Már megtaláltad a stílusod, egy gyönyörű helyszínt és egy érdekes sztorit. Úgy véled, minden hozzávalód megvan a tökéletes vloghoz, de nem tudod, hogy milyen felszerelést válassz és hogyan filmezz olyan minőségben, hogy elnyerd a szakértő közönség tetszését?
Ebben a vlogolásról szóló cikkben nyolc tippet osztunk meg, amelyek a kezdő és a tapasztalt vloggereknek is segítséget nyújtanak jobb minőségű vlogokat készíteni. Megtanulhatod, hogyan készíts olyan minőségi vlogokat, amelyek felébresztik nézőid érdeklődését a további tartalmaid iránt – témáink között szerepel a remegésmentes és éles felvételek készítése, a kreatív kompozíciók fontossága, illetve a kristálytiszta hangrögzítés. Mindegy, hogy milyen fényképezőgépet használsz a vlogoláshoz, legyen az egy Canon PowerShot G7 X Mark III, egy Canon EOS M50 Mark II, egy Canon EOS R10 vagy egy Canon EOS R6, az első vlog-bejegyzéseid elkészítésekor az alábbiakat érdemes figyelembe venned.
VLOGOLÁS
Vlogolási ismeretek: Nyolc tipp az első lépésekhez
1. A készlet kiválasztásakor a fényképezőgép és az érzékelő mérete legyen összhangban
Egy nagyobb érzékelővel rendelkező fényképezőgéppel jobb minőségű felvételek készíthetők, de vlogoláskor fontos, hogy az érzékelő mérete igazodjon a fényképezőgép méretéhez. A legkompaktabb és leghordozhatóbb megoldás például egy beépített objektívvel rendelkező, PowerShot G sorozatú fényképezőgép, mint amilyen a szuperkompakt és hordozható Canon PowerShot G7 X Mark III vlogoló fényképezőgép. Azonban egy cserélhető objektíves MILC vagy DSLR fényképezőgép esetén több objektív közül válogathatsz.
A cserélhető objektíves fényképezőgépek kategóriáján belül egy további kérdést is el kell döntened: a teljes képmezős vagy az APS-C típusra essen a választásod. A teljes képmezős fényképezőgépek (például a Canon EOS RP és EOS R6) nagyméretű, széles dinamikatartományú és gyenge megvilágítás mellett is kiváló teljesítményű érzékelőkkel, valamint széles látómezővel rendelkeznek, de a fényképezőgép váza nagyobb és nehezebb. Az APS-C fényképezőgépek (köztük a tükör nélküli Canon EOS R10 és EOS R7) kisebb érzékelőt használnak, amely szűkebb látómezőt biztosít, de lehetővé teszi, hogy a fényképezőgép kisebb és könnyebb maradjon.
2. A legjobb vlogger objektívek
Sok vlogger a nagy látószögű objektíveket preferálja, mert a szűk helyeken történő filmezéskor, például hálószobában vagy a konyhában, a lehető legtöbbet tudják megmutatni a környezetből. Egy 24 mm-es objektív kiváló erre a célra, azonban egy ultra nagy látószögű objektív – amely 24 mm-nél kisebb effektív fókusztávolsággal rendelkezik – még annál is jobb választás.
Ha tehát egy APS-C fényképezőgépet használsz, például egy Canon EOS M50 Mark II modellt, hozzá pedig egy ultra nagy látószögű zoomobjektívet választasz, például egy Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM objektívet, akkor sokkal több mindent tudsz befoglalni a képbe.
A teljes képmezős EOS R rendszerű fényképezőgépekhez, például az EOS R6 vagy EOS RP géphez, kompakt, csendes, könnyen kezelhető objektívként társítható az RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM, amely hasonlóan ultra széles látómezőt kínál. A DSLR-felhasználók választhatják a Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM objektívet, amely az EF-EOS R objektívadapter bármely típusával rendelkező EOS R rendszerű fényképezőgépeken is használható.
Mindegy, melyik objektív mellett döntesz, egyszerűen csak hajtsd ki a fényképezőgéped kijelzőjét, hogy elhelyezhesd magad a képen, így a saját magadról készített és az alacsony szögű felvételek rögzítése is gyerekjátékká válik. Számos fényképezőgép, például a Canon PowerShot G7 X Mark III is csatlakoztatható Bluetooth-on keresztül az okoseszközödön található Canon Camera Connect alkalmazáshoz, hogy távolról is készíthess felvételeket.
3. Fix vagy zoomobjektív?
A vloggerek előtt álló következő kérdés, hogy fix vagy zoomobjektívet válasszanak. A fix objektívek fix fókusztávolsággal rendelkeznek, így használatukkal a lehetőség egyetlen látómezőre korlátozódik, és általában nagyobb rekesznyílással rendelkeznek. Minél nagyobb a rekesznyílás (vagyis minél kisebb az f szám értéke), annál több fény jut az objektívbe, ami jobb képminőséget eredményez gyenge fényviszonyok mellett. A nagy rekesznyílás megkönnyíti a szűk mélységélesség megteremtését is, így ha éles fókuszban lévő témát és elmosódott hátteret szeretnél rögzíteni, a legjobb választás lehet a fix típus.
A fix objektívek gyakran optikailag élesebbek, mint a zoomobjektívek, és fizikailag kisebbek és könnyebbek. Ha a vlog-bejegyzéseidet általában egyetlen pozícióban veszed fel, és a képminőséget a legmagasabb szinten szeretnéd tartani, akkor a fix objektívek között érdemes keresned. A teljes képmezős EOS R rendszerű fényképezőgépekhez az RF 24mm F1.8 MACRO IS STM nagyszerű választás – kicsi és könnyű, elég széles a beltéri vlogoláshoz, és f/1,8-es rekesznyílása kiválóan alkalmas a háttér elmosására és a sötétebb környezetben való felvételkészítésre.
A zoomobjektívek általában nagyobb méretűek, hogy elférjenek bennük a mozgatáshoz szükséges extra alkatrészek, de sokoldalúságuk hasznos lehet, ha különböző távolságokról és különböző helyeken készíted a felvételeidet. Egy nagy fókusztávolság-tartományt kínáló zoomobjektív, mint például az RF 24-105mm F4-7.1 IS USM lehetővé teszi, hogy felváltva rögzíts nagy látószögű és telefotó módban anélkül, hogy objektívet kéne cserélned, így nem kell plusz objektíveket magaddal hordanod.
4. Döntsd el, milyen felbontást és a képfrekvenciát használsz
Lehet bármennyire kreatív a tartalmad, ha a felvétel nem elég részletgazdag, akkor még dolgoznod kell rajta. Full HD vagy 4K felvétel készítésére alkalmas fényképezőgépet válassz. A Full HD egy jó kiindulási alap, de a 4K felbontással sokkal több részletet tudsz megörökíteni, így minőségromlás nélkül tudod kivágni és stabilizálni a felvételeid. A 4K-s felvételek készítése természetesen még nem jelenti azt, hogy 4K-ban is kell közzé tenned azokat, de ne feledd, a 4K-s felvételek szerkesztése és feltöltése több időt vesz igénybe.
A legfontosabb dolog, amit meg kell határoznod, hogy a témádhoz milyen képfrekvencia illik a legjobban. Az egyenletes mozgás érdekében a 60 képkocka/másodperc (kép/mp) a legjobb, ha akciódús vlogokat forgatsz, ráadásul ez lehetőséget ad lassított felvételek készítésére is. A 30, illetve 25 kép/mp minden máshoz elegendő. A még részletgazdagabb lassított felvételek készítéséhez az EOS R7 és a PowerShot G7 X Mark III akár 120 kép/mp-es képfrekvenciát kínál Full HD felbontás mellett.
5. A felvétel ne remegjen, és legyen fókuszban
A kompakt méretű és könnyű, vlogoláshoz szánt Canon fényképezőgépek, mint amilyen a Canon PowerShot G7 X Mark III, a Canon EOS M50 Mark II és a Canon EOS R10, ideálisak a mozgás közbeni felvételkészítésre. Egy magával ragadó vlognak egy utazásra kell invitálnia közönségét – mindegy, hogy a város macskaköves utcáit mutatod be, vagy reakcióvideót készítesz a legújabb csomagod kibontásáról – a lényeg a mozgás. A remegő és zavaró videók helyett ügyelje rá, hogy felvételeid stabilak legyenek, így a nézők az izgalmas helyszínekre és a sztorira koncentrálhatnak.
A stabil felvételek készítéséhez a fényképezőgépet alulról támaszd alá a tenyereddel és oldalt fogd meg. Ha további támasztékra van szükséged, a fényképezőgépre erősíthető markolatok hasznos kiegészítők ehhez.
A technológia sokat segíthet: az éles és stabil videók érdekében használj képstabilizálást is kínáló objektívet vagy valamilyen képstabilizálási funkcióval rendelkező fényképezőgépet. A PowerShot G7 X Mark III fényképezőgép 5 tengelyes dinamikus képstabilizálási funkciója ellensúlyozza a fényképezőgép bemozdulását, még futás, pásztázás vagy maximális zoom mellett történő felvételkészítéskor is. Egyes EOS R rendszerű fényképezőgépek érzékelőeltolásos beépített képstabilizátorral (IBIS) rendelkeznek, amely a felszerelt objektívtől függetlenül stabilizálja a képet. Ha azonban optikai képstabilizátorral ellátott objektívet használsz egy IBIS-szel rendelkező fényképezőgépen, a két képstabilizáló rendszer együttműködése a rezgések szélesebb skáláját ki tudja küszöbölni, mint amit a rendszer egymagában korrigálni tudna.
Vloggerként az emberek az arcodat fogják nézni, ezért kulcsfontosságú, hogy az fókuszban legyen. A Canon arcfelismerő és szemérzékelő technológiája automatikusan követi és fókuszban tartja az arcod.
6. Határozott svenkelés
Felvételkészítés közben a fényképezőgép vízszintes mozgatása, azaz a „svenkelés” révén közönséged a te látószögedből láthatja a témát – együtt gyönyörködhettek egy lenyűgöző öbölben vagy egy szemkápráztató épületekkel teli város látképében. A túlzott svenk figyelemelterelő lehet, azonban megfelelően alkalmazva érdekessé teheti és vezetheti a videót.
Körültekintően használd a svenkelést, lassan mozgasd a fényképezőgépet és tartsd vízszintesen. Néhány fényképezőgép, mint például a PowerShot G7 X Mark III szintjelzővel rendelkezik, amelynek segítségével ezt könnyedén megvalósíthatod. A legújabb EOS R rendszerű fényképezőgépekben, például az EOS R7 gépekben megtalálható IBIS szintén megkönnyíti az automatikus szintezést. Ha nincs állványod, helyezd a fényképezőgépet valamilyen stabil felületre, például egy pad vagy egy asztal szélére, és egyenletesen, határozottan mozgasd oldalirányban.
7. A jobb hangminőség érdekében használj külső mikrofont
A legtöbb fényképezőgép, amellyel videófelvételeket is készíthetsz, elfogadható hangminőséget nyújt, különösen a legújabb modellek, mint például az EOS R7 és az EOS R10, azonban ha a vlogodhoz a kiváló hangminőség fontos tényező, érdemes egy külső mikrofont csatlakoztatnod a fényképezőgépedhez. Egy külső mikrofon igen hasznos tud lenni, ha kültérben készítesz felvételeket, mert a fényképezőgép beépített mikrofonja valószínűleg a zavaró háttérzajokat, például a szélzúgást is rögzíteni fogja, míg a külső mikrofon megfelelő pozicionálásával ezt a problémát kiküszöbölheted. Egyes fényképezőgépek beépített szélzajszűrő funkcióval rendelkeznek, amely csökkenti a belső mikrofon által rögzített szélzajt, de ez a megoldás lejjebb veszi a mély hangokat is, így gyakran kevésbé természetes hangzást nyújt, mint egy jól elhelyezett külső mikrofon.
Ha külső mikrofont szeretnél használni, külsőmikrofon-aljzattal rendelkező fényképezőgépet válassz, mint amilyen például a Canon EOS M50 Mark II, PowerShot G7 X Mark III vagy EOS R7.
8. Használd a Wi-Fi funkciót a megosztáshoz
Manapság a piacon elérhető legtöbb fényképezőgép, köztük a Canon EOS M50 Mark II és a Canon EOS R7 is rendelkezik beépített Wi-Fi és Bluetooth funkcióval, így vezeték nélkül oszthatsz meg tartalmakat és készíthetsz biztonsági másolatot, bárhol legyél is a világban. A kompatibilis Wi-Fi-képes Canon fényképezőgépekkel az internethez csatlakozva az image.canon szolgáltatás lehetővé teszi a képek és videók felhőbe történő zökkenőmentes átvitelét, ahol azok biztonságosan tárolhatók, és automatikusan továbbíthatók más eszközeidre vagy internetes szolgáltatásaidra.
A Canon PowerShot G7 X Mark III Bluetooth és Wi-Fi funkciója révén folyamatosan kapcsolatban lehetsz okoseszközöddel – ráadásul ha a Wi-Fi-kapcsolaton keresztül okoseszközödhöz vagy egy interneteléréssel rendelkező hálózathoz csatlakozol, élőben közvetíthetsz a YouTube1-csatornádra.
Írta: Natalie Denton és Sam Kieldsen
- A termék élő adatfolyam-szolgáltatása csak a YouTube webhelyen támogatja az élő adatátvitelt. Az élő adatfolyam-szolgáltatás használatához először szükség van az image.canon szolgáltatásban történő regisztrációra.
Az élő adatfolyamra vonatkozó korlátozások a YouTube „Élő adatfolyamra vonatkozó korlátozások” előírásai szerint a felhasználóknak legalább 1000 csatorna-feliratkozóval kell rendelkezniük a mobileszközről történő adatfolyam-közvetítéshez. Ez a korlátozás vonatkozik a Canon PowerShot G7 X Mark III készülékkel elérhető YouTube élő adatfolyam-szolgáltatásra is.
A korlátozásokkal kapcsolatos legfrissebb információkat a Google support weboldalon találod.
A YouTube-on tárolt élő adatfolyam értesítés nélkül megváltozhat, leállhat vagy megszakadhat.
Felhívjuk a figyelmed arra, hogy a Canon nem vállal felelősséget a harmadik fél által nyújtott szolgáltatásokért, beleértve a YouTube-on történő élő adatfolyam-közvetítést.