A kreativitás növelése kulcsfontosságú a fotózási készségek fejlesztéséhez. A stílussal való kísérletezés és az új technikák kipróbálása merész és gyakran meglepő eredményekhez vezethet. Kym Moseley lelkes szószólója az ötletekkel való kísérletezésnek, amelyeket aztán jelentős számú követőtáborával is megoszt a TikTokon.
Nemrégiben Kym úgy tesztelte kreativitását, hogy egy héten keresztül minden napra kitalált magának egy fotós kihívást, amelyeket aztán TikTok-oktatóvideókban dokumentált. Ebben az oktatóanyagban Kym az általa kipróbált hét különböző technikát osztja meg, és bemutatja a lenyűgöző képek mögött rejlő kreatív gondolatmenetet.
KREATÍV FOTÓZÁS
7 kreatív módszer 7 nap alatt a stílusod fejlesztésére
1. Adj hozzá egy absztrakt elemet
Egyesek azt mondják, hogy a fényképezőgép soha nem hazudik, de a szerkesztőalkalmazásokkal elferdíthető az igazság. „Salvador Dalí szürrealista munkáját igazán inspirálónak találom, és valami hasonlót szerettem volna létrehozni” – meséli Kym az oldal fejlécében szereplő elképesztő kép kapcsán. „Nem igazán tudtam, hogy pontosan mit szeretnék, ezért úgy döntöttem, hogy nem bonyolítom túl, és egy egyszerű önarcképet készítek. A Canon Camera Connect alkalmazás annyira jól használható ehhez, főleg, hogy a fényképezőgép előtt állva is ráfókuszálhatsz magadra az autofókusz segítségével, így semmit sem kell a véletlenre bíznod.
„Számomra a portrékészítés lényege a szemekben rejlik.” – folytatja Kym. „Szó szerint erre fókuszálsz a kép elkészítésekor, emellett pedig a történetet is a szemekből lehet kiolvasni. Szerintem nincs rosszabb annál, ha erőltetett mosoly látható egy portrén – mindig észreveszem, ha a szem nem mosolyog. Valami egészen újszerű dologgal szerettem volna előállni, ezért úgy döntöttem, teljesen levágom a képről a szemeket, és azzal együtt az egyéniséget és személyiséget is. A szerkesztéskor az arc egy részét elnyújtottam, és így a képen egy olyan portré van, amely bárkié lehet. Azt hiszem, egészen jól megállja a helyét szürrealista alkotásként.”
2. Módosítsd a látószögeket, hogy teljes képet kapj
„Főként portrékat szoktam fotózni, és leginkább emberekről, de mindig jó ötlet új kihívás elé állítani magunkat” – magyarázza Kym. A portréfotózáshoz nem használna olyan ultranagy látószögű objektívet, mint az RF 16mm F2.8 STM vagy a Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM, de úgy véli, hogy városképek készítésekor igazán dinamikus perspektívát tudnak adni képhez ezek az objektívek. „Ennél a felvételnél megpróbáltam elvonatkoztatni a szokásos épületekről készült képektől, és az az ötletem támadt, hogy közvetlenül felfelé fotózok” – magyarázza.
Kym a Canon EOS R6 objektívet használja, az EF vagy EF-S objektívek pedig a Canon EF-EOS R objektívadapterrel használhatók ezzel a fényképezőgéppel.
„Nagyon tetszik, ahogy a felfelé mutató perspektívából úgy tűnik, mintha befelé, egymás felé hajolnának a felhőkarcolók, de úgy éreztem, kell még valami középre, az égre, például egy madár vagy egy repülő. De nem jött egyik sem, így kivágtam egy madarat az egyik régi képem hátteréből, és beillesztettem oda, ahová szerettem volna.”
3. Légy kreatív önarcképekkel
„Szeretem a sötét, mozihatású, régiesnek tűnő portrékat, mint amilyenek a filmes állóképek” – vezet be minket Kym a harmadik technika lenyűgöző eredményei mögött rejlő inspirációba. „Azt akartam, hogy a kép legnagyobb része sötét legyen, és csak egy része legyen megvilágítva, drámai hatást keltve. A hatás létrehozásához LED-es fénycsíkkal világítottam meg enyhén a hátteret. Aztán bedugtam a telefonomat egy projektorba, és beírtam a „szeretet” szónak megfelelő kínai karaktert, azaz szó szerint az arcomra vetítettem.
„Gyakorlatilag mindig a manuális expozíciós módot használom, így a kívánt hatást érhetem el, különösen sötét képek esetén” – folytatja Kym. „Nemrég lecseréltem a Canon EOS 6D Mark II fényképezőgépemet egy EOS R6 gépre, és mint az összes Canon tükör nélküli fényképezőgép esetén, segítségével megtekinthető az expozíciós szintek és a fehéregyensúly élő előnézete a keresőben. Addig játszottam a LED-es fényekkel és a telefonom kínai karaktereivel, amíg el nem értem a kívánt egyensúlyt, kékes háttérrel és pirosas szöveggel.”
Portrékészítésnél a téma és az elmosódott háttér elkülönítéséhez Kym a szűk mélységélességet részesíti előnyben. A nagy rekeszértékkel rendelkező objektívek lehetővé teszik ezt, így a Canon RF 50mm F1.8 STM és az EF 50mm f/1.8 STM ideális és költséghatékony megoldást jelentenek.
4. Használj árnyékokat és fényt
„A világos, napfényes felvételek nagyon elterjedtek, én viszont imádok az árnyékokkal és sziluettekkel játszani” – mondja Kym. A szürke fal előtt körvonalazódó két kézről és virágról készített képnél egyszerű, ám drámai hatást szeretett volna elérni. „A legtöbb inspirációt a filmekből, tévéből vagy a TikTokhoz és Instagramhoz hasonló felületekről szerzem. Ennek alapjául azt vettem, ahogy valaki virágot ad valaki más kezébe. Azt hiszem, ez egy igazán erős, érzelemdús kép lett.”
Kym így folytatja: „beltérben készítettem a képet, az ablak felé irányítottam a fényképezőgépet, és úgy küszöböltem ki a világos háttér esetlegesen megjelenő részleteit, hogy körülbelül egy fokozattal túlexponáltam. Két külön felvételt készítettem, először az egyik, majd a másik kézről. Egyébként ezek a saját kezeim, ezért a Canon Camera Connect alkalmazással szabályoztam az összes beállítást, és távolról, a telefonomról néztem meg a képek előnézeteit. Végül egy szerkesztőalkalmazásban, a két fénykép egyesítésével hoztam létre a kompozit képet.”
5. Kísérletezz a kompozícióval
„Imádom, hogy számos Canon fényképezőgép változtatható képszögű kijelzővel rendelkezik. Ezzel szokatlan szögekből is készíthetsz felvételeket, ha a fényképezőgépet nagyon magasan vagy nagyon alacsonyan tartod” – mondja Kym. Ennél a sötét parkolóban lévő gördeszkásról készült képnél a fényképezőgép talajszinten volt, ami szerinte érdekes perspektívát adott a képnek. „Pontosan ott sikerült nagynak vagy épp kicsinek láttatni a gördeszkás alakját, ahol szerettem volna, így az objektívhez legközelebb eső lába nagynak tűnik, a teste többi része pedig egyre kisebbnek látszik a távolban” – magyarázza. „Ha normál szemmagasságból készítettem volna a felvételt, minden hatást elszalasztottam volna.
„A Canon EOS R6 rendkívül gyors, másodpercenkénti 20 képkockás sebessége szintén nagy segítség az ilyen típusú felvételeknél” – folytatja Kym. „Gyors sorozatfelvételt készítettem, hogy biztosan elkapjam a fontos pillanatot. Bármilyen fényképezőgépet is használsz, az ilyen típusú képekhez a leggyorsabb képkockasebességet érdemes használni.”
6. Szelídítsd meg a vadat
Nem kell szafarira menned a lenyűgöző természetfotókért, hiszen remek felvételeket készíthetsz akár a saját kertedben is – vagy Kym esetében a helyi parkban. A TikToker a következőket meséli az etetés után lefotózott elrepülő galambokról: „mindig is inspiráltak a repülő galambok, illetve az egzotikus madarakat a kezükben tartó emberekről készült képek. Úgy döntöttem, hogy egyesítem a kettőt ezen a képen.
A park egyik kávézója madáreledelt is árul a kacsák etetéséhez, de arra is jó, ha a galambokat szeretnéd magadhoz csalogatni. Az egyik kezemben a fényképezőgépet tartottam, közben pedig a másik kezemre csalogattam a galambot. Gyors, 1/1600 másodperces záridőt használtam a mozgás kimerevítéséhez a galamb elrepülésénél.”
7. Fotózz duplán
„Ezt a felvételt részben szintén valaki más munkája inspirálta” – mondja Kym az emlékezetes utolsó fényképéről. „A dupla expozíció mindig felkelti a figyelmet, és olyan képet akartam készíteni, amelyen a két külön felvételen lévő bal és jobb szem pontosan fedi egymást” – magyarázza. „Először kicsit próbálgatnom kellett, mert rájöttem, hogy a pupillát nagyon pontosan kell elhelyezni.
„A Canon EOS R6 fényképezőgép többszörös expozíciós módja hatalmas segítség volt” – folytatja Kym. „Miután elkészíted az első felvételt, egyfajta szellemképként jelenik meg a keresőben vagy a hátsó képernyőn, így a második felvétel készítésekor segítségedre lehet a pontos elhelyezéshez.”
Akár az egy hétig tartó kihívást választod, mint Kym, és naponta próbálod ki ezeket a különböző technikákat, vagy csak néhányat próbálsz ki közülük időnként, mindenképp jó móka, és nagy elégedettséggel tölthet el a határaid feszegetése a fotózás terén. Ne felejtsd el megosztani a végeredményeket a #FreeYourStory hashtaggel, és jelöld meg a posztban a @canonemea oldalát.
Írta: Matthew Richards
Kapcsolódó termékek
-
Tükör nélküli fényképezőgépek
EOS R6
Mindegy mit és hogyan fényképezel, az EOS R6 révén olyannyira szabadjára engedheted kreativitásod, mint még soha. -
Tükör nélküli fényképezőgépek
EOS RP
A kicsi, könnyű és intuitív kezelésű, tükör nélküli fényképezőgépet az utazáshoz és a mindennapi fotózáshoz tervezték. -
DSLR fényképezőgépek
EOS 6D Mark II
Akár ambiciózusabb projektet készítenél, vagy professzionálisan fotóznál, az EOS 6D Mark II megadja neked mindazt, amire szükséged lehet az elkövetkező, izgalmas lépések megtételéhez. -
Nagy látószögű objektív
RF 16mm F2.8 STM
Kompakt és kedvező árú, ultraszéles, 16 mm-es teljes képmezős objektív az EOS R sorozathoz, amelyet vloggerek és kreatív tartalomkészítők számára terveztek. -
Objektívek DSLR fényképezőgépekhez
EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM
A képstabilizátorral rendelkező, megfizethető árú, ultranagy látószögű, léptetőmotoros zoomobjektív tájképek, úti felvételek és videók készítéshez jelent ideális megoldást. -
Objektívek EOS R rendszerhez
RF 15-35mm F2.8L IS USM
Az L-sorozat optikai minőségének és az 5 fokozatú képstabilizálásnak köszönhetően rendkívül széles és éles kialakítással gondoskodik szűk helyeken is dinamikus nézési szögekről.