó cikkek

  • A FOTÓZÁS ALAPJAI

    Készíts esztétikus képeket

    Steffi Marla közösségimédia-influenszer megosztja velünk, hogyan éri el, hogy képei kiemelkedjenek a többi közül az interneten.

  • PORTRÉFOTÓZÁS

    Tippek portréfotózáshoz

    Fejleszd a portréfotózási készségeid ezekkel a tippekkel és technikákkal.

  • PORTRÉFOTÓZÁS

    Absztrakt portrék készítése

    Játssz a különböző expozíciókkal, fényfestéssel és árnyékokkal.

  • PORTRÉFOTÓZÁS

    High-key és low-key portré-megvilágítás

    Hozz létre klasszikus fénybeállításokat a kiváló minőségű, hangulatos portrékhoz.