A SZERKESZTÉS ALAPJAI
Hogyan szerkesszük a nyomtatásra szánt tájképeket?
Szerkesztőtechnikák, melyekkel a festői képek műalkotásokká változtathatók.
FÉNYKÉPSZERKESZTÉS/UTÓMUNKÁLATOK
A fényképezőgépből azonnal felhasználható JPEG-képek készítéséről a RAW-képek készítésére történő átállás nagy lépésnek tűnik, azonban minden fotós életútján ez egy fontos mérföldkő. Nem kell, hogy a fényképek szerkesztése bonyolult dolog legyen – néhány trükk elegendő, hogy egy átlagos képet mesterművé alakíts. És mi a legjobb hír? Ez könnyebb, mint gondolnád.
Amikor a fényképezőgéped RAW felvételkészítési módban használod, a készülék az érzékelő által rögzített minden képadatot elment, anélkül, hogy a fényképezőgép bármilyen feldolgozási műveletet végezne – ezért sokkal nagyobb méretűek a RAW-fájlok a JPEG-fájloknál. Ily módon az utómunkálatok során sokkal nagyobb szabadságod van a képek beállításai terén, és így a legjobb minőséget hozhatod ki belőlük. A Digital Photo Professional (DPP) a Canon saját szerkesztőszoftvere, amely az EOS fényképezőgépekkel és a fejlett, RAW-képek készítésére alkalmas PowerShot modellekkel készített RAW-fájlok szerkesztésére szolgál. Ebben a cikkben bemutatjuk a DPP fontosabb szerkesztőeszközeit, amelyekkel finomíthatod és feljavíthatod RAW-fényképeidet.
A DPP-t rendszeresen frissítjük, a legújabb verzió újabb funkciókat tartalmazhat, ezért kezdés előtt ellenőrizd a frissítéseket, és töltsd le a legújabb verziót.
A DPP elindításakor a kezdőképernyőn fényképeid előnézetei jelennek meg. Válassz ki egy vagy több képet, kattints a bal felső sarokban található Képek szerkesztése gombra, vagy nyisd meg a Nézet menüt és válaszd a Képek szerkesztése lehetőséget. (A DPP-ben számos billentyűparancs érhető el, amelyekkel felgyorsíthatod a munkafolyamatot – ezeket megtalálod a szoftver használati útmutatójában.)
A havas és tengerparti képek általában túl sötétek, mert a fényképezőgép megpróbálja kompenzálni a helyszínen tapasztalható magas fényerőt. A túl sötét vagy túl világos képeid fényerejét a DPP segítségével beállíthatod. Az eszközpanelen található Fényerőbeállítás csúszka a teljes kép fényerejét módosítja.
Az ablak aljánál található Árnyék/csúcsfény figyelmeztetés gombra kattintva a program segít azonosítani a fénykép túl világos és túl sötét részeit. Alapértelmezetten a program a teljesen sötét területeket kék színnel, a teljesen világos területeket piros színnel emeli ki, így lehetőséged van csak a kijelölt területek fényerejét módosítani.
Görgess le az eszközpanelen, és a Haladó részen keresd meg az Árnyékok és csúcsfények beállítása vezérlőket. Ezek segítségével anélkül világosíthatsz az árnyékos területeken és csökkentheted a világos részek fényerejét, hogy azzal befolyásolnád a kép többi részének tónusát.
A színek megjelenése a környezeti megvilágítástól függően változik, például egy sima fehér papírlap a kora reggeli fényben kékebbnek (hűvösebnek), naplementekor narancssárgábbnak (melegebbnek) hat. Fényképezőgéped fehéregyensúly-beállítása ezt kompenzálni tudja, hogy a valós színeket örökíthesd meg, vagy hogy kreatív hatásként színelváltozást idézhess elő. Egy borús napon például „felmelegítheted” képeidet, hogy sokkal vonzóbbak legyenek. A RAW formátumú fotózás egyik előnye, hogy a fehéregyensúlyt a fénykép elkészítése után is módosíthatod.
Amikor a DPP-ben megnyitsz egy RAW-képet, a szoftver alapértelmezetten a fénykép készítésekor használt fehéregyensúly-beállítást alkalmazza, de a legördülő listából bármilyen másik fehéregyensúly-beállítást egyszerűen kiválaszthatsz. Válaszd a Fehéregyensúly beállítása kattintással lehetőséget, majd kattints a kép egy természetes tónusára, hogy ehhez igazítsd a kép fehéregyensúlyát. Kísérletezz a fehéregyensúllyal, hogy megtaláld, melyik beállítás emeli ki legjobban a fényképed.
A Képstílusok funkció egy sor előbeállítás használatával határozza meg a kép megjelenését. Némelyiket arra tervezték, hogy a még előnyösebb portrékhoz kisimítsa és kiegyenlítse a bőrtónusokat, mások arra valók, hogy a kontraszt és a telítettség növelésével élesebb, HDR hatású képet alkossanak, és így tovább. Amikor a DPP-ben megnyitsz egy RAW-képet, a program a fénykép készítésekor használt képstílust alkalmazza, de ezt bármikor megváltoztathatod, ha módosítani szeretnél a kép megjelenésén. Ha például fekete-fehér képet szeretnél, használd a monokróm képstílust.
Próbáld ki az alapértelmezett stílusokat, hogy megtaláld, számodra melyik a legjobb. A Képstílus-szerkesztővel saját, egyedi képstílust is készíthetsz és alkalmazhatod a képeidre.
Időnként a felvételek nem tökéletesen keretezettek vagy kompozíciójuk nem megfelelő, de a DPP Kivágás eszközével a fókuszt a fő témára irányíthatod. Kattints a Kivágás eszközre, majd a panelen állíts be egy fix képarányt vagy tetszés szerint vágd körbe a képet. Kattints a képre, majd a vonalak húzásával add meg, hogy a kép mely részét szeretnéd használni. Kattints a kiválasztott területbe, majd húzd arrébb, a kívánt helyre. Vidd az egérmutatót a kiválasztott területen kívülre, hogy elforgasd a képet, így vízszintesbe állíthatsz egy ferde képet, vagy adhatsz neki egy dinamikus csavart.
Képzaj akkor alakul ki, ha a felvételt gyenge fényviszonyok mellett, magas ISO-értékkel vagy a kettőt együttes fennállása mellett készítetted el. A zaj apró pontok formájában (fényességi zaj) a fénykép sötét részein vagy az egyedi színcsatornákban (színzaj) jelenik meg. A DPP kiolvassa a RAW-fájlban tárolt ISO-értéket és expozíciós adatokat, majd automatikusan optimalizálja a zajcsökkentési beállításokat, hogy a kép tiszta és részletgazdag legyen. A Képbeállítások módosítása fülön finomhangolhatod a beállításokat a kép végső kinézetének beállításához – a túl sok zajtól a kép homályosnak fog tűni. Mindig érdemes felnagyítani a képet, hogy tisztán lásd a zajt és a zajcsökkentés eredményét.
Az élesítés minden digitális képen képes javítani, oly módon, hogy megnöveli a kontrasztot a részletek széleinél, hogy azok tisztábbnak hassanak, azonban a fókuszon kívüli képeken nem tud segíteni.
A DPP két eszközzel rendelkezik. Egy gyors javításhoz használd az alap Élesség eszközt, de ha nagyobb szabályozhatóságra vágysz, próbáld ki az Életlenítő maszk funkciót, amely keretében külön állíthatod be az erősséget, a finomságot és a küszöbértéket. Ezzel a három paraméterrel határozhatod meg az élesítés mértékét és állíthatod be, hogy a kép mely részeire legyenek hatással. Nem kell, hogy az összes érték azonos legyen – kísérletezz, hogy az egyes paraméterek módosítása miképp befolyásolja a végeredményt. A túlzott mértékű élesítés fényudvart eredményez a kontrasztos élek mentén – ebben az esetben is nagyíts rá a képre, hogy lásd a beállítások módosításának eredményét. A képernyőn megjelenített képeket kevésbé kell élesíteni, mint a kinyomtatott változatokat.
A RAW-képek feldolgozásakor használt beállításokat a többi képhez is átmásolhatod. Ez felgyorsítja a több hasonló felvétel szerkesztési folyamatát. Válaszd a Szerkesztés > Receptbeállítás kiválasztása és másolása lehetőséget, válaszd ki a másolni kívánt beállításokat, majd kattints az OK gombra. Ezután a böngésző ablakban válasz ki egy vagy több képet, majd a Szerkesztés > Recept beillesztése funkcióval alkalmazd rajtuk a receptet.
A receptek jövőbeni használat céljából egy fájlként is elmenthetők a számítógépedre – egyszerűen csak válaszd a Szerkesztés > Recept mentése egy fájlba lehetőséget, majd később az elmentett receptet a Szerkesztés > Recept beolvasása egy fájlból és alkalmazása funkcióval alkalmazhatod egy új képre.
A képeken elvégzett módosítások a DPP-ből történő kilépéskor automatikusan elmentésre kerülnek a RAW-fájlban. Ily módon később ismét megnyithatod a fájlt és kimásolhatod belőle a receptet. Ez akkor is igaz, ha a RAW-fájlt egy másik helyre másolod át – a recept a RAW-fájllal együtt átmásolásra kerül.
Miután végeztél egy RAW-fájl feldolgozásával, a szerkesztett képet el kell mentened. Két fájlformátum közül választhatsz: JPEG és TIFF. A JPEG-fájlok kisebbek, így könnyen megoszthatók és bármilyen szoftverrel megnyithatók. A TIFF-fájlok a maximális minőség biztosítására szolgálnak, így nagyméretű nyomatokhoz ideálisak. Egy fájl esetében válaszd a Fájl > Konvertálás és mentés lehetőséget, több kép esetén a válaszd ki a képeket, majd a Fájl > Kötegelt feldolgozás elemet. Válaszd ki a fájltípust (JPEG vagy TIFF), majd a helyet, ahova menteni szeretnéd a képeket. A kötegelt feldolgozás funkcióval is átméretezheted és átnevezheted a képeket. A folyamat alatt a DPP-t tovább használhatod, míg a kötegelt feldolgozás a háttérben fut.
Amikor több száz, netán több ezer fényképet kell átválogatnod, nem árt, ha valahogy rendszerezni tudod azokat. A DPP-ben a pipa- és a csillagalapú értékelések (vagy mindkettő) segítségével gyorsan megtalálhatod a legjobb képeket. Hogy gyorsan hozzáadhasd ezeket, válaszd a Gyors ellenőrzőeszközt, a kép miniatűrjére kattintva jelöld ki, a billentyűzet 1–5 gombjai segítségével pedig add meg a megfelelő számú csillagot vagy pipát. Ha a csillagalapú értékelést a fényképezőgépen adtad meg, az a DPP-ben is látható lesz, azonban ott ezt nem módosíthatod. A pipaalapú értékelés csak a DPP-ben látható. A képeket a hozzájuk rendelt értékelések alapján rendszerezheted, kiválaszthatod és szűrheted is. Ez a rendszer segít azonosítani legjobb képeidet, és segítségével később is mindig könnyen megtalálhatod azokat.
Az image.canon, a Canon ingyenes felhőalapú szolgáltatása tökéletes, hogy fényképeidet a fényképezőgépről közvetlenül feltöltsd a felhőbe, majd onnét továbbítsd egyéb webszolgáltatásokra vagy eszközeidre – a legújabb, Wi-Fi funkcióval rendelkező Canon fényképezőgépek akár automatikusan is képesek feltölteni a képeket.* A kompatibilis fényképezőgépekről* az image.canon felhőbe feltöltött RAW-kép automatikusan letölthetők a számítógépedre a DPP-vel történő szerkesztés céljából.
Mint minden új képesség esetében, itt is gyakorlat teszi a mestert. Kísérletezz az itt felsorolt eszközökkel, állítsd a paramétereket szélsőséges értékekre, hogy felfedezd, melyik eszköz mire képes. Miután túl vagy néhány kép szerkesztésén, fel fogod ismerni, hogy mit kell tenned, hogy jobb képeket készíthess. Jobb fotóssá is válhatsz, ha megtanulod, hogyan javítsd ki képeid tökéletlenségeit.
Írta: Brian Worley
*Nem minden Canon fényképezőgép támogatja a háttérben futó automatikus átvitelt, és nem mindegyik képes a RAW-képek (CR2) közvetlen feltöltésére. Egyéb Wi-Fi-képes Canon fényképezőgépek az image.canon szolgáltatásba való egyszerű manuális átvitelt teszik lehetővé. A kompatibilis fényképezőgépek teljes listájáért látogass el a http://image.canon oldalra. A kompatibilis fényképezőgépeknek Wi-Fi-n keresztül kapcsolódniuk kell az internethez.
Képek és videók zökkenőmentes átvitele Canon fényképezőgépedről eszközeidre és webszolgáltatásokba.
Csatlakoztasd Canon fényképezőgépedet Apple- vagy androidos eszközhöz, és készíts távoli felvételeket, vagy oszd meg fotóidat egyszerűen.
Az inspiráció elsődleges forrása lehet néhány hasznos fotós tanács, vásárlási útmutató vagy érdekes interjú – itt mindent megtalálsz a legjobb fényképezőgép vagy nyomtató kiválasztásához, és ahhoz, hogy kreatív elképzeléseidet valóra váltsd.
Vissza az összes tipphez és technikáhozA SZERKESZTÉS ALAPJAI
Szerkesztőtechnikák, melyekkel a festői képek műalkotásokká változtathatók.
A SZERKESZTÉS ALAPJAI
Az alábbi egyszerű fotószerkesztési tippekkel még jobbá teheted a különleges alkalmakról készített képeidet.
A FOTÓZÁS ALAPJAI
Kövesd ezeket a kompozíciós útmutatásokat, hogy képeid sokkal izgalmasabbak legyenek.