Mi az első lépés, ha divatosabbá szeretnénk tenni Instagram-fiókunkat, vagy profibb hatást szeretnénk kelteni az online divatüzletekben közzétett képekkel? „A styling, azaz a harmonikus stílus kialakítása elengedhetetlen” – mondja a profi divatfotós, Jade Keshia Gordon. „A ruháktól a helyszínen át egészen a frizuráig és a sminkig mindennek passzolnia kell egymáshoz. A cél az, hogy egy adott érzelmet közvetítsünk. A legtöbb divatfotó, amellyel online találkozunk, kifejezetten a vásárlási kedv növelésére készült. Érdemes tehát abból a szempontból vizsgálni a képeket, hogy a fotós hogyan érte ezt el a megfelelő világítás, helyszín, színek és pózok használatával.”
A londoni divatfotós, Jade, aki 10 éve foglalkozik profi fotózással, laza, vagány stílusáról és a mai világot tükröző elképzeléseiről ismert. Sok más profi fotóshoz hasonlóan Jade is a barátai fotózásával szerzett magának tapasztalatot.
Most hat egyszerű tippet oszt meg arról, hogyan készíthetsz a divatfotókhoz hasonló portrékat, akár EOS fényképezőgépet, akár Canon PowerShot készüléket, akár okostelefont használsz.
Hogyan örökítheted meg barátaidat úgy, mintha divatmodellek lennének?
1. Válassz a stílushoz illeszkedő helyszínt!
„Fontos, hogy olyan helyszínt válassz, amely nem vonja el a figyelmet a modellről és a ruháról, és amely lehetőleg hozzáad valamit a kép hangulatához” – mondja Jade. „Harsány és színes szett esetén inkább egyszerű, letisztult hátteret választanék.
„A legfontosabb, hogy a barátod kényelmesen érezze magát a választott helyszínen. Ha a modelled kissé félénk természetű, nem a legjobb ötlet olyan zsúfolt helyre vinni, ahol sok szem szegeződik rá. Ehelyett keress inkább egy csendes szabadtéri helyet vagy egy parkolót.
Ha elég hely áll rendelkezésre, akár a hálószobádban vagy a nappalidban is elkészítheted a fotókat. Egy háttérként használt egyszerű fehér falból is rengeteget ki lehet hozni.” Az otthoni fotóstúdió kialakításával kapcsolatos egyszerű tippekért olvasd el ezt a cikket.
2. Gondold át előre a fotózás menetét!
A divatfotókon a frizura és a smink legalább olyan fontos, mint maguk a ruhák. Jade azt javasolja, hogy először a szetteket válaszd ki, és csak utána gondolkodj a frizurán. „Ha több szettet szeretnél fotózni, gondold át előre a sorrendet. Az is fontos, hogy a modell egyszerűen tudjon váltani a különböző frizurák között. Döntsd el, hogy melyik frizurát melyik szetthez képzeled el, majd a legegyszerűbb frizurától indulva határozd meg előre a fotózás menetét.”
3. Keress példákat divatpózokra!
Jane azt javasolja, hogy készíts egy mood boardot (stíluskollázst), így a barátod is tisztában lesz vele, hogy pontosan milyen stílust szeretnél elérni. „Nem kell semmi extrára gondolni” – mondja Jade. „Néhány pózt, frizurát, sminkötletet és lehetséges helyszínt bemutató Pinterest-tábla vagy néhány újságból kivágott kép is tökéletes erre a célra.
„Ha a barátodnak nincs gyakorlata a pózolásban, kérd meg arra, hogy egyszerűen képzelje el, hogy a tükör előtt próbálgatja a ruhákat. Gyakran az a legcélravezetőbb, ha magad mutatod be a kívánt pózt. Az is hatásos lehet, ha arra kéred a modellt, hogy egyszerűen sétáljon feléd. Séta közben könnyebben ellazul majd, így nagyobb eséllyel készíthetsz róla néhány elkapott, természetes fotót.”
4. Használj kellékeket, amelyekkel a modelled lefoglalhatja magát!
„Ha a modelled nem tud mit kezdeni a kezeivel, hasznos lehet, ha valamilyen kelléket, például táskát, telefont vagy akár egy csésze kávét adsz a kezébe. Amikor a modelled kellőképp ellazult, megismételhetitek a felvételt a kellék nélkül is. Időnként arra kérem a modelljeimet, hogy üljenek le egy egyszerű, laza pózban. A lényeg, hogy eltereljük a figyelmüket, és olyasvalamit adjunk nekik, amivel elfoglalhatják magukat.”
5. Kísérletezz különböző objektívekkel és felvételi pozíciókkal!
Jade szerint a divatfotók stílusát idéző portrék készítéséhez nincs szükség sok felszerelésre; az EOS fényképezőgéped kitobjektíve is elegendő ahhoz, hogy változatos eredményeket érj el. „Egy 18–55 mm-es objektív, például az EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM objektív remek választás: szűk kivágással kiemelheted az apróbb részleteket, míg nagy látószögben fényképezve az egész szettet megmutathatod a cipővel együtt. Ha szeretnél egy szinttel feljebb lépni, egy kedvező árú portréobjektív, például a Canon EF 50mm f/1.8 STM objektív is nagyszerű választás lehet, amellyel a nagy maximális rekeszértéknek köszönhetően egyszerűen elmoshatod a hátteret.”
Ha tükör nélküli fényképezőgépet használsz, az EOS R rendszerű fényképezőgépekhez, például a Canon EOS RP készülékhez használható, sokoldalú Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM objektív utcai képekhez és közeli felvételekhez is ideális választás. A Canon RF 50mm F1.8 STM és a Canon RF 85mm F2 Macro IS STM szintén remek választás portékhoz, míg az univerzális, kompakt és könnyű Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM tökéletes megoldást, ha mindennapi használatra keresel objektívet.
Sokkal előnyösebb lesz a végeredmény, ha ahelyett, hogy közelről nagy látószöggel fényképeznél, kissé távolabb állasz, és ráközelítesz a modellre. A fényképezőgép szöge is döntő különbséget eredményezhet. „Hacsak nem nagyon magas modellről van szó, a legtöbb ember szereti, ha kicsit magasabbnak tűnik a képeken” – mondja Jade. „Ezt úgy érheted el, ha kissé alacsonyabbról készíted a felvételt, amitől hosszabbnak tűnik majd a barátod lába. Tehát nyugodtan guggolj le, és készíts néhány felvételt ebből a szögből is!”
A használt objektívtől függetlenül Jade azt javasolja, hogy mielőtt szűkebb kivágást alkalmaznál, mindenképpen készíts néhány egész alakos felvételt. „Mutasd meg a modellnek az első néhány felvételt, így megnyugtathatod, hogy tényleg jól néz ki a képeken. Ezt követően áttérhettek a közeli felvételekre. Kérd meg a modelledet, hogy vágjon vicces arcot, vagy játsszon egy sállal vagy sapkával. Ez segít abban, hogy könnyebben ellazuljon.
6. A fényképek mellett készíts videókat is!
Miért ne csinálnál néhány divatvideót is fotózás közben? A videók és fényképek készítése között a legnagyobb különbség, hogy a videók esetén át kell gondolni a „vágási pontokat”, azaz azt, hogy hol kezdődjön és végződjön a videó, vagy éppen hová illeszkedjen egy másik klipen belül. Hasznos, ha a videó rögzítését a kezdőpont előtt kezded, és a rögzítést kicsivel a befejező pont után is folytatod, így egyszerűbb lesz majd összeszerkesztened a klipeket a videószerkesztő programban.
Jade azt javasolja, minden szettről készíts videót is. „A modelled így látni fogja, hogy a szett hogyan viselkedik mozgás közben, így azt is tudni fogja, hogy ő maga hogyan mozogjon felvétel közben” – mondja Jade. „Ami a divatvideók rendezését illeti, a lényeg, hogy mindenki jól érezze magát. Arra kértem a modellünket, hogy forogjon, sétáljon felém, nyújtsa ki a kezét a fényképezőgép felé, majd távolodjon el – még néhány menő karaterúgást is csinált. A videón jól látszik, hogy milyen jól szórakoztunk ezen a fotózáson.”
Szerző: Marcus Hawkins
Kapcsolódó termékek
-
EF 50mm f/1.8 STM
Gyors f/1,8-es rekesszel rendelkező, megfizethető árú, léptetőmotoros objektív általános célú, gyenge megvilágítás mellett történő és portréfotózáshoz. -
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Ideális objektív mindennapi használatra a teljes képmezős, tükör nélküli fotózás szerelmeseinek. Az egyszerűen használható RF 24-105mm F4-7.1 IS STM könnyű, kompakt kialakítású, és készen áll arra, hogy magasabb szinten műveld a fotózás művészetét. -
EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM
Vigye EOS gépét több helyre egy rendkívül könnyedén hordozható, zoom alapobjektívvel.