HÁZI PROJEKTEK
Állítsd fel saját otthoni stúdiódat
Fedezd fel, hogyan lehetsz kreatív a vakuval, és hogyan készíthetsz lenyűgöző portrékat alacsony költségekkel.
HÁZI PROJEKTEK
Nem volna nagyszerű, ha lenne saját stúdió minőségű, profi fényforrásaid, például egy softbox a lágy, szórt fényű megvilágításhoz és egy hotspotod a fókuszált fényű megvilágításhoz? És ha netán a kertben fotózol, nem volna szükséged egy olyan sokoldalú „állványra”, amely minden felületen stabilan tartja a fényképezőgéped? Ahelyett, hogy rengeteg pénzt elköltenél ezekre a kiegészítőkre, inkább készítsd el saját magad!
Ebben a cikkben megmutatjuk, hogyan tudsz egyszerű, hétköznapi tárgyakból olyan tartozékokat készíteni Canon fényképezőgépedhez és meglévő felszerelésedhez, amelyekkel új szintre emelheted kreativitásod és fényképezési technikád.
Az alábbiakra lesz szükséged:
Vágj le egy darab erősebb kartonlapot, amely szorosan illeszkedik a Speedlite köré. Kétszer olyan hosszú legyen, mint a vaku hajlított része. Ragasztószalaggal szorosan rögzítsd. Távolítsd el a Speedlite vakut, a négy sarkánál vágd be a lapot körülbelül a feléig, majd hajlítsd kifele a füleket.
Fogd a Speedlite műanyag tartót és ragaszd a kartoncsőhöz (néhányszor tekerd körbe ragasztószalaggal, majd lyukaszd át a ragasztószalagot a menetnél, hogy a később fel tud erősíteni a műanyag tartót az állványra). Ezután helyezz fel két gumigyűrűt a kartonlap két kihajtott fülére, hogy ezek segítségével felerősíthesd Speedlite vakut a kartoncsőre.
Illeszd a csövet a nagyméretű kartondoboz közepéhez (minél nagyobb a doboz, annál szórtabb lesz a fény), és rajzold körbe. Vágd ki a bejelölt terület három oldalát, majd hajtsd fel a negyedik oldalánál, hogy egy fület kapj. Belülről told át a Speedlite csövet a lyukon (ügyelj arra, hogy a gumigyűrűket is átvezesd a lyukon). Ragasztószalaggal rögzítsd a Speedlite csövön lévő négy fület a doboz belső oldalához, a dobozon lévő fület pedig a cső külső oldalához.
Alufóliával béleld ki a doboz belsejét. Először a doboz tetejére és aljára erősítsd fel a fóliát, majd készíts két ferde oldalfalat oly módon, hogy a két fóliaív végét mindkét oldalon a doboz közepéhez közel erősíted fel. Feszítsd ki a fóliákat és kívül rögzítsd őket, így egy háromszög alakú üreget kapsz a fólia és a dobozfal között. Ezek a ferde falak segítenek a fény megvezetésében. Ragasztószalaggal rögzíts egy sütő- vagy pauszpapírt a doboz nyitott oldalára. A házi készítésű softboxod készen áll a használatra. A Speedlite műanyag tartó segítségével erősítsd fel egy állványra, helyezd a Speedlite vakudat a csőbe, majd a gumigyűrűkkel rögzítsd azt.
A softboxot alanyod arcának egyik oldalán, afelett egy kicsivel helyezd el. A softboxban lévő Speedlite vakut kioldhatod egy, a fényképezőgép vakupapucsára erősített másik Canon Speedlite vakuval, egy vezeték nélküli kioldóval (pl. Canon ST-E3-RT) vagy a felugró vakuval is (a kompatibilis Canon fényképezőgépek esetében). Kiinduló expozícióként használd a fényképezőgéped manuális üzemmódját 1/200 mp-es és ISO 100-as beállításokkal, illetve f/5.6-os rekesznyílással. Állítsd a vakut is manuális üzemmódra egynyolcados teljesítménnyel, és készíts egy próbafelvételt. Ha túl élénk vagy túl sötét, módosítsd a vaku erejét vagy a rekesznyílást, amíg megfelelő nem lesz a végeredmény.
Az alábbiakra lesz szükséged:
Egy akkora henger alakú csőre van szükséged, amely tökéletesen illeszkedik a Speedlite vakud köré. Ilyen lehet például egy henger alakú chipes doboz vagy a mi esetünkben egy henger alakú ropis doboz. Ideális, ha a doboz belseje alufóliával bélelt, mert az segít visszaverni a fényt. Egy hobbikés vagy egy olló segítségével vágd ki a doboz végét.
Helyezd fel a csövet a Speedlite vakudra. Ha az átmérő nem megfelelő, és nem illeszkedik szorosan a vakura, maszkolószalaggal rögzítsd. Ezután illeszd a Speedlite vakut a műanyag tartójába, majd erősítsd fel egy állványra.
A Speedlite vakut távolról kell működtetnünk. Ehhez használhatunk egy fényképezőgépre rögzített második Speedlite vakut, mint ez is itt vagy egy vezeték nélküli kioldót. Másik megoldásként számos Canon fényképezőgép lehetővé teszi, hogy a felugró vakuval vezéreld a kompatibilis Speedlite vakukat – de nem csak kioldhatod a vakut, hanem a teljesítményét is beállíthatod. Készíts néhány próbafelvételt, hogy meggyőződj a vaku megfelelő működéséről.
Hátsó megvilágításhoz helyezd a Speedlite vakut a téma mögé, az egyik oldalra, hogy az a témához és a fényképezőgéphez viszonyítva is szögben álljon. Mivel a fénysugár igen szűk, fontos a megfelelő szög. Ebben segítségedre lehet a Speedlite modellező funkciója (nyomd meg és tartsa lenyomva a tesztgombot) vagy használhatod a Canon Camera Connect alkalmazást is, hogy távolról, az okostelefonod segítségével készíts próbafelvételeket, miközben a vaku pozícióját állítod be. A témádat egyszínű háttér elé helyezd – egy vászondarab vagy egy lepedő megfelelő erre a célra – és kontrasztos színt használj, hogy kiemeld a témád.
Egy jó kiindulópont: állítsd a fényképezőgéped manuális üzemmódra, az ISO-értéket 100-ra, a záridőt 1/200 mp-re, a rekesznyílást pedig f/8-ra. Ezután állítsd a vakut is manuális üzemmódba, teljesítményét pedig csökkentsd 1/32-re. Készíts egy próbafelvételt. Ha túl élénk vagy túl sötét, egyszerűen csak csökkentsd vagy növeld a vaku erejét, amíg a végeredmény megfelelő nem lesz. A drámai hatás érdekében a téma oldalánál helyezd el, és már kezdheted is a fotózást.
Az alábbiakra lesz szükséged:
Fogj egy régi nadrágot és vágd le az egyik szárát. Egy 30 cm-es darab elegendő lesz. Ezután egy tű és cérna (vagy egy varrógép) segítségével varrd be az egyik végét. Varrd be a másik végét is, de hagyj egy pár centiméteres nyílást.
Fogj egy zacskó lencsét vagy hasonló szárazárut, például rizst, és öntsd be a nyíláson (egy tölcsér hasznos lehet – ha kell, egy A4-es papírlapból is készíthetsz egyet). Töltsd majdnem teljesen tele a zsákot, majd varrd be a nyílást. A házi készítésű babzsákod készen áll a használatra.
Egy babzsák használata tökéletes megoldás, hogy a hosszú objektíveket stabilan tartsd. A hosszú objektíveket nem csak, hogy nehéz tartani, akár rövid ideig is, de minél hosszabb a fókusztávolság, annál szűkebb a látószög, így már egy kis bemozdulás is elég, hogy tönkretegye a felvételt. Babzsákod segít kiküszöbölni a bemozdulásokat a hosszabb fókusztávolságú objektívek használatakor. Mint ennél a Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM objektívnél is, a saját objektíved is rendelkezik képstabilizáló funkcióval, így érdemes ezt is bekapcsolnod, ha kézből fotózol.
Ha a fényképezőgépedet leteszed a földre, gyakran érdekes perspektívából készíthetsz felvételeket, azonban trükkös lehet ilyen alacsony szögből fotózni. A házi készítésű babzsákod segítségedre lehet ebben. Stabilan tartja az objektíved, amíg megkomponáld a felvételt, ezen felül pedig bármilyen szögbe beállíthatod. Egy kihajtható kijelzővel rendelkező fényképezőgép, mint például az itt látható Canon EOS 250D is segítségedre lehet ebben, mert igen nehéz beállítani a felvételt a keresőn keresztül ilyen alacsony szögben. A Canon Camera Connect alkalmazás használatával okostelefonodról távolról is vezérelheted a fényképezőgéped.
Hosszú objektívekkel a mozgó témák követése nehézkes lehet, főleg a kisméretű állatok, például méhek esetében. Mivel a babzsákod alátámasztja a fényképezőgéped, de nem rögzíti egy fix pozícióban, így a stabilitás mellett nem kell lemondanod a szabad mozgásról. Fontos, hogy mozgó témák esetén ne felejtsd el bekapcsolni az autofókuszt. A Canon EOS 250D élőnézetes témakövetése révén egyszerű a méheket fókuszban tartani.
Írta: James Paterson
Az inspiráció elsődleges forrása lehet néhány hasznos fotós tanács, vásárlási útmutató vagy érdekes interjú – itt mindent megtalálsz a legjobb fényképezőgép vagy nyomtató kiválasztásához, és ahhoz, hogy kreatív elképzeléseidet valóra váltsd.
Vissza az összes tipphez és technikáhozHÁZI PROJEKTEK
Fedezd fel, hogyan lehetsz kreatív a vakuval, és hogyan készíthetsz lenyűgöző portrékat alacsony költségekkel.
BELTÉRI FOTÓZÁS
Ismerd meg alaposabban a fényképezőgépedet, és tanuld meg, hogyan készíts mozihatású portrékat, makróképeket és time-lapse videókat.
TERMÉKFOTÓ
Fedezd fel, hogy a díjnyertes kisvállalkozó, Sophie Sellu hogyan használta ki a termékfotózásban rejlő lehetőségeket.