Élesebb képek

Éles kép egy rózsáról.
A nem megfelelően beállított fókusz miatt a rózsa képe elmosódott.
A fényképezőgép remegése miatt a rózsa képe elmosódott.

Éles

Fényképezőgép remegése

Olykor-olykor bizonyára veled is előfordul, hogy idegeskedsz a furcsán elmosódott képeid miatt, de ha már tudod, hogy az elmosódást valójában csupán két tényező okozhatja – a hibás fókuszálás és a téma vagy a fényképezőgép mozgása –, könnyedén elkerülheted. Az alábbi tippeket követve mindig éles felvételeket készíthetsz.

Biztos fogás

Megtámasztás nélkül

Megtámasztva

Állj vállszélességű terpeszben, a lábad pedig a fényképed témája felé nézzen. Tartsd a fényképezőgépet biztosan, a testedhez közel úgy, hogy a könyöködet a mellkasodhoz szorítod – így jobban meg tudod támasztani a gépet. Ha keresőt használsz, az arcod is segíthet a fényképezőgép megtámasztásában.

Egy szilárd tárgynak, például a falnak vagy egy asztalnak dőlve stabilabban tarthatod a fényképezőgépet, de ezt úgy is elérheted, ha a fényképezőgép szíját szorosan a könyököd köré tekered.

Exponáláskor ne hirtelen mozdulattal, hanem inkább finoman nyomd le az exponálógombot. A felvétel készítésekor próbáld olyan mozdulatlanul tartani a fényképezőgépet, amennyire csak tudod. Egyes fényképezőgépek Automatikus módban vagy Hibrid automata módban egy villogó fényképezőgép-ikonnal figyelmeztetnek arra, hogy a kép nagyobb eséllyel lesz homályos a fényképezőgép bemozdulása miatt.

Záridő

Túl hosszú záridő esetén expozíció közben nehéz mozdulatlanul tartani a fényképezőgépet, így pedig az elkészült kép homályos lesz. A záridőt a keresőben vagy a Gyorsvezérlés képernyőn ellenőrizheted. Ideális esetben a „tényleges” fókusztávolsággal azonos vagy annál rövidebb záridő szükséges. A tényleges fókusztávolságot az objektív fókusztávolságának és az APS-C-méretű érzékelő kivágási tényezőjének (1,6-szeres) szorzata adja ki. Például egy 50 mm-es objektív használatakor 1/80 másodperces záridőt érdemes használnod. Mozgó téma esetén előfordulhat, hogy ennél is rövidebb záridőt kell választanod. Ha a fényképezőgéped rendelkezik Sport móddal, abban az esetben automatikusan rövidebb záridőt próbál beállítani, ugyanakkor a záridőt legegyszerűbben a Záridő-előválasztás (Tv) módban vezérelheted.

Képstabilizátor

Azok az objektívek, amelyek nevében szerepel az „IS” betűszó, képstabilizátor technológiával rendelkeznek. Egyes fényképezőgépek beépített képstabilizátorral (IBIS) is rendelkeznek, amely csökkenti a gép bemozdulását még akkor is, ha az objektív nincs ellátva képstabilizátorral. Ha az objektív rendelkezik képstabilizátorral, az IBIS az objektívvel együtt működik. Az IS és az IBIS csökkenti a fényképezőgép bemozdulását, így hosszabb záridő használata esetén is éles képeket készíthetsz. Fontos megjegyezni, hogy az IS csak a fényképezőgép bemozdulását képes korrigálni, a téma mozgását nem (az éles képek elkészítéséhez továbbra is viszonylag rövid záridővel kell dolgoznod).

Az RF, EF vagy EF-S objektívek képstabilizátor funkciójának engedélyezéséhez használd az objektíven lévő kapcsolót. Ha a fényképezőgépedet állványon rögzítetted, akkor érdemes kikapcsolni az IS funkciót, ellenkező esetben előfordulhat, hogy kissé homályos eredményt fogsz kapni.

Ha az objektív képstabilizátorral rendelkezik, az IBIS az objektívvel együtt működve csökkenti a fényképezőgép bemozdulását jelentősen alacsonyabb záridő használata esetén. Az IBIS funkció alapértelmezés szerint engedélyezve van, de ha a fényképezőgéped állványon áll, akkor érdemes kikapcsolni, ellenkező esetben előfordulhat, hogy kissé homályos eredményt fogsz kapni. Ha kikapcsolod az objektív képstabilizátorát, az IBIS is kikapcsol; képstabilizátor nélküli objektívek esetén az IBIS a fényképezőgép menüjében kapcsolható ki.

Állvány használatával

A legjobb eredményt egy állvány használatával érheted el, amely lehetővé teszi, hogy a fényerősség szintjének csökkenése vagy kis rekesznyílás használata esetén alacsony érzékenységet (ISO) állíts be. Ennek köszönhetően a fényképezőgéped mozdulatlanul, a tökéletes felvételkészítési pozícióban marad. Az állvány tehát remek kiegészítője lehet a tájképekhez, állóképekhez és a makrotémákról készült felvételekhez használt felszerelésednek.

Ha a fényképezőgép egy állványon vagy egy stabil felületen helyezkedik el, a kép elkészítéséhez az exponálógomb helyett használd a két másodperces önkioldót vagy egy távkioldót. Wi-Fi-képes fényképezőgépedet akár egy mobileszközről, a Camera Connect alkalmazás használatával is vezérelheted.

Fókuszálás

A kép élességéről a fényképezőgéped autofókusz-rendszere gondoskodik, kivéve, ha olyasmi található a fényképezőgép és a fő téma között, ami eltérítheti a fókuszt. Ha a fényképezőgép automatikus funkciója helyett inkább manuálisan választanál ki egy AF-pontot, akkor biztosíthatod, hogy a jelenet megfelelő részénél helyezkedjen el.

A rekesznyílás kiválasztása

A rekesznyílás módosítása lehetővé teszi a kép mélységélességének szabályozását. A kisebb, például f/22 értékű rekesznyílások igen nagy mélységélességet biztosítanak, ami azt jelenti, hogy a képed nagyobb része lesz éles. A nagyobb, például f/2,8 értékű rekesznyílások csökkentik a mélységélességet, így a képnek csak kisebb része lesz éles.

Talán úgy gondolod, hogy a legtöbb esetben a kis rekesznyílás az észszerű választás, a kis rekesznyílások azonban csökkentik a rendelkezésre álló fény mennyiségét – ez nem csupán hosszabb záridővel járhat, de nagyobb az esély arra is, hogy a képed homályos lesz.

A nagy rekesznyílások rengeteg fényt engednek be, ezáltal rövidebb záridőt tesznek lehetővé, a kis mélységélesség miatt azonban az esetleges fókuszálási hibák is szembetűnőbbek lesznek.

A mélységélességet és a záridőt illető legjobb kompromisszum érdekében egy középső tartományba tartozó megoldást, például az f/8-as értéket érdemes választani. A rekesznyílást a rekesz-előválasztás (Av) és a kézi (M) expozíciós módokban vezérelheted.

Az érzékenység (ISO) beállítása

Az ISO-érzékenység határozza meg, hogy a fényképezőgépnek mennyi fényre van szüksége egy kép rögzítéséhez. Világos körülmények mellett a legjobb képminőséget alacsony ISO-értékkel érheted el, kevés fény mellett azonban előfordulhat, hogy az éles képek érdekében növelned kell az ISO-értéket, hogy a záridő ne legyen túl lassú. Ha olyan záridőt szeretnél, amely elég gyors a mozgó témák kimerevítéséhez, illetve ha csökkenteni szeretnéd a fényképezőgép bemozdulását, abban az esetben világos fények mellett is érdemes magasabb ISO-értéket beállítanod.

Természetesen arra is lehetőséged van, hogy a fényképezőgépre hagyd az ISO automatikus beállítását – ebben az esetben az automatikus ISO beállítást kell használnod. Nézd meg az eredményt, majd kísérletezz különböző beállításokkal.

Kapcsolódó termékek

Kapcsolódó cikkek

A legjobb expozíció elérése

Tippek: ezért hasznos aktiválni a túlexponálási figyelmeztetést a lejátszás menüben.

Hogyan kezdj bele a fotózásba

Szeretnél okostelefonról fényképezőgépre váltani? A kezdők fotósoknak szóló útmutatónkban minden megtalálható, ami az első lépések megtételéhez szükséges.

Image Stabilisation

Find out how the tech in Canon's IS lenses works to keep images sharp despite camera shake, which IS mode to use for best results, and more.

Kompozíciós technikák a fényképezésben

Tíz technika a még lenyűgözőbb, érdekesebb és kifejezőbb képek készítéséhez.