Ha szeretnél kiszakadni a mindennapi rohanásból, érdemes a vízpartot választani úticélként. Az emberek szeretnek elmerülni a vízből áradó nyugalomban, legyen szó egy családi strandolásról a tengerparton vagy akár egy kellemes vidéki sétáról egy lustán kanyargó folyó mentén. Idén nyáron tehát valószínűleg a víz is témaként szolgál majd a képeidhez, például egy tajtékzó hullám, a vízesés párájából felcsapó köd vagy egy csendes tavacskában visszatükröződő jelenet formájában. De hogyan készíthetsz szemet gyönyörködtető fényképeket egy ennyire változatos és mozgással teli témáról? Számtalan kreatív lehetőség közül választhatsz, amelyekkel még különlegesebbé teheted nyári felvételeidet.
Az alábbi öt, vízfotózással kapcsolatos technikával új szintre emelheted a fotózásodat, akár a nyári kánikulában fedezed fel a természetet, akár a hidegebb hónapokban, az otthonodhoz közelebb keresel témákat.
A természetjárás öröme: 5 módszer a víz fotózásához
1. A vízben tükröződő témák megörökítése
A nagy mennyiségű állóvíz ideális a tiszta tükröződések megörökítéséhez, ami tökéletes módszer arra, hogy érdekesebbé varázsolj egy egyébként egyszerű tájat. Keress vízfelületeket, amikor a természetben jársz – a csordogáló patakokban absztraktabb tükröződést figyelhetsz meg, míg a pocsolyák mozdulatlan felszínén nyugodtabb, állókép-szerű tükröződés látható. Ha ezt a hatást keresed, húzódj szélcsendes helyre, vagy várd meg, amíg elül a szél, és csak ezután készítsd el a képet.
A fényképezőgépet Rekesz-előválasztás (Av) módba állítva kiválaszthatod a rekeszértéket, míg a fényképezőgép a megfelelő expozíció érdekében automatikusan beállítja a záridőt. Ahhoz, hogy az előtér és a távolból visszaverődő részletek egyaránt élesek maradjanak, válassz szűk rekeszértéket, és használd a Photo Companion alkalmazásban elérhető mélységélesség (DOF) és hiperfokális távolság kalkulátort. A hiperfokális távolsággal való fókuszálással megkeresheted, melyik a legközelebbi pont, amelyre ráfókuszálva a háttér élessége még megfelelő, így a felvételed nagyobb része lesz éles.
A szűk rekeszérték alternatívájaként egy rendkívül nagy rekeszértéket is kipróbálhatsz, amelynek segítségével az előtér vagy a tükrözött jelenet elhomályosításával absztrakt hatást kelthetsz.
2. A vízesések fotózása
Ha a következő túrádon egy zubogó vízesés kerül az utadba, amely szinte könyörög, hogy megörökítsd egy fényképen, gondoskodj róla, hogy a lehető legtöbbet hozd ki a felvételből – ehhez helyezz egy a semleges szűrőt (ND) a fényképezőgépre. Az ND-szűrők megakadályozzák, hogy a fény a mért mennyiségekben (fokozatokban) bejusson a fényképezőgépbe, ami nagyobb kontrollt biztosít számodra a záridő kiválasztásakor. A 6 fokozatú ND-szűrők ideálisak a vízesések fotózásához, és vitathatatlanul a legjobb univerzális szűrők a víz elmosásához. A fotózás megkezdése előtt tanulmányozd a vízesés folyását, és jegyezd fel, hogy mely pontokon habzik az aljánál, ugyanis ez az a terület, ahol a víz csodálatos, elmosódott sávokat fog képezni.
Az egyszerűbb beállításhoz állítsd a fényképezőgépedet Manuális (M) módba, a rekeszérték pedig legyen elég kicsi ahhoz, hogy biztosítsa a nagy mélységélességet és az ISO 100 értéket, majd addig állítgasd a záridőt, amíg a fénymérés megfelelőnek nem tűnik. Ezután helyezd fel az ND-szűrőt, és ennek megfelelően módosítsd a záridőt. Az ND-szűrő által blokkolt minden egyes fényfokozat lehetővé teszi az expozíciós idő megduplázását. A kattintásszámlálás hasznos módszer lehet az újraszámításhoz, mivel a záridő tárcsáján fokozatonként két vagy három kattintás történik (a fényképezőgép menüjében beállított lépésektől függően).
3. A tenger elsimítása
A tengerparti séták a nyár legboldogabb pillanatai közé tartoznak, és bizonyára te is szívesen helyezed majd el az ezekről készült képeket a fotóalbumodban. Jóllehet, az óceán a természet legkáprázatosabb látnivalóinak egyike, a fényképen kimerevített fodrozódó vízfelszín néha zavaros látványt nyújthat. Ha rendkívül hosszú expozíciót használsz a tenger mozgásának elmosásához, a habzó vizet selymesen sima, részletmentes felületként jelenítheted meg. Ha nappal fényképezel, erős ND-szűrőre lesz szükséged, amely kb. 10-16 fényfokozatot blokkol. Előfordulhat, hogy szürkületkor gyengébb ND-szűrőt kell használnod, vagy éppen semmilyet – ha szeretnéd ezt kipróbálni, indulj el már kora reggel, és miközben előkészíted a felvételt, élvezd, hogy a tengerpart szinte csak a tiéd.
4. A tajtékzó hullámok fotózása
Ha szeretnéd kimerevíteni a tenger drámai mozgását, rövid, kb. 1/500 mp-es záridőre lesz szükséged. Másik megoldásként hosszabb záridőt is használhatsz, amely a felcsapó vizet és az aláhulló cseppeket robbanásszerű, elmosódott sávokká alakítva kelti a mozgás érzetét. Állítsd a fényképezőgépedet Záridő-előválasztás (Tv) módba, és csökkentsd a záridőt kb. 1/20 mp-re ISO 100 értékkel. Ilyen záridő esetén a legcélszerűbb, ha állványt használsz, de ha sikerül mozdulatlannak maradnod, akkor kézből is elkészítheted a felvételt.
Ha képstabilizátoros objektívet, illetve beépített képstabilizátorral rendelkező EOS R5 vagy R6 fényképezőgépet, valamint nagy látószögű objektívet használsz, a „reciprok szabályt” követve egy 1/20 mp-es expozícióval készült felvétel kézből egy 20 mm-es objektívvel készíthető el.
5. A vízcseppek kimerevítése
Az időjárás sajnos nem mindig áll a mi oldalunkon. Ebben az esetben az otthonodhoz közelebbi helyeken is gyakorolhatod a vízfotózást, a vízcseppek pedig elképesztően jól mutatnak a közeli felvételeken. Az aláhulló vízcseppek megörökítéséhez egy, például a Canon Speedlite EL-100 vakuhoz hasonló külső vakura lesz szükséged, a felvételt pedig egy sötét helyen érdemes elkészítened. Így a vaku időtartamának (a fényvillanás hosszának) segítségével kimerevítheted a mozgást, ahogy a vízcsepp az alatta lévő víz felszínéhez ér.
Ezt a technikát úgy gyakorolhatod, hogy egy pipettát vagy fecskendőt egy pohár víz fölé állítasz, a vakut pedig úgy helyezed el, hogy hátulról világítsa meg a vízcseppet. Állítsd a fényképezőgépet Manuális (M) módba f/8 és ISO 100 beállításokkal, valamint kb. két másodperces záridővel. Kezdd meg az exponálást, cseppentsd le a vizet, majd hozd működésbe a vakut manuálisan, amikor a vízcsepp a felszínhez ér, vagy használj távkioldót a vaku automatikus aktiválásához. Ez komoly próbatétel a fotós készségeid és a megvilágítási technikád számára, azonban lenyűgöző eredménnyel kecsegtet.
Írta: James Paterson
Kapcsolódó termékek
-
EOS 850D
Tedd meg a következő lépést a kreatív vezérlés világában, és örökíts meg gyönyörű részletekkel teli fotókat, valamint lenyűgöző 4K videókat egy könnyű, csatlakoztatható DSLR géppel, amely nemcsak inspirál, hanem jutalmaz is. -
EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM
A Nano USM technológiával rendelkező, hihetetlenül sokoldalú zoomobjektív nagy sebességű akciófotózáshoz és videofelvételekhez jelent ideális megoldást. -
EOS RP
A kicsi, könnyű és intuitív kezelésű, tükör nélküli fényképezőgépet az utazáshoz és a mindennapi fotózáshoz tervezték. -
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Gyors záridejű, 35 mm-es, f/1,8 rekeszértékű makro-objektív nagy látószögű perspektívához, közelre történő fókuszáláshoz, hibrid képstabilizátorral. -
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Ideális objektív mindennapi használatra a teljes képmezős, tükör nélküli fotózás szerelmeseinek. Az egyszerűen használható RF 24-105mm F4-7.1 IS STM könnyű, kompakt kialakítású, és készen áll arra, hogy magasabb szinten műveld a fotózás művészetét.
Kapcsolódó cikkek
Mozgó témák fotózása
Fedezd fel, hogyan rögzítheted a mozgó témákat, és hogyan keltheted a mozgás érzését a képeiden.
Tippek tengernél készített tájképekhez
Tanuld meg, hogyan készíthetsz lenyűgöző tengerparti tájképeket profi tippjeinkkel a szebb tengerparti tájképek fotózásához.
Vízcseppekben tükröződő virágok fotózása
Légy kreatív a makrofotózásban, és tudd meg, hogyan készíthetsz gyönyörű képeket vízcseppekben tükröződő virágokról.
Az ősz varázsának megörökítése
Ismerd meg, hogyan hozhatod ki a legtöbbet ebből az évszakból a sárguló falevelek víz alól történő fotózásával