Az állványok igen hasznos segítségnek bizonyulnak tájfotózás során, mivel stabilan tartják a fényképezőgépet, így nem kell amiatt aggódnod, hogy a hosszú záridők miatt beremegnek a képeid, különösen akkor, amikor gyenge fényviszonyok mellett fotózol. Tény azonban, hogy elég nehezek és ormótlanok tudnak lenni, és főként egy-egy hosszabb séta alkalmával nem igazán kellemes cipelni őket. Egy korszerű fényképezőgép, a megfelelő beállítások és némi találékonyság birtokában bátran otthon hagyhatod az állványt, amikor legközelebb útnak indulsz, hogy megörökíts egy lenyűgöző tájat – és ha már így szabaddá tetted a kezed, inkább vigyél magaddal egy adag kávét vagy egy kis harapnivalót.
TÁJFOTÓZÁS
Tájfotózás állvány nélkül
1. Tartsd stabilan a gépet, és segíts rá a testeddel
Azt, hogy hibátlan élességű képet vagy a fényképezőgép bemozdulása által elrontott képet kapsz végeredményül, nagyban befolyásolja, hogyan tartod a fényképezőgépet a kezedben. A fényképezőgép stabilan tartásához támaszd ki az objektív alját a felfelé fordított bal tenyereddel, könyöködet pedig tartsd szorosan az oldalad mellett. Ezáltal egy masszív támaszték jön létre, amely megakadályozza a fényképezőgép elmozdulását.
Azonban másképpen is szolgálatodba tudod állítani a testedet a bemozdulás miatti elmosódás elkerüléséhez. Próbáld meg azt, hogy leülsz, és a térdeden támasztod ki a karodat. De akár a nyakpánt is a segítségedre lehet – aktiváld az Élő nézetet, és tartsd el a fényképezőgépet a testedtől, amíg a pánt kellően ki nem feszül (arra azért ügyelj, nehogy meghúzd a nyakadat).
2. Kapcsold be a stabilizálás funkciót
Az objektív-stabilizálási funkció hasznos lehet a fényképezőgép remegésének csökkentéséhez, mivel kiegyenlíti a kezed természetes mozgását, és lehetővé teszi, hogy hosszabb záridők mellett is könnyen fotózz kézből. Általános szabály a kézből történő fotózásnál, hogy csak a fókusztávolsággal egyenlő vagy annál nagyobb sebesség javasolt, ha tehát pl. 50 mm-es objektívet használsz, akkor nem érdemes 1/50 másodperc alá menned. Viszont az objektív-stabilizálás aktiválása lehetővé teszi, hogy időnként ennél sokkal hosszabb záridőt is megengedj magadnak. A Canon RF objektívcsaládja – amely olyan, kezdők számára ideális objektívekből áll, mint amilyen például a Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM vagy RF 35mm F1.8 Macro IS STM – a tükör nélküli vázzal kommunikáló, fejlett stabilizálást biztosít, a nagyobb RF foglalat pedig szabadabb érzékelőmozgást tesz lehetővé.
3. Keress egy padkát
Amikor a szabadban barangolsz, könnyen találhatsz olyan támasztékokat és természetes padkákat, amelyeken stabilan megáll a fényképezőgép, így még hosszabb záridőkkel kísérletezhetsz. Amikor fényképezőgépedet hosszú expozícióhoz állítod be, ne hagyd figyelmen kívül, hogy a DSLR készülékek tükörkilengése miatt (amit az okoz, hogy a tükör felpattan az érzékelő szabaddá tétele érdekében) bemozdulhat a fényképezőgép. Állítsd be a tükörfelcsapási funkciót a fényképezőgéped menüjében, vagy ha nincs rajta ilyen funkció, akkor aktiváld az Élő nézetet. Természetesen ez a probléma nem fordulhat elő az olyan, tükör nélküli vázak esetében, mint amilyen az EOS RP. Önmagában már attól is bemozdulhat a fényképezőgép, hogy megnyomod az exponálógombot, úgyhogy ennek elkerülése érdekében állíts be kétmásodperces időzítést, használj távoli zárkioldót, vagy pedig aktiváld a fényképezőgépet távolról a Canon Camera Connect alkalmazással.
4. Mozogj, és kísérletezz
Nyilvánvaló, hogy az állványok mindig is szerves részét fogják képezni a tájfotózásnak, ugyanakkor kifejezetten a fotózási stílusod javára válhat, ha időnként mellőzöd az állványhasználatot. Bár az állvány arra szolgál, hogy korlátozza a mozgást, a kezedben tartott fényképezőgépnek megvan az az előnye, hogy ilyenkor szabadon kipróbálhatsz különböző pozíciókat. Ha csupán egy helyben állsz, előfordulhat, hogy képeidből még annak ellenére is hiányozni fog a dinamika, hogy rátaláltál a hangsúlyos előtérre és a harmadolási szabályt alkalmazva hoztad létre a kompozíciót.
5. Kapcsold be az Automatikus ISO funkciót
Pár évvel ezelőtt még elképzelhetetlen volt, hogy az ISO értéket 1600-ra fel lehessen tornázni, de hála a modern érzékelőknek, amelyek sokkal jobb teljesítményt nyújtanak gyenge fényviszonyok mellett, lehetségessé vált, hogy még ilyen értékekkel is figyelemreméltóan tiszta képek szülessenek. Egy egyszerű alapexpozíció beállításához mindössze annyit kell tenned, hogy kiválasztod a Kézi üzemmódot, az Automatikus ISO funkciót és egy olyan záridőt, amely legalább akkora, mint a fókusztávolság. A fényképezőgép hozzáigazítja az ISO-értéket az adott jelenethez, ennek köszönhetően magabiztosan és kreatívan választhatod ki a záridőt és a rekesznyílást.
A Canon fejlettebb tükör nélküli fényképezőgépei, mint amilyen az EOS R6, rendelkeznek olyan fejlett, vázon belüli képstabilizálási funkcióval (IBIS), amely az objektívben lévő optikai képstabilizátortól függetlenül vagy azzal együtt képes akár 8 fokozatú képstabilizálást biztosítani, így állvány nélkül is több másodperces expozícióval tudsz fotózni.
Írta: James Paterson
Kapcsolódó termékek
-
RF objektívek
RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM
Kis méretű és lenyűgözően könnyű, RF sorozatú, 24-50 mm-es zoomobjektív, amelyet minden nap használhatsz utazáshoz, tájképek készítéséhez és egyéb célokra. -
Tükör nélküli fényképezőgépek
EOS R8
Lépj át a teljes képmezős fényképezés és videózás világába, és valósítsd meg kreatív ambícióid. -
RF objektívek
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Gyors záridejű, 35 mm-es, f/1,8 rekeszértékű makro-objektív nagy látószögű perspektívához, közelre történő fókuszáláshoz, hibrid képstabilizátorral. -
RF objektívek
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Ideális objektív mindennapi használatra a teljes képmezős, tükör nélküli fotózás szerelmeseinek. Az egyszerűen használható RF 24-105mm F4-7.1 IS STM könnyű, kompakt kialakítású, és készen áll arra, hogy magasabb szinten műveld a fotózás művészetét. -
Nagylátószögű prímobjektív
RF 24mm F1.8 MACRO IS STM
Kompakt, könnyű, 24mm-es prím objektív, amely ideális tájképek, vlogok és belső terek fotózásához, valamint nagyszerű makrófelvételek készítéséhez is. -
Ultranagy látószögű zoomobjektív
RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM
Kompakt és könnyű 15–30 mm-es RF zoomobjektív, amely tökéletes utazáshoz, beleértve a városképek, tájképek, építészeti fotók készítését és az útközben történő vlogolást.