Ha a fényviszonyok összhangban vannak az előtted lévő jelenettel vagy témával, az eredmény szenzációs lehet. Hatalmas előnyökkel járhat, ha megtanulod, hogyan ismerd fel a legjobb elérhető fényforrást, legyen az természetes vagy mesterséges. A legjobb az egészben, hogy nincs szükséged drága lámpakészletre ahhoz, hogy a legtöbbet hozhasd ki a témából. Egyszerűen tudnod kell meglátni a jó fényt. Ha egyszer elkezded keresni, rájössz, hogy mindenhol ott van.
Íme nyolc tipp a rendelkezésre álló fényben való fényképezés elsajátításához.
FÉNYTECHNIKÁK
8 tipp a rendelkezésre álló fény maximális kihasználásához
1. Használd ki a nappali fény előnyeit
A Föld állandóan forog, így a természetes fény szöge és minősége állandóan változik. Délben, tiszta égboltnál, ragyogó napsütésben a fény felülről lefelé irányuló és kemény lesz, ami erős kontrasztú képeket eredményez. A fotósok általában nem szeretik ezt a fajta fényt, de működhet, ha a cél az, hogy a napfény a jelenet részévé váljon.
Amikor a Nap lejjebb ereszkedik az égen, a fénynek a légkör nagyobb részén kell áthaladnia. A színspektrum alacsonyabb hullámhosszú tartományait, például a kéket és az ibolyát a légkörben lévő részecskék szórják, így a színek lágyabbá és melegebbé válnak. Ez az oka annak, hogy az esti fény és a naplementék élénk vörös és sárga színűek, és hogy a napfelkelte utáni és a napnyugta előtti időt arany órának nevezik.
2. Hozd ki a legtöbbet az időjárásból
Az időjárási körülmények nagyban befolyásolják a természetes fény minőségét. Egy borult napon a felhők eloszlatják a napfényt, és az árnyékok kevésbé lesznek erősek. Hasonlóképpen, a köd és az eső tovább lágyíthatja és hűtheti a fényt.
Az évszak is szerepet játszik. Attól függ, hogy a világ melyik részén vagyunk, de általában télen a Föld dőlése miatt a Nap messzebb van, így a fény szöge élesebb. Ezért annak ellenére, hogy a nappalok rövidebbek, ténylegesen több irányított fénnyel dolgozhatunk. Másrészt nyáron a Nap magasabbra emelkedik az égen, így a déli órákban felülről süt lefelé, és kevésbé fotóbarát.
„Télen nehezebb adott beállítások mellett havat vagy a felhős eget fényképezni” – magyarázza Sebastien Devaud, Canon nagykövet. „Célszerűbb az automatikus expozícióhoz képest megnövelni az expozíciót, így a hó és az ég inkább fog fehérnek, mint szürkének tűnni. Fekete-fehér felvételkészítéssel még jobban ki lehet hangsúlyozni az évszak drámai oldalát, valamint a köd, a pára, az alacsony felhők, illetve a víz tovább növelik a téli hatást.”
3. Portrékhoz használd ki a rendelkezésre álló fényt
A legtöbb beltéri környezetben valószínűleg vannak olyan természetes fényzónák, amelyeket megörökíthetsz. Az ablak egy stúdiós softboxhoz hasonló lágy megvilágítást biztosíthat. Ha tehát beltérben fotózol embereket, kérd meg őket, hogy menjenek közelebb az ablakhoz, és kapcsold ki a mesterséges megvilágítást.
Használhatsz egy derítőt is, hogy a kintről érkező fényt visszaverd a téma felé. Remekül beválnak reflektorként az olyan egyszerű dolgok is, mint amilyen egy nagy fehér kartonlap vagy egy darab alumíniumfólia. A reflektor lágy, természetes fényt eredményez, amelyet a kívánt szögben irányíthatsz, ugyanúgy, mintha vakut használnál.
A szabadtéri portrékat a fény minősége nagyban befolyásolja. Az arcon az erős napsütés nem kedvező, mivel kemény árnyékokat vet, és az alanyok hunyorognak tőle. A borúsabb körülmények tökéletesek a fotózásra, a lágy fény ugyanis csökkenti a kontrasztot.
Ha süt a Nap, és nem tudod megvárni a felhőzetet, a portrékat próbáld meg egy fa vagy épület árnyékában elkészíteni, mivel így az arcokon lágyabb lesz a fény. Vagy megpróbálhatod a fényt egy derítővel szabályozni, akár a téma árnyékolásával, akár a fény árnyékos részre történő visszaverésével, akár diffúziós panel használatával. Egy hatékony és megfizethető 5 az 1-ben derítő ideális megoldás. A derítő színének kiválasztásakor vedd figyelembe a modell bőrszínét is.
4. A kevés fényt fordítsd az előnyödre
Ahogy a Nap a horizont alá süllyed, a maradék természetes fény az alkonyat hűvös, kék színeit veszi fel. Ez egy kedvező alkalom lehet arra, hogy kimozdulj a fényképezőgépeddel. De mivel a fény gyenge, ezért olyan fényképezőgépre van szükséged, amely gyenge fényviszonyok között is jól működik. A nagyobb érzékelőkkel rendelkező fényképezőgépek több természetes fényt képesek összegyűjteni a fogyatkozó természetes fényből, különösen, ha nagy maximális rekeszértékű objektívvel használod.
Szürkületben előfordulhat, hogy csökkentened kell a záridőt, hogy több fény jusson a fényképezőgép érzékelőjéhez. A Canon EOS R rendszerű tükör nélküli fényképezőgépek forradalmi beépített képstabilizátorral rendelkeznek, így akár egy másodperces vagy annál hosszabb expozíciókat is készíthetsz kézben tartott fényképezőgéppel anélkül, hogy a kézremegés tönkre tenné a felvételt.
5. A környezetnek legmegfelelőbb beállításokat válaszd
Ha a rekeszérték és a záridő beállítása nem okoz gondot, akkor a természetes fényben történő fényképezéshez az egyik legjobb expozíciós mód a Manuális (M) mód Auto ISO-val. Így a fényképezőgép a rendelkezésre álló fényviszonyoknak megfelelő legjobb ISO-értéket állítja be. Nappali fényben jó általános expozíciós beállítás az 1/200 mp, az f/8 és az ISO Auto. Este, amikor a fény gyengébb, a rekeszértéket állítsd f/2.8-ra vagy szélesebbre, hogy az ISO-szintet alacsonyan tarthasd az élesebb, kevésbé zajos felvételek érdekében. Itt bizonyul felbecsülhetetlen értékűnek egy gyors maximális rekeszértékű objektív, mint például a Canon RF 50mm F1.8 STM.
Gyenge fényviszonyok mellett gyakran magas ISO-értékkel kell fényképezni, ami nagyobb képzajt eredményezhet. Az autofókusz is nagyobb kihívást jelenthet. Ha azonban olyan fényképezőgépet használsz, amely gyenge fényviszonyok mellett is jól működik, mint például a Canon EOS R6 vagy EOS R7, akkor még magas ISO, például 3200 vagy annál magasabb érték mellett is tiszta képeket készíthetsz. Ezenfelül a kategóriaelső autofókuszrendszer majdnem teljes sötétségben is kimagasló teljesítményt nyújt.
6. A fehéregyensúlyt igazítsd a hőmérsékleti viszonyokhoz
A természetes fény minősége mellett a színre is gondolnunk kell. Ez a nap folyamán változhat. Reggel elég meleg. Délben hűvösebb, este pedig ismét meleg. Ezt Kelvin-fokban mérjük, értéke a hajnali 2000 K és a nappali 7000 K között változhat.
A színek árnyékban vagy felhős időben hűvösebbek lehetnek. Ezért a fehéregyensúlyt az egyik előre beállított mód segítségével a körülményeknek megfelelően állítsd be. Ha kétségeid vannak, fényképezz RAW formátumban, mivel a RAW-feldolgozó és képszerkesztő szoftverekben, például a Canon ingyenes Digital Photo Professional programjában a képek szerkesztéskor utólag bármilyen fehéregyensúlyt kiválaszthatsz.
7. Sötétedés után hosszú expozíciót használj
A fényképezőgép stabil felületen vagy állványon történő elhelyezése lehetővé teszi, hogy szürkületben vagy akár holdfényben is fényképezhess, mivel így nagyon lassú, akár több másodperces záridővel fényképezhetsz. Ha a fényképezőgépet párosítod a Canon Camera Connect alkalmazással, akkor a telefonod használhatod a zár kioldására, a Bulb expozíció elindítására és leállítására, valamint távoli fényképezésre is. Ez akkor hasznos, ha a fényképezőgép olyan helyen van, ahol nehezen látod az LCD-képernyőt, vagy olyan felvételeknél, ahol a fényképezőgép legkisebb mozgása is elmosódást okozna vagy elrontaná a hatást.
8. Figyelj a témára és a környezetére
A természetes fény különböző minőségei különböző témákhoz illenek. A finom ablakfény például ideális lehet hangulatos, visszafogott portrékhoz. Ezzel szemben a közvetlen napfény kiválóan alkalmas az élénk színek és textúrák bemutatására, például vadon élő állatok szőrzetéhez vagy tollazatához. A hosszú árnyékok remekül alkalmazhatók építészeti és utcai jelenetekhez, míg a naplemente háttérfénye ideális sziluettek megörökítéséhez a vibráló égbolton.
A lehető legtöbbet hozhatod ki a rendelkezésre álló mesterséges fényekből is, például az utcai lámpákból, az asztali lámpákból, vagy a tábortűz és tűzrakóhely fényéből.
A rendelkezésre álló fény csodálatosan változatos, ezért amikor a fényképezel, kérdezd meg magadtól: a fény most kemény vagy lágy, erős vagy gyenge, meleg vagy hideg, felülről lefelé vagy oldalról világít? Ha ezeket a fénnyel kapcsolatos alapismereteket elsajátítod, biztos lehetsz benne, hogy fotóid a körülményektől függetlenül nagyszerűek lesznek.
Írta: James Paterson
Kapcsolódó termékek
-
Tükör nélküli fényképezőgépek
EOS R6
Mindegy mit és hogyan fényképezel, az EOS R6 révén olyannyira szabadjára engedheted kreativitásod, mint még soha. -
Tükör nélküli fényképezőgépek
EOS R7
Fedezd fel a vadont egy olyan fényképezőgéppel, amely szenzációs sebességet és képminőséget kínál egy a jövő igényeinek megfelelő, hordozható APS-C házban. -
Tükör nélküli fényképezőgépek
EOS RP
A kicsi, könnyű és intuitív kezelésű, tükör nélküli fényképezőgépet az utazáshoz és a mindennapi fotózáshoz tervezték. -
RF objektívek
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Ideális objektív mindennapi használatra a teljes képmezős, tükör nélküli fotózás szerelmeseinek. Az egyszerűen használható RF 24-105mm F4-7.1 IS STM könnyű, kompakt kialakítású, és készen áll arra, hogy magasabb szinten műveld a fotózás művészetét. -
RF objektívek
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Gyors záridejű, 35 mm-es, f/1,8 rekeszértékű makro-objektív nagy látószögű perspektívához, közelre történő fókuszáláshoz, hibrid képstabilizátorral. -
Alapobjektív
RF 50mm F1.8 STM
Egy kompakt, csendes és könnyű 50 mm-es, fix fókusztávolságú RF objektív széles, f/1,8-es rekesznyílással, tökéletes kreativitásod kiaknázásához.