A Hold mindig is lenyűgöző téma volt a fotósok számára világszerte, különösen azokban a ritka időszakokban, amikor szuperholdként vagy akár vérholdként jelenik meg. Azonban nehéz lehet lencsevégre kapni. Nagy kihívást jelenthet egy nagyon messze lévő, fényes témát fényképezni gyenge fényviszonyok mellett, mindezt nagy fókusztávolságnál végzett kompozícióval és a fókuszálással. A megfelelő fotófelszereléssel és expozíciós beállításokkal és az indulás előtti gondos tervezéssel azonban csodálatosan részletes holdfotókat és hangulatos holdbéli tájképeket készíthetsz. Itt megosztunk minden információt, amire szükséged lehet a Hold fotózásához, szakértői tanácsokkal a beállításokról és a felszerelésről, valamint Mara Leite asztrofotós tippjeivel a legjobb holdfotók elkészítéséhez.
ÉJSZAKAI FOTÓZÁS
Holdfotózási tippek: hogyan készíts igazán fantasztikus éjszakai égbolt-képeket
1. Ismerd meg a Holdat
A Hold Föld körüli pályája 27,322 napig tart. Ez a ciklus fázisokra oszlik: újhold, növekvő holdsarló, első negyed, növekvő telihold, telihold, fogyó telihold, utolsó negyed, fogyó holdsarló és ismét újhold. Nem csupán minden fázis más és más perspektívát nyújt a Holdra, hanem a fényviszonyokat is befolyásolja, a fényesen ragyogó teliholdtól az alig látható újholdig.
A holdnaptár néhány pontja igazán különleges. Amikor a Hold a legközelebb van a Földhöz, és ez teliholddal esik egybe – a hónapnak az az időszaka, amikor a Nap, a Hold és a Föld együtt áll –, akkor megnövekedett teliholdat vagy szuperholdat láthatunk. A vérhold – amikor a normál szuperhold egybeesik egy teljes holdfogyatkozással – még ritkább. Ez azt jelenti, hogy a Föld teljesen megakadályozza, hogy a közvetlen napfény elérje a Holdat, és csak a Föld légkörében megtört fény marad, ami miatt a Hold halvány vérvörösnek látszik.
2. Tervezz előre
A Hold fotózása nemcsak a fényképezőgépes képességeid szórakoztató próbája, hanem a Föld és kísérője mozgásának lenyűgöző megismerése is. Pontosan meg tudjuk mondani, hogy a Hold hol fog felkelni, hol ível át az égen, és hol fog lenyugodni, minden éjjel az elkövetkező években. Számos hasznos telefonos alkalmazás létezik, amelyek segíthetnek a szögek pontos megtervezésében. Durva útmutatásként elmondható, hogy a telihold közvetlenül a lenyugvó nappal szemben fog megjelenni.
Mindenképpen vedd figyelembe a napszakot. A Hold talán akkor a leglenyűgözőbb, amikor a láthatáron először megjelenik – ez az úgynevezett „holdkelte”. Ha szuperholdat fotózol, akkor a fotózás különösen hatásos lehet. A fénynek oldalirányban kell áthaladnia a Föld légkörén, így a Hold meleg, vöröses színt kap. Ez az a pillanat is, amikor a Hold a legnagyobbnak tűnik, bár ez csak illúzió – mérete az éjszaka folyamán nem változik, de a légkör görbülete nagyítóüvegként hat.
Fontos, hogy indulás előtt ellenőrizd az időjárás-előrejelzést. A derült körülmények optimális látási viszonyokat biztosítanak. Keress olyan helyszíneket, amelyekről jól láthatod, mi történik, és amelyek vizuálisan is érdekesek – például egy vonzó városi látkép –, de csak minimálisan terelik el a figyelmet. Győződj meg róla, hogy készen áll a felszerelésed. Ez azt jelenti, hogy teljesen fel van töltve, és minden be van pakolva. A Hold gyorsan mozog, így jobb, ha nem kell hazaszaladnod valamiért, amit elfelejtettél, különben lemaradsz róla!
3. Holdfotózási beállítások
Az automatikus expozíciós módok nem mindig működnek a Hold fényképezésekor, ezért az a legjobb, ha manuális expozíciót használsz. Lényegében a Holdat érő napfény intenzitása nem változik, így van egy egyszerű expozíciós szabály, amelyet útmutatásként használhatunk – a „looney 11” szabály. Állítsd a rekeszértéket f/11-re, a záridőt pedig az ISO fordítottjának megfelelően, tehát ISO 100-nál 1/100 mp, ISO 200-nál 1/200 mp, és így tovább. Ez azonban nincs kőbe vésve – a záridőt és a rekeszértéket addig variálhatod ezen értékek körül, amíg a kép megfelelőnek nem tűnik.
4. A legjobb felszerelés holdfotózáshoz
A közeli holdfotókhoz elengedhetetlen a hosszú objektív, de ha még csak kezdő vagy, ne aggódj. A gyors, drága objektív nem elengedhetetlen, mert a Hold olyan fényes, hogy nincs szükség a csúcsmodell hosszú fókusztávolságú objektívek legszélesebb rekesznyílására. Még egy normál zoom, például a Canon RF 24–105 mm F4-7.1 IS STM vagy a RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM is működhet – lehet, hogy nem tölti ki a képkockát, de később bármikor kivághatod a területet. Itt jönnek képbe a nagy felbontású EOS R rendszerű fényképezőgépek. A teljes képmezős Canon EOS R8 tűéles tisztaságot biztosít még gyenge fényviszonyok között is, a Canon EOS R10 és EOS R50 APS-C érzékelői pedig szűkebb látómezőt adnak az objektíveknek, így a szélesebb objektívek nagyobb hatótávolságot biztosítanak.
5. Kerülj közelebb
Bár a telihold lenyűgöző, nem biztos, hogy ez a legjobb időpont a fotózásra, ha a felszíni jellegzetességeket, például a krátereket szeretnéd megörökíteni. Ugyanúgy, ahogy a fényképezőgép előugró vakuja megvilágítja az arcot, a telihold idején a frontális napfény sok árnyékot eltüntet. A hónap más időszakaiban a napfény inkább oldalról esik be, ami a holdi táj kontúrjainak és részleteinek kiemeléséhez szükséges fényt és árnyékot hoz létre. Közeli felvételekhez kiváló objektív az RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, amely a hosszú teleobjektív zoomot képstabilizátorral kombinálja. Ezenkívül, ha igazán ki szeretnéd tölteni a képet, válassz egy nagyon hosszú objektívet, például az RF 600mm F11 IS STM-et. Az f/11-es rekeszérték tökéletes a holdfotózáshoz, mivel megfelel a „looney 11” expozíciós szabálynak. Ha meg szeretnéd növelni az objektívek hatótávolságát, hasznosak lehetnek az olyan objektívextenderek, mint az Extender RF 1.4x és az Extender RF 2x.
6. Örökítsd meg a felejthetetlen pillanatokat nagyobb látószögben
Kísérletezz kreatívan egy szélesebb objektívvel, például a Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektívvel. Ez lehetővé teszi, hogy a Holdat egy meglévő tájba illeszd be. Bár a Hold gyakran kísérteties, ha elszigetelten látjuk, az ismerős tájékozódási pontok vagy egy adott városkép bevonása segít kontextust teremteni és érdekes kompozíciókat létrehozni. Azt is lehetővé teszi, hogy a skálával játszva erőteljes hatást érj el.
Emeld a holdfotózást a következő szintre Andrew Fusek Peters profi fotós további tippjeivel és inspirációjával*.
Írta: James Paterson, Phil Hall és Rachel Segal Hamilton
* Csak kiválasztott nyelveken érhető el.