DSLR kontra tükör nélküli fényképezőgépek: melyik jobb a fotózáshoz és melyik jobb a videózáshoz?

A tükör nélküli fényképezőgépek minden eddiginél szélesebb választéka áll rendelkezésre, úgyhogy most a legjobb áttérni a tükör nélküli fényképezőgépekre. A következőkben megnézzük a DSLR és a tükör nélküli készülékek különbségeit, és elmagyarázzuk a Canon EOS R rendszer előnyeit.
A Canon EOS R10 fényképezőgép LCD-képernyője a két flamenco táncost filmező fotós válla fölött.

Az APS-C és teljes képmezős modelleket is magában foglaló EOS R rendszerrel mostantól a tükör nélküli fényképezőgépek széles választéka kínál új előnyöket a profiknak és az amatőröknek egyaránt. De akár egy régebbi fényképezőgép helyett szeretnél egy újabbat, akár egy kompakt fényképezőgépről váltanál egy cserélhető objektívvel rendelkező változatra, érdemes megfontolni, hogy egy hagyományos DSLR talán jobban beválhat, mint egy tükör nélküli fényképezőgép.

Igaz, hogy a Canon EOS rendszerű DSLR készülékek nagyszerű fényképezőgépek, a Canon EF objektívjei pedig jelenleg referenciának számítanak az objektívek formatervezése terén. Viszont az EOS R rendszer komoly szintlépést jelent mind a teljesítményt, mind pedig a kreatív lehetőségeket tekintve. A korszerű RF és RF-S objektívek és tartozékaik folyamatosan növekvő választékának köszönhetően ez a rendszer páratlan színvonalat és vezérlési lehetőségeket ad a fotósok, filmesek és tartalomkészítők kezébe.

Azért, hogy rávilágítsunk a tükör nélküli fényképezőgépre váltás előnyeire, Mike Burnhill, a Canon Europe vezető termékszakértőjének segítségével vizsgáljuk meg a DSLR és a tükör nélküli fényképezőgépek közötti különbségeket.

Egy Canon EOS 80D fényképezőgép metszeti ábrája, amelyen a tükörmechanizmus látható.

A DSLR kifejezés az egyobjektíves digitális tükörreflexes fényképezőgép rövidítése. A reflex rész arra a tükörre utal, amely a fényt a keresőbe veri vissza. A tükörnek el kell mozdulnia az útból, hogy a fény elérje a mögötte lévő érzékelőt, és ehhez egy viszonylag nehéz mechanizmusra van szükség, ami növeli a fényképezőgép méretét és súlyát, valamint optikai komplikációkat is okoz.

A Canon EOS R7 típus egy sziklán. Nincs hozzá objektív, így a belső érzékelő is jól látható.

Egy tükör nélküli fényképezőgépben , mint például a Canon EOS R7, nincs tükörmechanizmus, hanem az objektíven keresztül közvetlen látószöget biztosít az érzékelőhöz. Az elektronikus keresőben (EVF) az érzékelő képének vetülete látható – ami azt jelenti, hogy a DSLR fényképezőgépek optikai keresőjével ellentétben a kereső képes a fényképezési beállítások hatásának előnézetére. Mike Burnhill, a Canon Europe munkatársa szerint „A tükör nélküli fényképezőgépek EVF-je lehetővé teszi, hogy már a felvétel elkészítése előtt láthassa a kép expozícióját.”

DSLR kontra tükör nélküli fényképezőgépek: vázméret és tömeg

„A DSLR fényképezőgépek egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy van egy tükör vagy pentaprizma, amely a keresőbe irányítja a fényt” – magyarázza Mike – „de helyet kell biztosítani ahhoz, hogy ez kifordulhasson az érzékelő működéséhez. Ennek kiküszöbölése segít csökkenteni a fényképezőgép méretét és tömegét.”

Az a súlycsökkentés, amelyet egy tükör nélküli fényképezőgéppel és objektívvel lehet elérni egy DSLR készülékhez viszonyítva, nem elhanyagolható. Ha egy Canon EOS R8 fényképezőgépet (akkumulátorral és memóriakártyával együtt) egy RF 24-105mm F4L IS USM objektívhez társítanak, akkor ennek súlya nagyjából 1161 gramm, míg egy ehhez hasonló DSLR-kombináció – egy Canon EOS 6D Mark II fényképezőgép és egy EF 24-105mm f/4L IS II USM objektív együtt – nagyjából 1560 grammot tesz ki, vagyis utóbbi 34%-kal nehezebb. De a dolgot másképpen is megközelíthetjük: ez a közel 400 grammos különbség nagyjából egy RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM ultranagy látószögű zoomobjektív tömegének felel meg, vagyis így a tükör nélküli felszereléshez RF-objektíveket is be tudsz pakolni, amivel kibővített zoomolási képességre teszel szert túrázás vagy expedíció során, és így sem cipelnél magaddal több súlyt, mint egy DSLR-párosítás esetében.

Az életmódtartalmakat készítő Diana Millos az EOS R10-et használta Andalúzia kultúrájának és építészetének fotózására. „Egy sokkal nehezebb fényképezőgéphez képest, mint például az általam használt EOS 80D, az EOS R10 szinte gyerekjátéknak tűnik” – mondja Diana. Tetszik, hogy kicsi és könnyű, mégis ugyanolyan nagy teljesítményű.”

Sárga ruhás, nyári kalapot viselő nő Canon EOS R10 fényképezőgépet tart az egyik szeméhez.

A tükör nélküli fényképezőgépek, például a Canon EOS R10, a minőségi és hatékony funkciókat egy hordozhatóbb, könnyebb kialakításon belül kínálják, mivel nem kell, hogy elférjen bennük a DSLR készülékek tükörmechanizmusa.

Egy Canon EOS 5D Mark IV fényképezőgép EF 70-200mm f/2.8L IS III USM objektívvel, mellette pedig egy EOS R fényképezőgép RF 70-200mm F2.8L IS USM objektívvel.

Az EOS R rendszerű fényképezőgépek és az RF-objektívek előnyösebb tömegének és méretének szemléltetése. A Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM objektív egy EOS R (jobbra) fényképezőgéppel társítva határozottan rövidebb (behúzott állapotban), mint egy vele összehasonlított EF objektív, konkrétan az EF 70-200mm f/2.8L IS III USM, amelyet egy EOS 5D Mark IV (balra) fényképezőgéphez csatlakoztattak. A tükör nélküli változat ráadásul 630 grammal könnyebb is, vagyis még beférhet hozzád egy plusz ital vagy még egy objektív, ha nagyobb perspektívára vágysz – amilyet a mindössze 490 grammos RF 28-70mm F2.8 IS STM vagy a 700 grammos RF 24-105mm F4L IS USM is kínál –, és ilyenkor pont annyi súly lesz nálad, mint ha egy EF objektívet és egy DSLR készüléket cipelnél.

Objektívfoglalatok: miért jobb a tükör nélküli, mint a DSLR?

Az EOS R rendszerű fényképezőgépeken használt RF-objektívfoglalat számos újításon ment keresztül. „Az RF-objektívfoglalatot a jövőt szem előtt tartva terveztük” – magyarázza Mike – „például javítottuk a fényképezőgép és az objektívek közötti kommunikációs sebességet, valamint több funkciót támogató extra érintkezőkkel egészítettük ki.” Így sokkal gyorsabb lett az autofókusz-teljesítmény, de fejlődött a valós idejű digitális objektívoptimalizálás és a továbbfejlesztett vezérlők, például az RF-objektívek testreszabható vezérlőgyűrűje is.

Ahelyett, hogy a DSLR fényképezőgépeknél a reflextükörnek folyamatosan a foglalat és az érzékelő között kellene dolgoznia, a tervezők közelebb hozták az RF-objektíveket magához az érzékelőhöz, javítva ezzel az optikai teljesítményt. Ez gyorsabb, világosabb és kimagasló minőségű objektíveket, sőt, forradalmian új objektív-formatervezési lehetőségeket eredményezett.

Az RF-objektívfoglalat illusztrációja egy Canon EOS R3 fényképezőgépen.

A tükör nélküli Canon EOS R rendszer középpontjában az innovatív RF-objektívfoglalat áll, széles torkolattal, rövidebb hátsó fókusztávolsággal és az objektív és a váz közötti szupergyors kommunikációval.

Egy objektív mindenfajta fotózáshoz és videózáshoz

Mióta 2018-ban bemutatkozott az első RF-objektív, a Canon tükör nélküli EOS R rendszerekhez kínált objektívválasztéka megállás nélkül egyre bővül. Most már olyan külön RF-S objektívekkel is gazdagodott, amelyeket APS-C érzékelőkkel rendelkező tükör nélküli fényképezőgépekhez, például az EOS R10 és az EOS R7 készülékekhez lehet használni. Emellett azt is lehetővé teszi a fotókat és videós tartalmakat egyaránt készítő alkotóknak, hogy izgalmas, új objektívtechnológiákat fedezhessenek fel.

Az ultranagy látószögű RF 10-20mm F4L IS STM zoomobjektívtől az elismerésre méltóan kompakt és könnyű szuper telefotó prime objektívekig, mint például az RF 600mm F11 IS STM és az RF 1200mm F8L IS USM típus, rengeteg kreatív választási lehetőség áll rendelkezésre az RF és az RF-S objektívcsaládnak köszönhetően. Még az úgynevezett „alap” objektívek sem nevezhetők hétköznapinak, tekintve hogy az RF 28-70mm F2.8 IS STM és az RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM objektív kimagasló képstabilizálási és autofókusz-teljesítményt biztosít az igazán éles képek és videók készítéséhez.

Vannak például olyan egyedi sztereoszkopikus és VR objektívek, amelyek segítségével egyszerűen elkezdhetsz magával ragadó 3D videókat és képeket készíteni a kompatibilis EOS R rendszerű tükör nélküli fényképezőgépekkel. Az olyan objektíveket, mint az RF-S 3.9mm F3.5 STM DUAL FISHEYE, kifejezetten APS-C EOS R rendszerű fényképezőgépekhez tervezték, és ezek központi elemét képezik a Canon EOS VR RENDSZERNEK, amely még több ember számára teszi lehetővé a sztereoszkopikus 3D és VR tartalmak előállítását.

A hibrid RF-objektívek – köztük az olyan zoomobjektívek, mint az RF 24-105mm F2.8L IS USM Z, illetve az olyan prime objektívek, mint az RF 35mm F1.4L VCM – az állóképekhez való és a videókhoz való objektívek funkcióit ötvözik. Tökéletes választásnak bizonyulnak azok számára, akik egyszerre foglalkoznak fotózással és filmezéssel. Az ilyen nagy teljesítményű hibrid objektívek kiemelkedő funkciói közé tartozik a rekesznyílás videófelvétel közbeni kézi módosítására szolgáló íriszgyűrű, a minimális fókuszelmozdulás és a gyors, csendes fókuszálómotorok. A termékválasztékhoz tartozó zoomobjektívek professzionális elektronikus parfokális fókuszálási képességet is kínálnak zoomolás közben, továbbá nagy teljesítményű zoomra is ki lehet őket bővíteni.

Egy Canon EOS R7 fényképezőgép Canon RF-S 7.8mm F4 STM DUAL objektívvel, fekete háttér előtt.

A Canon RF-S 7.8mm F4 STM DUAL egy innovatív kettős objektív, amelyet arra terveztek, hogy a kiváló 3D minőségű állóképek és videók készítése mostantól még inkább lehetségessé váljon az APS-C EOS R rendszerű fényképezőgépeket használók számára, ráadásul ez az objektív különösen alkalmas a közeli felvételek készítéséhez.

Fotó a Canon hibrid RF-objektívekből álló termékcsaládjáról – két zoom- és három prime objektív – fekete háttér előtt.

A tükör nélküli Canon EOS R rendszert kezdettől fogva a videósok és filmkészítők igényeit szem előtt tartva tervezték, a Canon forradalmi hibrid RF-objektívjei pedig csúcstechnológiás funkciókat kínálnak mind állóképekhez, mind videókhoz.

Optikai kontra elektronikus kereső: melyik a jobb?

A DSLR készülékek optikai keresővel rendelkeznek, amely megfelelő fényviszonyok között tiszta képet ad a jelenetről. Viszont ehhez képest a tükör nélküli fényképezőgépeknél használt elektronikus kereső (EVF) komoly előnyöket kínál.

Főleg akkor, ha EOS R rendszerű tükör nélküli fényképezőgépet használsz, az Expozíció, Képstílus és egyéb beállítások alkalmazásával az Expozíciószimuláció lehetővé teszi a kép előnézetét, mind a keresőben, mind a hátsó LCD-képernyőn. DSLR fényképezőgépen az Expozíciószimuláció akkor működik, ha az Élő nézet módot a hátsó képernyőn használod, de a keresőben nem jelenik meg az előnézet. Az EVF segítségével olyan gyenge fényviszonyok között is megkomponálhatod a felvételt és fókuszálhatsz, amelyek túl sötétek ahhoz, hogy szabad szemmel, az optikai kereső segítségével láthasd. Az EVF képes megjeleníteni digitális segédvonalakat vagy rétegeket, ezzel számos különféle valós idejű segédfunkciót támogat, mint amilyen például a fókusz-peaking és a zebraminták. Videókészítéskor például az EOS R rendszerű fényképezőgépek EVF-je ugyanazt a kézi élességállítást segítő kijelzőt mutatja, mint a Canon professzionális Cinema EOS fényképezőgépei.

Ráadásul egy EVF részletesebb fénykép-információkat is megjelenít, továbbá lehetővé teszi, hogy a fényképezőgép menüjében lépegess, és módosíts a beállításokon. Az EVF funkcióval ezenkívül az elkészült képeket és videókat is vissza tudod nézni, még olyankor is, amikor a túl erős fényviszonyok miatt nehezebben látod a fényképezőgép LCD-képernyőjét.

A Canon EOS R rendszerű fényképezőgépekben lévő EVF funkciók folyamatosan fejlődnek: az EOS R1 és az EOS R5 Mark II modellekhez már a nagy frissítési sebesség és az elsötétedés nélküli kereső is hozzátartozik, hogy egy DSLR készülékhez képest problémamentesebb felvételkészítési élményben legyen részed azáltal, hogy kevesebb a fennakadás a folyamatos felvételek készítésének kulcsfontosságú pillanataiban.

Dani Connor természetfotós az EOS R7 fényképezőgépet használta a veszélyeztetett ibériai hiúz után kutatva, és közben azt tapasztalta, hogy az elektronikus keresővel való munka teljesen átalakította a fotózási szokásait.

„Ha a vadvilág fotózása közben gyorsan kell reagálnom, vagy esetleg a fény folyamatosan változik, egy tükör nélküli fényképezőgéppel gyorsan beállíthatom az ISO-értéket vagy a zársebességet, és egyből láthatom, hogy milyen lesz a képem – anélkül hogy le kellene vennem a szemem a keresőről.”

Egy elektronikus kereső metszeti ábrája.

A tükör nélküli fényképezőgépek elektronikus keresője (EVF) a fényképezőgép hátoldalán található LCD-képernyővel megegyező kijelzőtechnológia kompakt, nagy felbontású változatát használja. Ennek egyik előnye, hogy így még sötét körülmények között is láthatod, amit a kamera lát, még akkor is, ha az a szabad szemmel történő észleléshez már túl sötét.

Metszeti ábra, amely a tükörről a pentaprizmába, majd a keresőbe visszaverődő fény útját mutatja egy DSLR fényképezőgép belsejében.

A DSLR fényképezőgépek tükre egy pentaprizmán keresztül visszaveri a fényt az optikai keresőbe, így a kép jól fog megjelenni. Az optikai keresővel azonban – a tükör nélküli fényképezőgépek EVF funkciójától eltérően – nem lehet megtekinteni a Képstílusban lévő effekteket, a fehéregyensúlyt és egyéb képfeldolgozási beállításokat az exponálógomb megnyomása előtt.

A tükör nélküli fényképezőgépekkel valóban jobb képeket és videókat lehet készíteni?

Amikor először megjelent a piacon az EOS R rendszer, a DSLR vagy a tükör nélküli fényképezőgépekkel való képkészítés között nem volt számottevő különbség a tényleges képminőséget tekintve. De a technológia legújabb fejlesztéseinek köszönhetően az EOS R rendszerű tükör nélküli fényképezőgépek szintet léptek a teljesítmény terén.

Kamerán belüli korrekció

„Például az RF-objektívfoglalattal az objektív és a fényképezőgép közötti nagy sebességű kommunikáció egyik előnye, hogy ha a diffrakcióhoz és az aberrációhoz hasonló optikai problémák merülnek fel, akkor ezeket valós időben, a fényképezőgépen belül tudjuk korrigálni” – árulja el Mike. „Az azonnali feldolgozás azt jelenti, hogy a tükör nélküli fényképezőgéptől már ekkor jobb képminőséget kapsz.”

Folyamatos felvétel sebessége

Bizonyos helyzetekben a tükör nélküli fényképezőgépek, mint például az EOS R7, amely a mechanikus zárral akár 15 kép/mp-es sorozatfelvételi sebességre, az elektronikus zárral, teljes autofókusz-követés mellett 30 kép/mp-es folyamatos felvételi sebességre is képes, nagyobb valószínűséggel készítenek folyamatosan használható képeket, mint a DSLR készülékek, például az EOS 7D Mark II vagy az EOS 90D, amelyek mindegyike csak 10 kép/mp maximális folyamatos felvételi sebességet biztosít.

A RAW sorozatfelvétel üzemmód, amellyel több tükör nélküli fényképezőgép, például az EOS R8, az EOS R7 és az EOS R10 modell is rendelkezik, még jobban megnöveli a tökéletes pillanat megörökítésének esélyeit. A funkció nem csupán a RAW-fájlok 30 kép/mp-es rögzítését teszi lehetővé, hanem egy előzetes felvételkészítési opció is tartozik hozzá, amely fél másodpercre rögzít képeket, mielőtt teljesen lenyomnád a zárkioldó gombot. Az előzetes felvételkészítés biztosítja azt a fajta szabadságot, hogy gyakorlatilag visszaforgasd az idő kerekét, és fél másodpercet visszalépve mentsd azokat a pillanatokat, amelyekről esetleg lemaradtál.

Az EOS R5 Mark II és az EOS R1 ezt eggyel magasabb szintre emelik a folyamatos felvétel előtti rögzítés funkcióval. Amikor a fényképezőgépen be van kapcsolva a folyamatos felvétel és az AF üzemmód, nyomd le félig az exponálógombot, és célozd meg azt a pontot, ahol várhatóan sor kerül majd az eseményre. A fényképezőgép teljes AE- és AF-követéssel elkezd képeket pufferelni. Ha teljesen lenyomod a gombot, a fényképezőgép nemcsak a fényképek készítését kezdi meg, hanem a közvetlenül a teljes lenyomás előtt rögzített 15 képkockát (EOS R5 Mark II) vagy 20 képkockát (EOS R1) is menti. Ily módon az esemény pillanatában tudod megörökíteni a pillanatot, és a funkció akkor is működik, amikor JPEG- vagy HEIF-képeket, illetve amikor RAW-képeket készítesz. (Ráadásul ez sokkal egyszerűbb is, mint a RAW sorozatfelvételi üzemmód, mivel menti az egyes RAW-fájlokat, míg a RAW sorozatfelvételi üzemmód egy speciális fájlformátumot használ, amelyből aztán ki kell nyerni az egyes képeket.) Egyetlen DSLR készülék sem biztosít ehhez hasonló lehetőséget.

A cutaway diagram illustrating the IS system in the Canon EOS R5.

Képstabilizálás

Számos objektívhez hozzátartozik a képstabilizálási funkció, amely ellensúlyozza a fényképezőgép bemozdulásának hatásait. Azonban az optikai képstabilizátorral ellátott RF és RF-S objektívek jobb stabilizálást kínálnak a velük egyenértékű EF és EF-S objektívekhez képest.

Több EOS R rendszerű tükör nélküli fényképezőgép rendelkezik 5 tengelyes beépített képstabilizátorral (IBIS). Ha IS funkcióval ellátott objektívet használsz IBIS funkcióval rendelkező fényképezőgépen, akkor a kettő együtt még nagyobb mértékű stabilizálásról gondoskodik – akár 8,5 fokozatot biztosítva a képkocka közepén és 7,5 fokozatot a szélén, az általad használt fényképezőgéptől és objektívtől függően. Vagyis így rövidebb záridővel tudsz úgy kézből fotózni, hogy a felvételeid mégis élesek lesznek.

A fejlett IBIS és objektívbe épített képstabilizálási technológia a videók készítésekor is nagyon hasznos. Az EOS R rendszerű fényképezőgépek külön Videó digitális képstabilizálása opcióval is rendelkeznek, amelyet az IBIS és az Optikai képstabilizátor funkcióval ötvözve még stabilabb felvételek készíthetők, így az EOS R rendszerű tükör nélküli fényképezőgépek jobb választásnak bizonyulnak a videókészítés terén a DSLR fényképezőgépekhez képest.

Egy Canon EOS R8 fényképezőgép LCD-képernyőjének nézete, amelyen a fotós egy cserepes növényekről készült videót rögzít.

A legújabb tükör nélküli fényképezőgépek, mint például az EOS R8, olyan fejlett funkciókkal kedveskedik a tartalomkészítőknek, mint a 4K 60p videófelvételi mód, intelligens témakövetéssel – ez az, amit az EOS 7D Mark II-höz vagy az EOS 90D-hez hasonló DSLR-ok nem tudnak.

Autofókusz: tükör nélküli és DSLR készülékek összehasonlítása

Az összes EOS R rendszerű tükör nélküli fényképezőgépben működik a Canon Dual Pixel CMOS AF autofókusz rendszere – a Dual Pixel CMOS AF II például az EOS R6 Mark II, EOS R8, EOS R7 és EOS R10 modellekben, míg az újabb, Dual Pixel Intelligent AF verzió az EOS R5 Mark II modellben. A rendszer mindegyik változatáról elmondható, hogy az érzékelőben lévő összes képpont fókuszálásra és képalkotásra is szolgál, szemben a DSLR fényképezőgépek keresőjén keresztül fókuszáló specifikus pontalapú fázisérzékelő szenzorral.

A tükör nélküli fényképezőgépek egyik nagy előnye, hogy az AF-pontot a képen belül bárhol ki lehet választani. „Ez egy DSLR fényképezőgépen lehetetlen” – magyarázza Mike – „és ez olyan képességeket is lehetővé tesz, mint a fényképezőgép arc-, szem- és állatkövető funkciója. Például ráfókuszálhatsz egy repülő madár szemére, és követheted azt a képkockában – ami egy DSLR fényképezőgép esetében lehetetlen.”

Az EOS R rendszerű tükör nélküli fényképezőgépek nagy részénél a fejlett témaérzékelés még a járművekre, például autókra, motorkerékpárokra, repülőkre és vonatokra is kiterjed, és az intelligens autofókusz rendszer automatikusan követi a vezető vagy pilóta pozícióját.

Az EOS R rendszerű tükör nélküli fényképezőgépek sötétebb körülmények között is tudnak fókuszálni. Az EOS R1 autofókusza például akár -7,5 Fé-s, homályos fényviszonyok mellett is rá tud állni egy témára, ami nagyjából egy csillagokkal megvilágított táj fényviszonyainak felel meg. Ez a továbbfejlesztett AF-érzékenység ráadásul a korábbiakhoz képest kisebb maximális rekesznyílásoknál is lehetségessé teszi az autofókuszt. Ha például az RF 600mm F11 IS STM teleobjektívet egy Canon Extender RF 2x tartozékkal társítod, akkor így gyakorlatilag egy 1200 mm-es, f/22-es objektívet kapsz – amit effektív autofókusz tesz teljessé.

A Canon EOS R7 kijelzőjén látható, ahogy az autofókusz az ágon ülő ragadozó madár szemét követi.

A tükör nélküli fényképezőgépekben, például az EOS R7 és az EOS R10 fényképezőgépekben található gyors elektronikus zár és az állatszemkövető autofókusz a fotózás valamennyi szintjén álló felhasználó számára ideális funkciók. „Egy vadvilági fotós számára nagyon klassz dolog, hogy nyomon követheti egy állat szemét” – mondja Dani Connor, természetfotós. „Ez új lehetőségeket nyitott meg számomra, amelyek DSLR felhasználóként nem voltak elérhetőek.”

Mechanikus kontra elektronikus zár

A DSLR készülékek többsége mechanikus zárral rendelkezik, de a Canon EOS R rendszerű tükör nélküli fényképezőgépei mind rendelkeznek elektronikus zárral és mechanikus zárral is.

Melyek az előnyei az elektronikus zárnak a mechanikus zárhoz képest?

Elektronikus zár esetén a mechanikus zár nyitva van, és a képérzékelő lényegében elektronikusan olvassa be a képet. Ennek legnagyobb előnye, hogy a fényképezés teljesen csendes lehet – nem csak csendesebb, mint amikor a néhány fényképezőgépen elérhető S („lágy”) üzemmódnál a zárnak csak tompított vagy elfojtott hangja van, hanem teljesen zajtalan. Ez felbecsülhetetlen előnyt jelent, ha például ideges vadon élő állatokat, szunyókáló csecsemőket vagy esküvők csendes pillanatait fotózod.*

Az elektronikus zárak gyorsabb folyamatos felvételt is lehetővé tesznek. „A mechanikus zárakkal a DSLR fényképezőgépeinkben az elérhető leggyorsabb sebesség 16 képkocka/másodperc volt az EOS-1D X Mark III modellel, ami egy profi gép” – mondja Mike. Az EOS R10 akár 23 kép/mp sebességű felvételek készítésére is képes elektronikus zárral, az ár töredékéért, míg az EOS R7 30 kép/mp sebességgel tud fényképezni, ami megegyezik az EOS R3, egy másik professzionális fényképezőgép sebességével, de az ár harmadáért.”

A „legördülő zár” jelensége azonban problémát jelenthet, ha elektronikus zárral fényképezünk akciót – a gyorsan mozgó tárgyak, például egy lendülő golfütő vagy egy forgó propeller, a teljes képkocka kiolvasásához szükséges idő alatt elmozdulhatnak, és így torzulnak a kész képen. Ez a jelenség azonban már nagyban mérséklődött a legújabb tükör nélküli fényképezőgépeknél. Az EOS R5 Mark II és az EOS R1 modellek innovatív teljes képmezős, hátulról megvilágított CMOS-érzékelőkkel, valamint DIGIC Accelerator képfeldolgozóval is rendelkeznek a DIGIC X képfeldolgozón túlmenően. A nagy sebességű processzor- és érzékelő-technológia kombinációja minimálisra csökkenti a legördülő zár okozta torzítást – az EOS R1 esetében a piacon kapható leggyorsabb mechanikus zárakkal egyformán vagy annál is jobban.

Fekete-fehér közelkép egy gyermekről, aki koncentráltan néz lefelé.

Helen Bartlett családi fotós felbecsülhetetlen értékűnek tartja a teljesen csendes fényképezés lehetőségét az EOS R rendszerű fényképezőgépekkel. Mivel a zár hangja nem zavarja meg vagy ébreszti fel a fiatal fotóalanyokat, természetesebb helyzetekben tudja őket megörökíteni. A fotó Canon EOS R5 fényképezőgéppel, Canon RF 50mm F1.2L USM objektívvel, 1/1000 mp, f/1.2 és ISO100 beállításokkal készült. © Helen Bartlett

Akkumulátorkapacitás: DSLR kontra tükör nélküli

Gyakran mondják, hogy a DSLR fényképezőgépek akkumulátorának üzemideje hosszabb, mint a tükör nélküli fényképezőgépeké, főként azért, mert a tükör nélküli fényképezőgépek elektronikus keresőjéhez sok energia kell, míg a DSLR fényképezőgépek optikai keresője nem igényel energiát. A gyakorlatban azonban az akkumulátorkapacitás nagyban függ attól, hogy hogyan használjuk a fényképezőgépet – a vaku használata például mindkét fényképezőgép-típusnál több energiát fogyaszt, míg a DSLR fényképezőgépek LCD-képernyőjének használata általában több energiát fogyaszt, mint a tükör nélküli fényképezőgépeké. Egy középkategóriás DSLR, mint pl. az EOS 90D esetében a keresővel legalább 1200, az LCD-kijelző használatával 450 felvétel készíthető, míg az EOS R6 Mark II esetében 450 felvétel az elektronikus kereső, és 760 felvétel készíthető az LCD használatával.

A különbség profi szinten még nagyobb: ha például ragaszkodsz az EOS-1D X Mark III képkeresőjéhez, az akkumulátor lemerülése előtt 2500 képet készíthetsz, de ez 600 képre csökken, ha az Élő nézetre hagyatkozol. Ezzel szemben a tükör nélküli EOS R3 620 képet készít képkeresővel és 860 képet LCD-vel. Ha tehát inkább a hátsó LCD-képernyőt használod, a tükör nélküli fényképezőgépekkel több felvételt készíthetsz egyetlen töltéssel.

A Canon tükör nélküli EOS R rendszerű fényképezőgépeinél az áramfogyasztást is tovább optimalizáltuk, bevezetve az új, nagy teljesítményű akkumulátorokat. Ezenkívül a fényképezőgép menüje több energiatakarékossági lehetőséget is tartalmaz, és a töltés USB-n és külső akkumulátoron keresztül is megoldható, így a fényképezőgép működési ideje még jobban meghosszabbítható.

Tükör nélküli kontra DSLR fényképezőgépek: a választás lehetősége

A DSLR készülékeknek megvannak a maguk előnyei, de az EOS R rendszerű tükör nélküli fényképezőgépek és objektívek annyi innovatív technológiát kínálnak, hogy általuk a fotózásban és a videózásban új kreatív lehetőségek nyílnak meg.

Ha egy könnyű, gyors képkockasebességgel rendelkező fényképezőgépet szeretnél az úti fotózáshoz, akkor egy tükör nélküli fényképezőgép, például az EOS R10 ideális választás lehet. Ha szívesen fotózod a vadvilágot és az eseményekben gazdag jeleneteket, akkor az olyan nagy sebességű tükör nélküli fényképezőgépek, mint az EOS R7 és az EOS R6 Mark II, még jobban eleget tudnak tenni a teljesítménnyel szembeni elvárásaidnak. Ha szeretnél a teljes képmezős fotózásra és videózásra váltani, a tükör nélküli EOS R8 számtalan kreatív funkciót kínál, amelyekkel elérheted művészi célkitűzéseidet. Természetesen a választékba azok a csúcstechnológiás funkciókat kínáló, élvonalbeli tükör nélküli fényképezőgépek is beletartoznak, amelyek a legigényesebb profi fotósok elvárásainak is megfelelnek – többek között az EOS R3 és az EOS R1 modellek is ilyenek.

A termékcsaládhoz tartozó tükör nélküli EOS R rendszer lehetővé teszi az új generációs RF és RF-S objektívek használatát, amelyek olyan további előnyöket biztosítanak, mint a beépített képkorrekció és az autofókusz nyomkövetési teljesítménye.

Egy tükör nélküli fényképezőgép elektronikus keresője azt is lehetővé teszi, hogy a keresőben előnézetet kapj, rajta a felvételkészítési beállításokkal. A DSLR készülékek hátsó LCD-kijelzőjének Élő nézet funkciója is ugyanerre szolgál, de nem mindig kényelmes így fotózni. Ráadásul egy DSLR keresőjében nem is látsz túl sokat a sötétben, ellentétben a tükör nélküli fényképezőgépek EVF funkciójával, amely szinte bármilyen fényviszonyok mellett lehetővé teszi a komponálást.

A fejlett autofókusz funkciók, például az Állatszem AF és Jármű AF csak a legújabb EOS R rendszerű fényképezőgépeknél állnak rendelkezésre. Ezek a tükör nélküli fényképezőgépek ráadásul annak szabadságát is biztosítják, hogy tetszőlegesen elektronikus vagy mechanikus zárral fotózz, és jellemzően nagyobb folyamatos felvételkészítési sebességeket is biztosítanak, valamint a teljesen csendes felvételkészítés lehetőségét.

Az ergonómiától az autofókuszig, a zár típusától a zársebességig: ha lehet, próbáld ki a neked tetsző fényképezőgépet – semmi sem helyettesítheti azt, mikor érzed, hogy a fényképezőgép illik hozzád. Amint eldöntötted, hogy melyik tükör nélküli fényképezőgép felel meg leginkább a céljaidra, érdeklődj a helyi fényképezőgép-szaküzletben az alkatrészcsere programokról, vagy fontold meg, hogy a régi fényképezőgépes felszerelésedet eladományozod egy helyi fotósklubnak vagy iskolának, lehetőséget biztosítva ezzel valaki másnak, hogy elinduljon a fotózás útján.



*A zártól eltérő hangok (blende, objektívmotor hangja, elektronikus hang stb.) keletkezhetnek.

Amy Davies, Alex Summersby & Marcus Hawkins

Kapcsolódó termékek

Kapcsolódó cikkek

Az APS-C és a teljes képmezős közötti különbség részletesen kifejtve

Mi a különbség az APS-C és a teljes képmezős fényképezőgépek között, és melyik a jó választás számodra?

Miért jelent forradalmi változást karrieredben, ha az EOS R rendszerre váltasz?

A Canon EOS R fényképezőgépek és objektívek immár öt éve teszik színvonalasabbá a fotósok munkáját. Tudd meg első kézből, miért váltottak a profik.

Hogyan kezdj bele a fotózásba

Szeretnél okostelefonról fényképezőgépre váltani? A kezdők fotósoknak szóló útmutatónkban minden megtalálható, ami az első lépések megtételéhez szükséges.

Hogyan válasszunk objektívet?

Minden, amit tudni kell az objektívekről, az objektívtípusoktól a keresendő funkciókig.