Az APS-C és a teljes képmezős közötti különbség részletesen kifejtve

Mi az a teljes képmezős fényképezőgép és mi a különbség a teljes képmezős és az APS-C érzékelő között? Ezek a két típus főbb különbségei és előnyei.
Egy összevágott képen a Canon EOS R6 látható egy nagy, mohával borított sziklán, illetve a Canon EOS R7 szintén egy szikla tetején.

Mi a különbség az APS-C és a teljes képmezős között?

Az APS-C és a teljes képmezős közötti legfőbb különbség a képérzékelő mérete – a teljes képmezős érzékelők nagyobbak, mint az APS-C érzékelők – és a két fényképezőgép-típus közti további eltérések is ebből adódnak. Azonban ahogy sok más esetben, itt sem feltétlenül a nagyobb a jobb, minden típusnak megvan a maga előnye.

Az EOS R6 az EOS R7 mellett, egyik fényképezőgép sincs objektívvel felszerelve.

A két objektív nélküli, EOS R rendszerű kamerát elnézve jól látható, hogy a különbség az érzékelő méretében rejlik. Bal oldalon a teljes képmezős EOS R6 fényképezőgép, jobb oldalon pedig az APS-C EOS R7 látható. Az RF objektívfoglalat megegyezik a két modell esetében.

Egy APS-C érzékelő egy teljes képmezős érzékelő előtt, ami jól mutatja a méretbeli különbséget.

A teljes képmezős érzékelő és az APS-C érzékelő összehasonlítása. A méretbeli különbség megmagyarázza, hogy miért lehetséges könnyebb és kompaktabb kivitelben gyártani az APS-C fényképezőgépeket, mint a teljes képmezős fényképezőgépeket.

Mi az az APS-C?

A Canon APS-C formátumú képérzékelőjének aktív területe 22,2×14,8 mm, ami nagyon közel áll az APS-C formátumú fényképészeti film keretének méretéhez.

Az APS (Advanced Photo System) formátumot eredetileg 1996-ban, egy új fényképészeti filmkazettaként mutatták be. A legtöbb filmes kamerában napjainkban is ki lehet választani a különböző felvételi képaranyokat, többek között a C (Classic) típust, amely megegyezik a hagyományos 35 mm-es filmes kamerák 3:2-es képarányával, valamint a 16×9-es szélesvásznú képarányt és a 3:1-es P (Panoramic) módot.

Az APS-C megfelel a Super 35 videóformátumnak is, és a Canon EOS digitális SLR (DSLR), valamint EOS M sorozatú tükör nélküli fényképezőgépek népszerű képérzékelő-mérete lett.

Két hosszú, fodros ruhába öltözött flamencotáncos áll modellt a képhez egy boltíves, színes előtérben.

Azonos rekeszérték és fókusztávolság mellett az olyan APS-C fényképezőgépek, mint például a Canon EOS R10 jellemzően nagyobb mélységélességet biztosítanak, mint a teljes képmezős fényképezőgépek. Ez tökéletes a kép egész mélységére kiterjedő élesség eléréséhez. A fénykép egy Canon EOS R10 fényképezőgéppel, EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM objektívvel és 10 mm, 1/320 mp, f/5 és ISO1600 beállításokkal készült. © Diana Millos

Egy hosszú, sötét hajú fiatal nő portréja homályos háttér előtt.

A gyors objektívvel ellátott teljes képmezős fényképezőgép jellemzően kisebb mélységélességet eredményez, így a háttér elhomályosításával jobban ki tudod emelni a kép fő témáját. A kép egy Canon EOS R6 fényképezőgéppel, Canon RF 85mm F1.2L USM objektívvel és 1/500 mp, f/1,8 és ISO1600 beállításokkal készült. © Javier Cortes

Mi az a teljes képmezős?

A Canon teljes képmezős képérzékelőinek aktív területe 36×24 mm, ez megegyezik a 35 mm-es film keretének méretével.

A 35 mm-es filmformátum 1889 óta létezik, akkoriban ez volt a mozifilmek sztenderd szélessége. Hamarosan az állóképek területén is bevetté vált ez a méret, és átkerült a teljes képmezős digitális fényképezőgépekbe is, például a Canon teljes képmezős EOS DSLR és EOS R rendszerű tükör nélküli fényképezőgépeibe.

Az APS-C és a teljes képmezős érzékelők is 3:2-es képarányú fényképeket készítenek, és az APS-C érzékelők ugyanannyi megapixelre képesek, mint a teljes képmezős érzékelők. A teljes képmezős érzékelő azonban méreteit tekintve körülbelül 63%-kal, vagyis 1,6x nagyobb az APS-C formátumú képérzékelőnél.

Felülnézeti fénykép Sevilla városáról, a kép közepén a katedrális tornya magasodik.

Az APS-C érzékelő „vágási tényezőjének” köszönhetően a téma jobban kitölti a keretet, ezzel tulajdonképpen nagyobb hatókört ad az objektívnek. A sevilla-i katedrálist ábrázoló fénykép egy teljes képmezős Canon EOS RP fényképezőgéppel, Canon RF 70-200mm F2.8 L IS USM objektívvel, valamint 84 mm, 1/400 mp, f/8 és ISO200 beállításokkal készült.

Felülnézeti fénykép Sevilla városáról, a kép közepén a katedrális tornya látható közelebbről

A fénykép azonos pozícióból, azonos objektívvel, fókusztávolsággal és beállításokkal készült, de egy APS-C fényképezőgéppel. A kisebb érzékelő kisebb képrészletet rögzít, ami ugyanazt eredményezi, mintha a toronyra közelítenénk. A kép egy Canon EOS R10 fényképezőgéppel, Canon RF 70-200mm F2.8 L IS USM objektívvel és 84 mm, 1/400 mp, f/8 és ISO200 beállításokkal készült.

A vágási tényezőről részletesen

A két érzékelőtípus közti méretbeli különbség határozza meg, hogy mit „lát” a fényképezőgép. Minden objektív kör alakú képet készít, ami azt jelenti, hogy a teljes képmezővel kompatibilis objektíveknek kellően nagy képkerülettel kell rendelkezniük ahhoz, hogy lefedjék a téglalap alakú teljes képmezős képérzékelő sarkait. Ha ugyanezt az objektívet egy APS-C formátumú fényképezőgépen használod, akkor a kisebb képérzékelő csak egy kisebb területet hasznosít ugyanannak a képkörnek a közepén. A teljes képmezős érzékelőn látható képhez képest lényegében levágja a képet.

Mivel a Canon fényképezőgépek APS-C érzékelői 1,6x kisebbek a Canon teljes képmezős fényképezőgépeiben lévő érzékelőkhöz képest, a „vágási tényező” 1,6x-os. Ez azt jelenti, hogy egy APS-C fényképezőgépre szerelt 50 mm-es standard objektív ugyanakkora látómezőt kínál, mint egy 80 mm-es teleobjektív egy teljes képmezős fényképezőgépen (50×1,6=80). Ugyanígy egy teljes képmezős 100 mm-es objektív egy APS-C fényképezőgépen ugyanakkora látómezőt ad, mint egy 160 mm-es objektív egy teljes képmezős fényképezőgépen. Ennélfogva a vágási tényezőt gyakran „fókusztávolság-szorzónak” is nevezik, ami a használt objektív tényleges fókusztávolságát mutatja.

Ha kíváncsi vagy, hogy mekkora ez az érték, amikor egy RF, EF, RF-S, EF-S vagy EF-M objektívet használsz egy APS-C fényképezőgépen, akkor használd az ingyenes Canon Photo Companion alkalmazást a tényleges fókusztávolság kalkulátorral.

A vágási tényező jelen van az összes APS-C formátumú fényképezőgéphez használt teljes képmezős objektívnél, többek között az EF és RF objektíveknél is. Az EF objektívek az összes, EF-EOS R objektívadapter bármely típusával rendelkező APS-C R rendszerű fényképezőgéppel is használhatók.

Dombok és hegyek által körülvett nagy vízfelület, gyenge fényviszonyok mellett fényképezve.

Az APS-C előnyei a teljes képmezőssel szemben

Mivel az APS-C érzékelők kisebbek, a fényképezőgépek kompaktabbak és könnyebbek, így tökéletesek utcai vagy úti fényképezéshez. Mivel az APS-C fényképezőgépekhez készült objektívekhez kisebb képkör kell, az objektív is kisebb és könnyebb, ebből adódóan pedig az ára is kedvezőbb.

Az APS-C érzékelő vágási tényezője felnagyítja a képen a kisebb vagy távolabbi tárgyakat, ami lényegében 1,6x-osára növeli a tényleges fókusztávolságot. Ez nagy előny az olyan műfajoknál, mint például a természetfotózás vagy az akció- és sportfotózás. Egy olyan nagy teljesítményű, de mégis megfizethető objektív használata egy APS-C fényképezőgéppel, mint a Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM, 112–480 mm-es hatékony zoomtartományt biztosít, ami megfelel a szuper teleobjektív területnek. A hasonló árkategóriában lévő RF 100-400mm F5.6-8 IS USM objektív 160–640 mm-es hatékony fókusztávolságot nyújt egy APS-C fényképezőgépen. Ahhoz, hogy egy teljes képmezős fényképezőgépnél érd el ugyanezt a távolságot, nagyobb, nehezebb és drágább objektívre lenne szükséged.

Levághatod a teljes képmezős fényképezőgéppel készült képeket, hogy elérd ugyanezt a hatást, de akkor lecsökken a megapixelek száma, így a kapott kép kisebb és homályosabb lesz, ha újra kinagyítják. Ha APS-C formátumú fényképezőgéppel fotózol, akkor azzal sem kell bajlódnod, hogy a szerkesztési fázis során kézzel vágd le a képeket.

Egy szénbányász dolgozik egy félhomályos bányában, két másik bányász figyeli.

A teljes képmezős képérzékelőket általában magas ISO beállítású képek készítésénél kedvelik, ugyanis nagyobb a fényérzékelő elemük, mint az azonos számú megapixellel rendelkező APS-C érzékelőknek, ami azt jelenti, hogy arányaiban több fényt képesek rögzíteni kevesebb zajjal. A kép egy szénbányában készült a bányászok lámpája nyújtotta fényforrás mellett egy teljes képmezős Canon EOS R fényképezőgéppel, Canon RF 50mm F1.2L USM objektívvel, 1/100 mp, f/2,0 és ISO12800 beállításokkal. ©Daniel Etter

Éjszakai városkép magas épületekkel, az utcai lámpák fénye tükröződik a kép előterében lévő vízen.

Ennek ellenére, a 32,5MP-es EOS R7 és a 24,2MP-es EOS R10 jól kiszűri a képzajt, így nagyon rossz fényviszonyok és nagyon magas ISO-érték mellett is bámulatos képeket lehet készíteni minimális szemcsésséggel. A kép egy Canon EOS R10 fényképezőgéppel, Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM objektívvel és 22 mm, 1/40 mp, f/8 és ISO25600 beállításokkal készült.

A teljes képmezős előnyei az APS-C-vel szemben

Mivel a teljes képmezős érzékelőnek szélesebb a látómezeje, a teljes képmezős fényképezőgép tökéletes átfogó tájképek, valamint épületekről, belső terekről és a csillagokról készült ultranagy látószögű képek készítéséhez, illetve az előtér és a háttér közötti perspektívát felnagyító kreatív effektekhez.

Általánosságban elmondható, hogy különösen a nagyobb rekeszértékeknél (alacsonyabb f-számok) a teljes képmezős fényképezőgépek kisebb mélységélességet biztosítanak, mint az APS-C fényképezőgépek, ami azt jelenti, hogy a képnek csak egy kisebb része áll éles fókuszban, és a háttér nagy része homályos. Ez gyakran jó választás a csendéletekhez és a portréfotókhoz, illetve az összes olyan felvételi helyzetben, ahol elmosódott háttérrel szeretnéd kiemelni a főtémát.

A teljes képmezős érzékelő egyik további előnye közvetlenül a nagyobb méretéhez kapcsolódik. Míg a többi elem egyforma, a teljes képmezős képérzékelő egyes fényérzékelő elemei és fotoreceptorai nagyobbak, mint az azonos megapixelszámmal rendelkező APS-C érzékelőn. Éppen ezért több fényt képesek begyűjteni és több információt rögzítenek kevesebb képzajjal és szemcsésséggel, különösen magas ISO-beállítások és gyenge fényviszonyok mellett. Ez nagyon hasznos beltéri portréknál és esküvői fényképeknél, valamint az alkonyatkor és éjszaka készült városképeknél, és minden olyan helyzetben, amikor gyors záridővel kell dolgoznod, hogy megörökítsd a pillanatot gyenge fényviszonyok mellett.

Egy RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM objektívvel felszerelt Canon EOS R10 látható egy élénksárga ruhát viselő nő ölében.

A kompakt és könnyű kiegészítőikkel, az RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM és RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM zoomobjektívekkel felszerelve, az EOS R10 és az EOS R7 remek fényképezőgépek utazáshoz, akár a környezetedben kapcsolódsz ki, akár a világ másik végét fedezed fel.

APS-C vs. teljes képmezős

Egyesek úgy tartják, hogy a teljes képmezős fényképezőgépek „professzionálisabbak”, mint az APS-C készülékek, ami annyiban igaz, hogy nagyobb méretüknek köszönhetően jobban lehet velük nagy teleobjektíveket használni. Ugyanakkor az APS-C fényképezőgépek nagyobb hatótávolságot biztosítnak, így nem is biztos, hogy szükség van egy nagy teleobjektívre. Az APS-C fényképezőgépek továbbra is ideálisak úti fényképezéshez, valamint a természet- és sportfotósoknak, akiknek nagy teljesítményű teleobjektív hatótávolságra és mozgásszabadságra van szükségük.

Ahogy a természetfotós Dani Connor fogalmazott a Canon EOS R7 fényképezőgéppel készült első fényképe után: „Sokkal közelebb tudok kerülni a témámhoz anélkül, hogy nagy és nehéz objektívet kellene használnom. Remek választás a madárfotósoknak, ugyanis a madarak rendszerint kis méretűek és csak távolról lehet lefényképezni őket.”

Egy teljes képmezős fényképezőgép jó választás lehet az ultranagy látószögű tájképekhez, ugyanakkor a teljes képmezős kisebb mélységélessége miatt egy APS-C fényképezőgéppel egyszerűben el lehet érni a tájkép egész mélységére kiterjedő élességet. És bár a teljes képmezős fényképezőgépek a kisebb mélységélességnek köszönhetően nagyszerűen kiemelik a portrékat a homályos háttérből, egyéb tényezőket is figyelembe kell venni, például a rekeszértéket. Az APS-C EOS R10, EOS R7, EOS R50 and EOS R100 szintén remek választás a portrékészítéshez egy olyan kompakt objektívvel felszerelve, mint a Canon RF 50mm F1.8 STM, amely ideális, 80 mm-es tényleges fókusztávolsággal és gyors, f/1.8-as rekeszértékkel rendelkezik.

Egy Canon EOS R7 és három objektív: RF 100-400mm F5.6-8 IS USM, RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM és RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM.

A bal oldalon látható RF 100-400mm F5.6-8 IS USM objektív hatékony, 160–640 mm-es fókusztávolsággal rendelkezik az EOS R10 és az EOS R7 fényképezőgépeken. Amennyiben Canon Extender RF 1.4x vagy Extender RF 2x objekítvextendert használsz egy teljes képmezős EOS R rendszerű fényképezőgéphez, hogy a teleobjektíves hatótávhoz hasonló eredményt érj el, akkor egy, illetve két fokozattal kevesebb rekesznyílás áll rendelkezésedre, így csökken a záridő, ami megnehezíti a mozgás elmosódásának és a fényképezőgép bemozdulásának kiküszöbölését. Az RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM (középen) 35 mm-nek megfelelő hatékony, 29–72 mm-es fókusztávolságot biztosít, az RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM (jobb oldalon) pedig 29–240 mm-est.

RF vs. RF-S objektívek

Akár teljes képmezős, akár APS-C formátumú fényképezőgépről van szó, a Canon összes EOS R rendszerű fényképezőgépe tükör nélküli és pontosan ugyanazzal a fejlett RF objektívfoglalattal rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy ha az EOS R7 vagy EOS R10, esetleg az EOS R50 vagy EOS R100 készüléket választod, minden előnyét kihasználhatod az egyedülálló RF objektívek teljes választékának. Sőt, az élvonalbeli fókuszálási technológiákat és optikai minőséget biztosító objektívek mellett az RF objektívfoglalat jelentősen nagyobb adatátviteli sebességre és sávszélességre képes az objektív és a fényképezőgép között, ami lehetővé teszi a fejlett mesterséges intelligenciával működő autofókusz alkalmazását, az elképesztően gyors és precíz követést, az eddig nem látott minőségű képstabilizálást, a valós idejű objektívoptimalizálást és sok más nagyszerű lehetőséget.

Az EOS R7 és az EOS R10 fényképezőgépek mellett új, kifejezetten APS-C érzékelővel rendelkező RF objektívfoglalatú fényképezőgépekhez tervezett RF-S objektíveket is bemutattunk. Az RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM standard zoomobjektív 35 mm-nek megfelelő 29–72 mm-es tényleges fókusztávolsággal rendelkezik, és visszahúzható kialakításának és csupán 130 g-os súlyának köszönhetően viszonylag kis méretű, míg az RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM még nagyobb zoomtartományt biztosít – 35 mm-nek megfelelő 29–240 mm-es tényleges fókusztávolságot – és még így is csak 310 g, ami kiváló multifunkciós objektívvé teszi a mindennapi és úti fényképezéshez.

További kedvenc kompakt, könnyű, megfizethető és teljes képmezős fényképezőgépekkel kompatibilis RF objektíveink közé tartozik a Canon RF 16mm F2.8 STM, amely az EOS R7 és az EOS R10 fényképezőgéppel is egy teljes képmezős fényképezőgépre szerelt 25,6 mm-es objektívnek megfelelő rendkívül széles látómezőt biztosít. A Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM a maga 56 mm-es tényleges fókusztávolságával remekül működik standard prímobjektívként az APS-C EOS R rendszerű fényképezőgépen, optikai képstabilizálással és 0,5x-es makronagyítással kiegészülve. A Canon RF 50mm F1.8 STM kiváló portréobjektív, amely a kis mélységélesség érdekében egy APS-C fényképezőgépre szerelve a 80 mm-es tényleges fókusztávolságot kombinálja a gyors, f/1,8-es rekeszértékkel. Az RF 28mm F2.8 STM objektív 45 mm-es effektív fókusztávolságot biztosít utazáshoz és utcai fotózáshoz, a könnyű, kompakt „pancake” kialakítású EOS R10 fényképezőgéppel párosítva.

Az EF-EOS R objektívadaptereknek köszönhetően az EF és EF-S objektívek széles választékát is használhatod az APS-C R rendszerű tükör nélküli fényképezőgépeken a minőség vagy a funkcionalitás csökkenése nélkül.

Matthew Richards

Kapcsolódó termékek

Kapcsolódó cikkek

Miért jelent forradalmi változást karrieredben, ha az EOS R rendszerre váltasz?

A Canon EOS R fényképezőgépek és objektívek immár öt éve teszik színvonalasabbá a fotósok munkáját. Tudd meg első kézből, miért váltottak a profik.

Hogyan kezdj bele a fotózásba

Szeretnél okostelefonról fényképezőgépre váltani? A kezdők fotósoknak szóló útmutatónkban minden megtalálható, ami az első lépések megtételéhez szükséges.

Hogyan válasszunk objektívet?

Minden, amit tudni kell az objektívekről, az objektívtípusoktól a keresendő funkciókig.

Az expozíció beállítása

Tanuld meg tökéletesen a rekeszérték, a záridő és az ISO-érték beállítását.