Táncoló fények, tündérmesébe illő kompozíciók: Az északi fény fotózása Menna Hossammal

Ahogy az északi fény a leglátványosabb formáját kezdi ölteni, Menna Hossam útra kel Észak-Európába, hogy lefotózza ezt a csodát. Most megosztja néhány tippjét és személyes tapasztalatát arról, hogyan lehet megörökíteni az aurora borealist.
Az északi fény zöld csíkok formájában jelenik meg az izlandi Kirkjufell-hegy feletti sötét égbolton, a hegy lábánál a járművek és az épületek piros és lila fényei rajzolódnak ki. A fotó Canon EOS R5 fényképezőgéppel és Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektívvel készült. © Menna Hossam

A fotósok és a lelkes amatőrök minden évben messzi földre utaznak azért, hogy szemtanúi legyenek a varázslatos északi fény, vagy csillagászati nevén az aurora borealis jelenségének. Mivel 2024-re és 2025-re is fokozott naptevékenység várható, ez az időszak tökéletes arra, hogy betervezz egy olyan fotózást, amelynek során ezt a természeti jelenséget a legragyogóbb formájában kaphatod lencsevégre.

A nap hamarosan eléri a 11 éves napciklus csúcsát, vagyis a szoláris maximumot. Ez azt jelenti, hogy több napkitörésre és koronakidobódásra számíthatunk – ilyenkor töltött részecskék és plazma lökődik ki robbanásszerűen az űrbe. Ezek a kilövellő anyagok a Föld mágneses mezejével ütközve geomágneses vihart okoznak, és e jelenség eredményeként fényesebben rajzolódik ki az északi fény az égbolton, a szokásosnál délebbi földrajzi szélességeken is tündökölve. A Canon nagykövetét, az Egyiptomban született Menna Hossam művészeti fotóst is ez vonzotta az általa megszokottnál északabbra lévő szélességi körök felé.

Menna fotóművészete a képzőművészetet és a high fashiont ötvözi, amivel álomszerű, tündérmesék által ihletett képeket hoz létre, amelyek egyfelől ünneplik a kreativitását tükröző hőseit, másfelől egyedi módokon örökítik meg a világ tájait. Menna évek óta vágyott már arra, hogy lefotózza az aurora borealist.

„Szerintem varázslatos ez a jelenség” – áradozik. „Életemben nem láttam még ehhez hasonlót.”

Mennát megihlette a National Geographic egyik cikke, és tudta, hogy eljött az ő ideje. Miután Canon EOS R5 fényképezőgépét felszerelte egy Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektívvel, Menna Izland ikonikus hegyén, a Kirkjufellen fotózta az északi fényt.

Most elmeséli, milyen élmény volt először fotózni az aurora borealist, és melyek a legjobb fényképezőgép-beállítások az északi fény fotózásához.

Az északi fény zöld csíkok formájában jelenik meg az izlandi Kirkjufell-hegy feletti sötét égbolton, a hegy lábánál emberek és járművek láthatók. Menna Hossam Canon EOS R5 fényképezőgéppel és Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektívvel készítette a fotót.

Az általa választott Canon EOS R5 fényképezőgép lehetővé tette Menna számára, hogy homályos fényviszonyok mellett, minimális zajjal tudja megörökíteni a sarki fényt. Az EOS R6 Mark II még jobb ISO-teljesítménnyel büszkélkedik – figyelemre méltó, akár ISO 102 400 értékű, ígéretesen tiszta képeket lehet vele készíteni, sötét környezetekben alacsonyabb zajszintekkel. Az EOS R8 ugyanakkora ISO-tartománnyal rendelkezik, mint az EOS R6 Mark II, így egy megfizethetőbb, teljes képmezős megoldásnak bizonyul. A fotó Canon EOS R5 fényképezőgéppel és Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektívvel készült, 14 mm, 8 mp, f/4 és ISO 2000 beállításokkal. © Menna Hossam

Hol érdemes fotózni az északi fényt, és hogyan találd meg a legjobb helyeket?

Menna szerint „Izland varázslatos hely”. Ezért is választotta az aurora borealis fotózásához ezt a helyszínt Észak-Európa számos egyéb olyan országa közül, ahol a jelenség szintén megfigyelhető.

Fontos tisztában lenni azzal, melyek a legjobb időpontok és helyek az északi fény fotózásához, mert így nemcsak az esélyeidet, de a készenlétedet is növelni tudod. Ha például havas vidékre tervezel utazni, jó, ha tudod, hogyan készítheted a legjobb felvételeket szélsőséges időjárási körülmények mellett.

Amellett, hogy megfelelő fényképezőgép-felszerelésre lesz szükséged (erről később lesz szó részletesen), Menna azt is elengedhetetlennek tartja, hogy legyen nálad tartalék akkumulátor és meleg ruha, továbbá hogy nyomon kövesd az időjárási viszonyokat. Ha a dolog logisztikai részét tekintjük, több órát fogsz tölteni azzal, hogy a sarki fényre vársz, további órákat pedig azzal, hogy fotózod, mászkálsz, keresed a tökéletes kompozíciót és a tökéletes szögeket.

„Nagyon szeles volt az idő. Rettentő hideg volt. Ahhoz, hogy kibírd az éjszakát, melegen kell tartanod magad” – tanácsolja Menna. Ennél a projektnél az időjárásálló felszerelés nem hiányozhat. Majd hozzáteszi: „Szükséged lesz egy masszív állványra és egy megfelelő, nagy látószögű objektívre is.”

Több olyan alkalmazás is létezik, amelyek Menna szerint rendkívül hasznosak a fotósok számára. Vannak olyanok, amelyek valós idejű, friss információkkal szolgálnak arról, hogy mikor és hol lesz látható az északi fény, ezáltal sokkal hatékonyabban meg tudod tervezni a fotózásokat. A legjobb megfigyelési pontokra vonatkozó alkalmazásértesítések és helymeghatározási szolgáltatások szintén praktikus segítségnek bizonyulnak a fotózáshoz.

Ha megérkeztél a választott helyszínre, egy újabb tervezési és előkészületi szakasz következik, mielőtt nekiállnál kattintgatni és megörökíteni a lenyűgöző jelenséget. Ami a megfelelő pozíció megtalálását és a fotózás helyszínének kitalálását illeti, a helyszín népszerűségétől függetlenül Menna azt tanácsolja, hogy kevésbé zsúfolt helyeket válassz, „hogy legyen időd előkészülni és kísérletezni”.

Egy Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektív fehér háttér előtt.

Menna az itt látható Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektívet választotta az északi fényről készült lenyűgöző, nagy látószögű képek megörökítéséhez, így a kihívást jelentő, gyenge fényviszonyok mellett is élénk felvételeket kapott.

Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM objektívvel, gyenge fényviszonyoknál készült fotó egy eltérő színű fényekkel megvilágított barlangban.

A Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM egy nagyszerű, pénztárcabarát, nagy látószögű zoomobjektív. Az 5,5 fokozatú optikai képstabilizátor segítségével kézből is éles fotókat és videókat készíthetsz, kisebb záridővel, ami hasznos opció a sötétebb környezetekben, amennyiben úgy döntesz, hogy egyéb természeti csodákat is szeretnél felfedezni azon a helyen, ahová utazol. A fotó Canon EOS R6 fényképezőgéppel és Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM objektívvel készült, 15 mm, 0,3 mp, f/5,6 és ISO 3200 beállításokkal.

A legjobb fényképezőgép és objektív kiválasztása az északi fény fotózásához

Mielőtt Izlandra utazott volna, Menna kutakodott egy kicsit, hogy biztosan a megfelelő objektívet válassza ki az északi fény fotózásához. Az egyik legfontosabb szempont az volt számára, hogy az objektív nagyon könnyű legyen – tekintetbe véve a kihívásokkal teli környezetet és az egyszerűbb munkavégzést. De azt is fontosnak tartotta, hogy legyen nála egy nagy látószögű objektív is, amellyel megfelelően meg tudja örökíteni a sarki fény csodáját.

„Végül az RF 14-35mm F4L IS USM ultranagy látószögű objektívre esett a választásom” – fejti ki Menna. „Mivel nagyon könnyű és nagyon kicsi, ez tűnt a legpraktikusabbnak.” De a Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM, amelynek majdnem ugyanekkora a gyújtótávolság-tartománya, szintén egy remek, megfizethető opció azoknak, akiknek nagy látószögű objektívre van szükségük az északi fény fotózásához.

A prime objektívek nagyobb rekeszértéket kínálnak, hogy gyenge fényviszonyok mellett jobb minőségű képeket készíthess. A Canon RF 16mm F2.8 STM objektív egy könnyű, remek ár-érték arányú f/2,8-as változat, míg az RF 24mm F1.8 MACRO IS STM azoknak nagyszerű választás, akik nagyobb rekeszértékkel szeretnének képeket készíteni az aurora borealisról.

Nincs időd beszerezni egy új objektívet? Az EOS R rendszerű fényképezőgépek kitobjektívjeinek köszönhetően a legváltozatosabb körülmények között, például kevés fénynél is fantasztikus képeket készíthetsz – a megfelelő beállításokkal és egy állvánnyal.

Menna az ultranagy látószögű RF 14-35mm F4L IS USM objektívet egy Canon EOS R5 fényképezőgéppel használta. A fényképezőgép 45 megapixeles, teljes képmezős érzékelője kivételes részletességet és tisztaságot biztosít, ami ideális olyan, nagy formátumú nyomatok előállításához, amelyeken szépen megőrződnek az északi fény sokrétű színei és mintázatai.

Azoknak a fotósoknak, akik valamilyen pénztárcabarát megoldásban gondolkodnak, de azért a képminőségről sem szeretnének lemondani, a Canon EOS R8 egy olyan, 24,2 megapixeles, teljes képmezős érzékelőt biztosít, amely lenyűgöző részletekről és dinamikatartományról gondoskodik, tehát megbízható választás az aurora borealis fotózásához.

A legjobb fényképezőgép-beállítások az északi fény fotózásához

Fontos azzal is tisztában lenni, hogyan hatnak a záridő és az ISO-érték beállításai az északi fényről készült felvételekre. Menna most elárulja, melyek a legjobb fényképezőgép-beállítások ahhoz, hogy a sarki fény megörökítésekor ideális eredményeket érj el.

  • ISO: Kezdésként állíts be ISO 1600 vagy 3200 értéket, de aztán szükség szerint tetszőlegesen növelheted ezt. Ennek hatására a fényképezőgép érzékenyebb lesz a fényre, vagyis többet tud majd megörökíteni a rendelkezésre álló fényből, így akár a koromsötét éjszakában is világosabb képeket készít. Ezzel már kellő érzékenységet tudsz elérni az északi fény fotózásához, anélkül hogy túl sok lenne a képzaj.
  • Rekeszérték: Ez legyen minél nagyobb (tehát minél kisebb f-számra törekedj), az objektív képességeitől függően – ideális esetben, az objektívtől függően f/4 vagy ennél kisebb értéket válassz, hogy maximális fény jusson be a nyíláson. Minél nagyobb a rekesznyílás, annál kisebb lesz a mélységélesség, vagyis a képnek kisebb része lesz éles fókuszban, de emiatt nem kell aggódnod – csak olvasd el a fókuszálásról szóló tanácsot alább.
  • Záridő: Ha 5 és 15 másodperc között állítod be, ez rendszerint be szokott válni – minél gyorsabb a fényjelenség változása, annál rövidebb legyen az expozíció. Hosszabb expozíció használata esetén feltétlenül legyen egy állványod is, amivel stabilan tudod tartani a fényképezőgépet, megelőzve a fényképezőgép bemozdulása okozta elmosódást.
  • Fókusz: Az objektívet kézi fókuszra állítsd be, és használd a fényképezőgép fókuszkiemelés funkcióját, hogy meggyőződj arról, mi jelenik meg élesen azokon a felvételeken, amelyek előterében tereptárgyak vagy emberek vannak. A nagyobb pontosság érdekében használd a fényképezőgép hátulján lévő LCD-képernyőt. Így még sötétben is oda tudsz figyelni arra, hogy a fókusz a megfelelő témán legyen. Ha gondot jelent a fókuszálás, próbálj egy fényes csillagra fókuszálni.
  • RAW formátum: Ha RAW formátumban fotózol, ezzel a legjobb képminőséget fogod kapni, amely készen is áll a részletes utómunkára.

Alacsony épület a Kirkjufell lábánál, amelyet mesterséges fény világít meg, miközben az északi fény zöld csíkokat vetít az épület feletti égboltra, a háttérben pedig a magasba törő hegyet látjuk. A fotó Canon EOS R5 fényképezőgéppel és Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektívvel készült. © Menna Hossam

A hosszú expozíciónak köszönhetően Menna képe egyszerre ragadja meg a természetes és a mesterséges fényeket egyazon drámai jelenetben. A fotó Canon EOS R5 fényképezőgéppel és Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektívvel készült, 22 mm, 13 mp, f/4 és ISO 2000 beállításokkal. © Menna Hossam

Az északi fény fotózásával kapcsolatos leggyakoribb kihívások leküzdése

A sarki fény fotózásának megvannak a maga nehézségei. Menna a saját tapasztalatai alapján megosztja néhány tippjét azzal kapcsolatban, hogyan oldd meg ezeket a kihívásokat és érj el kimagasló eredményeket.

  • A fényképezőgép bemozdulása: Ha hosszú expozíciónál bemozdul a fényképezőgép, elmosódhatnak a képeid. Szeles időben kövekkel vagy homokzsákkal kitámasztva akadályozd meg az állvány felborulását. Távolról is kioldhatod a zárat egy kioldókábellel vagy a Canon Camera Connect alkalmazással, hogy kevesebb legyen a remegés.
  • Fókuszálás sötétben: Használj kézi fókuszt, és ha lehet, egy távoli fényforrásra fókuszálj, vagy kérj meg valakit, hogy segítsen a fókuszálásban, és világítson egy elemlámpával.
  • Az előtérben lévő témák és a sarki fény összhangja: Ha az északi fényről készült fotókon emberek vagy tereptárgyak is vannak, akkor érdemes valamilyen lágyabb külső fényforrást alkalmaznod. A kettős expozíció szintén kreatív megoldás lehet arra, hogy megteremtsd az egyensúlyt a sarki fény és az előtérben lévő téma között.

Manna úgy gondolja, hogy ha a kompozíciónak egy ember is a részét képezi, akkor a nézőknek lesz egy referenciapontjuk, amihez képest jobban megértik az északi fény egész égboltra kivetülő méreteit.

Ha ezt a megoldást választod, akkor Menna szerint érdemes valamilyen lágy fényforrást irányítanod a témára, hogy finoman megvilágítsd, de közben ne vond el a figyelmet a sarki fény ragyogásáról sem. „Megkértem egy barátomat, hogy tartson oda egy zseblámpát, és világítsa meg vele a lány arcát” – jegyzi meg Menna a fotóalanyával kapcsolatban. Azt is elmondja, hogy az alanynak kényelmes álló helyzetben kell lennie, mivel „teljes mozdulatlansággal kell állnia, nehogy a mozgás miatt elmosódjon a felvétel, úgyhogy általában azt szoktam javasolni, hogy zsebre tett kézzel álljon”.

Persze ha nem lehet teljesen elkerülni a mozgás miatti elmosódást, akkor esetleg valamilyen absztraktabb dologban is gondolkodhatsz. Például kérd meg az illetőt, hogy mozgassa a kezeit, ezáltal szándékosabbnak és a kreatív koncepció részének fog tűnni a mozgás. Ha a javasolt beállításokat használod, akkor az alany kézmozdulatai nyomán a fényképezőgép halvány csíkokat vagy foltokat fog rögzíteni a mozdulatokból, éteri, már-már festői hatást eredményezve.

A sarki fény fotózásával kapcsolatban még egy fontos szabály, hogy gyorsnak kell lenned. Ahogy Menna fogalmaz: „a jelenség egy szempillantás alatt elillanhat”.

Élénkzöld függőleges sáv látható a sötét, csillagos égbolton a jól kivehető rétegekből álló sziklaképződmények alkotta hatalmas, hóval borított hegy felett. A fotó Canon EOS R5 fényképezőgéppel és Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektívvel készült. © Menna Hossam

Menna rögtön tudta, hogy a Kirkjufell tökéletes előtérként szolgál majd az északi fény megörökítéséhez. Úgy gondolja, hogy a hegy jellegzetes, tölcsér alakú csúcsa annyira feltűnő jelenség, amilyet még nem látott. „Egyfajta találkozás volt ez a természet és a fantázia között – meséli – én pedig úgy éltem meg, hogy része vagyok egy monumentális jelenetnek.” A fotó Canon EOS R5 fényképezőgéppel és Canon RF 14-35mm F4L IS USM objektívvel készült, 19 mm, 13 mp, f/4 és ISO 2000 beállításokkal. © Menna Hossam

Tippek, amelyekkel az utómunka során feljavíthatod az északi fényről készült fotóidat

Ami az utómunkát illeti, Menna csak minimális szerkesztéseket végzett. Javított a csúcsfényeken, csökkentette az árnyékokat, és módosított az élénkségen, hogy jobban kiemelje a sarki fény és a táj színeit. A RAW formátumban való fotózás nagyobb rugalmasságot kínál az expozíció, a szín és a kontraszt módosítását illetően, és segítségével az északi fény és a hasonló különleges természeti jelenségek, például a vulkánok a maguk teljességében ragadhatók meg.

A Canon EOS R rendszeréhez tartozó összes tükör nélküli fényképezőgép támogatja a RAW formátumban való fotózást, ami kulcsfontosságú a rugalmas utómunkához. A RAW fájlok megőrzik az érzékelő által rögzített képadatokat, nagyobb teret adva ezzel az expozíció, a színegyensúly és a zajcsökkentés módosításainak – ezek ugyanis kulcsfontosságú tényezők az északi fény fotózásakor tapasztalt, kihívást jelentő fényviszonyok kezelése során.

Ha szeretnél még finomítani a felvételeiden a rögzítésüket követően, a Canon Digital Photo Professional (DPP) szoftvere hatékony eszközöket kínál a RAW fájlok szerkesztéséhez, például fejlett zajcsökkentést, csúcsfény-helyreállítást és finom színmódosításokat is. Olvasd el a RAW képek szerkesztésével kapcsolatos tippünket és útmutatásunkat, hogy a maximumot hozhasd ki a felvételeidből.

Ha szeretnéd életre kelteni a képeidet, az éjszakai égboltról készült fotókat ki is nyomtathatod. A Canon EOS R5 fényképezőgéppel készült 45 megapixeles képekből kiváló minőségű nyomatokat állíthatsz elő, amelyeken jól látszanak majd a finom részletek, az élethű színek és a nagyszerű kontrasztok – ami ideális a nagy formátumú nyomatokhoz, amelyeknél a szemlélő úgy érezheti, ő is részese a jelenetnek. A Canon EOS R8 fényképezőgéppel készült 24,2 megapixeles képeket akár A2-es méretig ki lehet nyomtatni, kellő tisztasággal és mélységgel ahhoz, hogy döbbenetesen élethű minőségben adják vissza az északi fény szépségét.

A legjobb eredmények érdekében érdemes kiváló minőségű fotópapírt használni, mint amilyen a Canon Pro Platinum vagy Pro Luster papírja. Ezeken még gazdagabb lesz a színmélység és a fényerősség, hogy az aurora borealis éteri ragyogása életre kelhessen a papíron, így nemcsak megörökíteni tudod a sarki fény szépségét, hanem tartós minőségben bemutatni is – akár művészi nyomatok formájában, akár nagy méretű molinókon.

Ha ezeket a tippeket és beállításokat alkalmazod, akkor kellően felkészült leszel ahhoz, hogy megörökítsd az északi fényt, és megosztásra, illetve nyomtatásra kész, lenyűgöző fotókat készíts az aurora borealisról.

Mabinty Taylor-Kamara

Kapcsolódó termékek

Kapcsolódó cikkek

7 tipp, hogyan fotózz gyenge fényviszonyok mellett

Fedezd fel, hogyan készíthetsz éles fényképeket gyenge fényviszonyok mellett, és melyik a legjobb Canon felszerelés a gyenge fényviszonyok melletti fotózáshoz.

Profi tippek tájfotózáshoz

Fedezd fel azokat a fotózási technikákat, amelyek segítségével új szintre emelheted tájképeidet.

Az éjszakai égbolt fotózása

A legjobb módszerek a csillagok éjszakai fotózásához, beleértve a time-lapse módszerrel készült, valamint fénycsóvás fényképeket.

Tippek szélsőséges időjárási körülmények melletti fotózáshoz

Akár a felszerelésed szeretnéd megóvni, akár saját védelmedről gondoskodnál, bevált tippjeinket és trükkjeinket követve elsajátíthatod a szélsőséges időjárási viszonyok melletti fotózás alapjait.