A fényképezőgép záridejének módosításával egy kép egész expozícióját megváltoztathatod. Emellett kreatív haszna is van, hiszen a segítségével megszabhatod, mennyire mosódjanak el a mozgástól a képek, illetve mellőzheted is ezt a hatást.
Az alábbi öt tippet követve megtanulhatod a záridő használatát, és nagyobb ráhatással lehetsz az akciófotózás során születő végeredményre – akár iskolai sportnapon fotózol egy Canon EOS R100 fényképezőgéppel (amely max. 1/4000 mp-es záridővel rendelkezik), akár a vadvilágot örökíted meg a Canon EOS R7 használatával (amellyel max. 1/16 000 mp-es záridőt tudsz beállítani).
A záridő használatának elsajátítása
Mi a záridő?
A záridő az az időtartam, ameddig a fényképezőgép zárja nyitva marad, és amennyi ideig ebből adódóan az érzékelő fénynek van kitéve. Minél hosszabb ideig van nyitva a zár, annál több fény jut el az érzékelőhöz, és annál világosabb lesz a kép.
A záridő képezi az expozíciós háromszög egyik oldalát – tehát annak a három tényezőnek az egyike, amely meghatározza egy kép expozícióját. A másik két tényező a rekeszérték és az ISO-érzékenység. A rekeszérték azt határozza meg, hogy az objektívnyílás mennyire tágra vagy szűkre van kinyitva – ez egyúttal azt is befolyásolja, hogy mennyi fény jut el az érzékelőhöz. Az ISO-érték az érzékelő fényérzékenységét szabályozza – a magasabb ISO-érték világosabb képeket eredményez, viszont ez általában nagyobb képzajjal jár.
A rövid záridő (például 1/1000 mp) azt jelenti, hogy a zár csak egy ezredmásodpercig marad nyitva, és így ki tudja merevíteni a gyorsan mozgó téma mozgását, például egy nagy sebességgel haladó motorosét. Ugyanakkor a rövid záridőnek köszönhetően kevesebb fény jut a fényképezőgépbe, így a jól exponált kép érdekében általában szélesebb rekesznyílást kell alkalmaznod, vagy növelned kell az ISO-érzékenységet. Ha nagyon hosszú, például 1 másodperces záridőt állítanál be, akkor elmosódottá válna a motoros mozgása.
1. Szabályozd a záridőt!
A legtöbb EOS fényképezőgépen van már „Sport” speciális jelenet mód, amely mozgó témákról készített felvétel esetén automatikusan beállítja a fényképezőgép expozícióját és fókuszbeállításait. Bár ezzel nagyszerű eredményeket lehet elérni, ha igazán kreatív szeretnél lenni, érdemes valamilyen effekttel próbálkozni, illetve speciális körülményekhez alkalmazkodni, például a gyorsan mozgó témákat távolról, kézből fotózni.
A záridő közvetlen vezérléséhez állítsd a fényképezőgépet Záridő-előválasztás (vagy Tv) módba. A záridőt ezt követően a fényképezőgép fő tárcsájának elforgatásával vagy a sok EOS fényképezőgépen (például az EOS R50 és az EOS R8 modellen is) rendelkezésre álló érintőképernyőn adhatod meg. A fényképezőgép a normál exponáláshoz automatikusan módosítja a rekeszértéket. Ha teljes körű szabályzást szeretnél, válts Kézi üzemmódra (M), hogy tetszőlegesen kiválaszthasd a kívánt beállításkombinációt.
A rendelkezésre álló legrövidebb záridő modellenként, illetve attól függően változik, hogy a mechanikus zár és az elektronikus zár közül melyik zárüzemmódot választod, már amennyiben van ilyen választási lehetőség. A Canon EOS fényképezőgépek mechanikus zárjának sebessége általában max. 1/4000 mp vagy 1/8000 mp, míg a fejlett, tükör nélküli, EOS R rendszerű modellek elektronikus zárjának sebessége ennél sokkal nagyobb is lehet – az EOS R3 esetében akár 1/64 000 mp. A leghosszabb automatikusan beállított záridő 30 másodperc. Ha hosszabb expozícióra van szükséged, például tűzijáték megörökítéséhez vagy fénycsíkok fotózásához, válaszd a Bulb üzemmódot. Ebben az üzemmódban a zár az exponálógomb megnyomásakor nyílik ki, és annak ismételt megnyomásáig nyitva is marad.
2. Ne hagyd, hogy a fényképezőgép bemozduljon!
Amikor kiválasztod a záridőt, két dolgot gondolj át: kellően rövid-e a záridő a fényképezőgép kézi felvételkészítés közben tapasztalható mozgásából – más szóval „bemozdulásából” – adódó elmosódás megakadályozásához, és milyen gyorsan mozog a téma.
A fényképezőgép bemozdulásának elkerüléséhez szükséges záridő számos tényezőtől függ, például attól, hogy milyen szeles az idő, vagy hogy beépített képstabilizátorral rendelkező objektívet vagy fényképezőgépet használsz-e. Azonban a legfontosabb tényező az objektív fókusztávolsága. Minél nagyobb zoomot használsz, annál inkább észrevehető a bemozdulás.
A probléma kiküszöböléséhez általános szabályként törekedj arra, hogy a használt záridő értéke lehetőleg a tényleges fókusztávolsággal megegyező, annak fordítottja, vagy annál rövidebb legyen. Tehát 50 mm-es objektívbeállítással legfeljebb 1/50 mp, 200 mm-es objektívvel pedig legfeljebb 1/200 másodperc. Emellett a téma sebességét is figyelembe kell venned – úgyhogy olvass tovább.
3. Mozgás megörökítése rövid záridővel
A mozgó témák kimerevítéséhez szükséges záridő a fényképezőgéptől való távolságtól, valamint a mozgás irányától és sebességétől függ, de valószínűleg rövidebb záridőt kell majd használnod, mint gondolnád. Az 1/250 mp-es záridő kimerevíti a lassan mozgó témát, például egy sétáló embert, de legalább 1/1000 vagy akár 1/4000 mp-es sebességre lesz szükséged ahhoz, hogy élesek legyenek a gyorsabb témákról, például repülő madarakról és száguldó autókról készített felvételeid. Készülj fel arra, hogy rövidebb záridő használatakor a megfelelő expozíció érdekében az ISO-értéket is növelned kell, különösen sportesemények és a vadvilág fotózásakor.
Az akciójelenetek kimerevítésének hátránya, hogy maga az akció lényegét veszíti. A mozgó témákról készített képek gyakran dinamikusabbnak tűnnek, ha az éles téma mögött a háttér elmosódott. Ilyen hatás úgy érhető el, ha a záridő kellően hosszú egy kis elmosódáshoz, te pedig a fényképezőgépet a témával együtt, annak mozgásával azonos tempóban mozgatod. Ezt nevezik pásztázásnak – erről bővebben a pásztázásról szóló hasznos útmutatónkban olvashatsz.
4. Záridő használata videók készítésekor
Videó rögzítésekor hasznos alapszabály, hogy nagyjából 1/2R-es záridőt állíts be (az R itt az a képfrekvencia, amellyel a felvétel készül). Ha például 4K 60p minőségben videozól a Canon EOS R10 fényképezőgéppel, az ideális záridő körülbelül 1/125 mp – ez mintegy kétszerese annak a 60 képkocka/mp-es értéknek, amellyel a fényképezőgép elkészíti a felvételt. Ezzel elkerülheted a túl hosszú záridő okozta elmosódást, viszont a videó akadozó sem lesz, ami rövidebb záridő használata esetén gyakori jelenség.
5. A mozgás elmosásához használj hosszú záridőt!
Használhatsz viszonylag hosszú expozíciót – mondjuk egy másodpercnél hosszabb záridőt – a kép szándékos elmosásához vagy az egyébként éles kép mozgó elemeinek elmosásához. A felvétel túlexponálásának megelőzése érdekében azonban keskenyebb rekesznyílást (tehát nagyobb, például f/16 vagy f/22 rekeszértéket), alacsonyabb ISO-beállítást vagy ND-szűrőt kell alkalmazni, hogy a fényképezőgépbe csak korlátozott mennyiségű fény jusson. Így exponálás közben már mozgathatod a fényképezőgépet (ami az egész fotó elmosását eredményezi), illetve állványra téve is stabilizálhatod, hogy csak a jelenet mozgó részei mosódjanak el. Ez utóbbi technikát tájképeken érdemes kipróbálni a hullámok és az áramló víz lágyításához, illetve városi jelenetek fotózásakor a mozgó járművek és az embertömegek elmosásához.
30 másodpercnél hosszabb expozíció esetén használd a Bulb üzemmódot. Néhány Canon fényképezőgép módválasztó tárcsáján egy „B” beállítás található, más gépeket előbb „M” (Kézi) üzemmódba kell állítani, mielőtt a záridő-beállítások között görgetve megjelenik a „BULB” felirat. Egy távoli időzítő vagy vezetékes távvezérlő is jól jöhet, nehogy az exponálógomb megnyomására a fényképezőgép megremegjen. A Canon Camera Connect alkalmazás használatát is érdemes átgondolni, hiszen ezzel a fényképezőgép távvezérlése okostelefonról végezhető.
A záridő működésének és szabályozási módjainak alaposabb megértésével a legtöbbet hozhatod ki fényképezőgépedből és objektívedből, így minden alkalommal nagyszerű képeket készíthetsz.
Írta: Marcus Hawkins és Pete Wolinski
Kapcsolódó termékek
-
EOS R7
Fedezd fel a vadont egy olyan fényképezőgéppel, amely szenzációs sebességet és képminőséget kínál egy a jövő igényeinek megfelelő, hordozható APS-C házban. -
EOS R8
Lépj át a teljes képmezős fényképezés és videózás világába, és valósítsd meg kreatív ambícióid. -
EOS R10
Tedd meg a következő lépést a fényképezés és a videózás terén az APS-C méretű érzékelő köré épített tükör nélküli, EOS R-rendszerű fényképezőgéppel. -
EOS R50
Az EOS R tükör nélküli fényképezőgéppel a legjobb, leglenyűgözőbb tartalmakat készítheted, az éles állóképektől kezdve a 4K filmekig és az élő közvetítésekig. Mindezt egyetlen eszközzel. -
EOS R100
Készíts kiváló minőségű, tökéletes emlékeket ezzel az intuitív EOS R fényképezőgéppel, amely mindig készen áll. -
RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM
Az EOS R sorozathoz készült, standard APS-C zoomobjektív, amely tökéletes a mindennapi helyzetekhez, például a család, életmód, portrék és a nyaralások megörökítéséhez. -
RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM
A nagy látószögtől a teleobjektívig különböző látómezőket biztosító EOS R-sorozatú APS-C zoomobjektív tökéletes választás az utazások, a vadvilág, a sportolás és a különböző élethelyzetek megörökítéséhez. -
RF 50mm F1.8 STM
Egy kompakt, csendes és könnyű 50 mm-es, fix fókusztávolságú RF objektív széles, f/1,8-es rekesznyílással, tökéletes kreativitásod kiaknázásához. -
RF 100-400mm F5.6-8 IS USM
A sokoldalú, kompakt és könnyű, 5,5 fokozatú képstabilizátoros RF 100-400mm zoom segítségével könnyedén megörökítheted az élővilágot és a mozgalmas jeleneteket.