Ha szeretnéd jobban megérteni az expozíció működését, érdemes úgy tekintened a fényképezőgépedre, mint fény összegyűjtésére szolgáló eszközre. Az expozíció tulajdonképpen az a fénymennyiség, amennyit beengedsz. Ha túl kevés fény jut át, akkor a kép sötét vagy alulexponált lesz. Túl sok fény esetén viszont túlzottan világos vagy alulexponált képet kapunk.
A környezeti fény visszatükröződik a jelenetben szereplő tárgyakról és felületekről, az objektív pedig ezt közvetíti a fényképezőgépen keresztül az érzékelőnek – így jön létre a kép. Automatikus vagy Téma üzemmódba állítva a Canon fényképezőgépek nagyon jól meg tudják határozni a kiegyensúlyozott expozícióhoz szükséges optimális fénymennyiséget, de nagyobb kreatív szabadságra tehetünk szert, ha a saját kezünkbe vesszük az irányítást.
Az expozíció beállítása
Rekesznyílás
Az expozíció szabályozását három tényező teszi lehetővé, ezek együtt expozíciós háromszög néven ismertek. Először is ott a rekeszérték, amelynél nem másról van szó, mint hogy mekkorára van nyitva az objektív, azaz milyen mértékben engedi át a fényt. Ezt az értéket f-számban mérjük.
Minden egyes objektívnek számos rekeszbeállítása van a nagytól a kicsiig. A nagy rekesznyílást kis számok jelölik, mint például f/2.8. Ezek több fényt engednek be, és kis mélységélességet hoznak létre (nagyobb az elmosódottság a fókuszpontodon túl). A kis rekesznyílásra nagy számok utalnak, mint például f/16. Ezek kevesebb fényt engednek be, és nagyobb területet tartanak fókuszban az előtértől a háttérig.
Záridő
Az expozíciós háromszög második tényezője a záridő, ez az az intervallum, amely alatt a fény eljut az érzékelőig. Ez ahhoz hasonló, mint amikor a víz keresztülfolyik a csapon – minél tovább hagyjuk nyitva a zárat, annál több fény jut át.
A rövid záridő (amikor az érzékelő rövid ideig van nyitva) olyankor tud hasznos lenni, amikor nagy sebességgel zajló akciókat örökítünk meg, míg a hosszú záridő (amikor az érzékelő hosszú ideig van nyitva) kreatív hatású, elmosódott felvételekhez használható, például fénycsóvák megörökítéséhez vagy fényfestéshez.
Az ISO-érték és a hang
Az expozíciós háromszög harmadik eleme az ISO-érték. Ezzel állíthatjuk be, hogy az érzékelő milyen érzékenyen reagáljon a fényre. Alacsonyabb ISO-értékek, például ISO100 esetén jobb minőségű fotók készíthetők. Magasabb ISO-értékeknél az érzékelő érzékenyebbé válik, ezért a megfelelő expozícióhoz kevesebb fényre lesz szükséged. Viszont ennek a nagyobb képzaj az ára, ez pedig rendkívül magas ISO-értékeknél ki fog hatni a kép minőségére.
Alapszabályként érdemes a lehető legalacsonyabb ISO-értékkel fotózni, de a modern Canon fényképezőgépek kategóriaelső, kimagasló színvonalú ISO-teljesítményt nyújtanak, így bátran fotózhatsz akár ISO1600 felett is, fotóid mégis gyönyörűen részletesek lesznek gyenge fényviszonyok mellett is.
Az expozíciós háromszög
Az exponálás három alaptényezője – a rekeszérték, a záridő és az ISO – együtt fejti ki hatását, tehát amikor az egyiken változtatsz, akkor az egyensúly érdekében a másikhoz is hozzá kell nyúlnod, ha ugyanazt az expozíciót szeretnéd elérni, de a fényképezőgéped is ellensúlyozni tudja a változást. Érdemes tehát úgy tekintened e három tényezőre, mint egy háromszög három oldalára. Amikor az egyik oldal változik, akkor a másik vagy a másik két oldalnak is követnie kell ezt a változást, kivéve ha kifejezetten növelni vagy csökkenteni szeretnéd az expozíciószintet.
Például a záridő csökkentése egy gyors cselekmény kimerevítése érdekében alulexponálttá teheti a képedet. Az ellensúlyozáshoz növelned kell a rekeszértéket vagy az ISO-értéket. Ugyanígy a teljes kép élességének maximalizálását célzó kisebb rekeszérték miatt növelned kell vagy a záridőt, vagy az ISO-értéket. Gondolj tehát így az expozícióra, és hamar rájössz, hogy rengetegféleképpen kombinálhatod a beállításokat, és mégis hasonló expozíciójú fotó lesz a végeredmény, miközben élhetsz a kreativitás szabadságával, és kiválaszthatod a témához vagy jelenethez legjobban megfelelő kombinációt.
Exponálási üzemmódok
Canon fényképezőgéped megkönnyíti a dolgod, ugyanis több olyan exponálási üzemmódot kínál, amellyel az expozíciós háromszöget így vagy úgy módosíthatod. Program (P) üzemmódban te állítod be az ISO-értéket, a fényképezőgép pedig ehhez választja ki a záridőt és a rekeszértéket. Záridő-előválasztás (Tv) üzemmód használata esetén pedig a záridőt tudod módosítani, míg a fényképezőgép az expozíció egészéért felel. Ehhez hasonló a Rekesz-előválasztás (Av) üzemmód, amelynél te határozod meg az f-számot, a fényképezőgép pedig beállítja a megfelelő záridőt. Az ISO-értéket teheted automatikusra, de te magad is beállíthatod. Manuális (M) üzemmódban a rekeszérték, a záridő és az ISO bármely kombinációját tetszőlegesen kiválaszthatod.
Az EOS R rendszerű fényképezőgépek Rugalmas előválasztás (Fv) üzemmóddal is rendelkeznek, ennek köszönhetően ugyanazon az üzemmódon belül válthatsz a rekeszérték, a záridő, az expozíció-kompenzáció és az ISO szabályozása között. Amikor megváltoztatod valamelyik beállítást, a többi automatikusan igazodik ehhez, hogy az expozíció továbbra is megfelelő legyen, ami jóval gyorsabbá és egyszerűbbé teszi az expozícióvezérlést.
Ha így állítod be az expozíciót, kreatív hatásokat tudsz elérni. A képek sötétebbé tételével mélyebbé válnak a színek, és a képeknek borongósabb lesz a hangulata, főleg tájképeknél. Ha növeled az expozíciót, akkor világosabbak lesznek az árnyékok, és modernebb hatást érhetsz el.
Az expozíciósorozat lehetővé teszi, hogy többféle expozícióval rögzíts egy jelenetet, majd később kiválaszd a legjobbat. Válassz az expozíciós skála ±1–3 fokozata között, és hagyd, hogy a fényképezőgép elvégezze a beállításaidnak megfelelő szükséges módosításokat.
Hosszú expozíciók
Amikor kevesebb a fény, előfordulhat, hogy hosszabb ideig kell nyitva tartanod a zárat. Ez néha kényszer, máskor viszont olyan kreatív döntés is lehet, amellyel elmosódottá teheted a mozgást a jelenetben, mondjuk azért, hogy elmosódjon a víz áramlása vagy a felhők mozgása. Fontos, hogy a fényképezőgép mindig tökéletesen mozdulatlan legyen, ezért egy állvány vagy egy stabil felület elengedhetetlen a fényképezőgép bemozdulásának elkerüléséhez. Már az exponálógomb megnyomása is gondot jelenthet ebből a szempontból, úgyhogy az a legjobb, ha távoli zárkioldót használsz a Canon BR-E1 vezeték nélküli távirányítóval, vagy pedig a Canon Camera Connect alkalmazást a telefonoddal, hogy távolról aktiváld a zárat. Az alkalmazásnak köszönhetően Bulb expozícióval is fotózhatsz, ilyenkor több percig vagy még hosszabb ideig hagyod nyitva a zárat, ami tökéletes megoldás tűzijáték vagy az éjszakai égbolt csillagainak megörökítéséhez.
A hosszú expozíció nappal történő alkalmazásában az jelenti az igazi kihívást, hogy olyan záridőt állíts be, amely alatt elegendő mozgás történik. Ideális esetben néhány másodpercnél hosszabb záridő szükséges, ezért ne feledkezz meg arról, hogy alacsony ISO-érzékenységgel és kis rekeszértékkel fotózz. Az is segíthet, ha borult időben, árnyékos környezetben, illetve a nap kezdetén vagy végén fotózol, amikor gyengébb a fény. Másik lehetőségként akár egy szűrőt is beszerezhetsz, amely az objektíved végére szerelve képes megakadályozni egy bizonyos mennyiségű fény behatolását. A legjobb megoldás egy semleges szűrő (ND).
Lépj szintet az exponálásban
Amint tökélyre fejlesztetted az exponálási képességeidet, végtelen számú kreatív lehetőség áll majd előtted. A Canon tükör nélküli és DSLR fényképezőgépeinek többsége rendelkezik többszörös expozíció üzemmóddal, amelyet alkalmazva egynél több képkockát tudsz összevonni. Ezt a funkciót azok a régi filmek ihlették, amelyekben a többszörös expozíció technikájával ugyanaz a filmkockát kétszer vagy többször exponálták. Használatával különféle lenyűgöző hatásokat tudsz elérni.
A három beépített összevonási lehetőség egyike, a Hozzáadódó hasonlít legjobban a filmes technikához, mivel a fényerő-értékeket úgy kombinálja, hogy a fehér területek fehérek maradnak. Amikor ebben az üzemmódban fotózol, keresd a feltűnő alakzatokat, az erős kontrasztokat és a szembeötlő sziluetteket.
Amikor legközelebb útnak indulsz a fényképezőgépeddel, bátran kísérletezz az expozíciós háromszöggel, és meg fogod látni, milyen változásokat tud eredményezni a képeiden.
Írta: James Paterson
Kapcsolódó termékek
-
EOS R6
Mindegy mit és hogyan fényképezel, az EOS R6 révén olyannyira szabadjára engedheted kreativitásod, mint még soha. -
RF 50mm F1.8 STM
Egy kompakt, csendes és könnyű 50 mm-es, fix fókusztávolságú RF objektív széles, f/1,8-es rekesznyílással, tökéletes kreativitásod kiaknázásához. -
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Ideális objektív mindennapi használatra a teljes képmezős, tükör nélküli fotózás szerelmeseinek. Az egyszerűen használható RF 24-105mm F4-7.1 IS STM könnyű, kompakt kialakítású, és készen áll arra, hogy magasabb szinten műveld a fotózás művészetét.
Kapcsolódó cikkek
Tippek a záridő használatához
Sajátítsd el mesterfokon a záridő használatát kezdőknek szóló útmutatónkkal, hogy jobban sikerüljenek az akciófotóid.
Hogyan kezdj bele a fotózásba
Szeretnél okostelefonról fényképezőgépre váltani? A kezdők fotósoknak szóló útmutatónkban minden megtalálható, ami az első lépések megtételéhez szükséges.
Így érhetsz el lenyűgöző bokeh-hatást
Az itt felsorolt tippek és trükkök segítségével csodálatosan elhomályosíthatod a háttereidet.
7 tipp, hogyan fotózz gyenge fényviszonyok mellett
Fedezd fel, hogyan készíthetsz éles fényképeket gyenge fényviszonyok mellett, és melyik a legjobb Canon felszerelés a gyenge fényviszonyok melletti fotózáshoz.