Hiperfokális fókuszálás

Egy utca, amelyet mindkét oldalról fák vesznek körül, éles fókusszal az előtértől a háttérig.

A hiperfokális távolság az a távolság, amelyben egy objektív bármely adott fókusztávolságával és rekeszértékével maximális mélységélesség érhető el. Ez azt jelenti, hogy a hiperfokális távolsággal való fókuszálás minden fotós számára hasznos technika, de a tájfotósoknak különösképpen jól jön, ha képeiken az előtértől a látóhatárig meg akarják őrizni az élességet.

Közelítő pontosság

Egy fényképezőgépet tartó női fotós.

Mivel a mélységélesség nagyjából kétszer tovább nyúlik, mint a fókuszpont a kép előterében, sok fotós a hiperfokális távolságot az élesnek mutatni kívánt jelenet egyharmadánál található pontra fókuszálva becsli meg. Bár ez a megközelítés hasznos lehet, nehéz meghatározni, hova esik a fókuszpont, ezért, ha teheted, érdemes betartani a hiperfokális távolságból való pontos fókuszálás lépéseit.

Válaszd ki az objektívet!

Ugyanaz a fotós az objektív gyújtótávolságát állítja be.

Az első lépésben állítsd a fényképezőgépet egy állványra, és válaszd ki azt az objektívet, amely a jelenet megkomponálásához szükséges nézési szöget biztosítja. Ha ez egy zoomobjektív, keresd meg a használni kívánt fókusztávolságot, mivel a hiperfokális távolság kiszámításához erre van szükség.

Add meg a rekeszértéket!

A fényképezőgép módválasztó tárcsája Av módra van állítva.

Állítsd a fényképezőgépet Rekesz-előválasztás (Av) vagy Manuális (M) módra, így a rekesznyílást teljes mértékben te szabályozhatod. Mivel a hiperfokális távolsággal való fókuszálás lényege éppen az, hogy maximális élességet érj el, a nagy mélységélességhez kis rekeszértéket szeretnél majd használni. Az igazán éles képek készítésénél azonban kerüld a legkisebb rekeszértékek használatát az objektíven, f/22 helyett például használj inkább f/16 értéket. Úgy tűnhet, f/11 értéknél a részletek még élesebbek. Ez azért van, mert a diffrakció lágyító hatása a kisebb rekeszbeállításoknál észrevehetőbb. A fényképezőgépeden lehet, hogy van „Diffrakció-korrekció”, amelynek segítségével valamelyest helyreállíthatod az élességet. A funkciót az „Objektívtorzítás-korrekció” beállítási képernyőn kapcsolhatod be.

Számítsd ki a hiperfokális távolságot!

Ha már kitaláltad, milyen fókusztávolsággal és rekeszértékkel fogsz fotózni, ezzel a képlettel kiszámíthatod a hiperfokális távolságot.

Hiperfokális távolság = (gyújtótávolság x gyújtótávolság) / szóródási kör x f-érték

A fókusztávolság az általad használt objektívtől vagy zoombeállítástól függ majd.

A „szóródási kör” értéke az APS-C EOS fényképezőgépek esetében 0,019 mm, teljes képmezős EOS fényképezőgépeknél pedig 0,030 mm.

Az f-érték a fényképezőgépen beállított rekeszérték.

Íme egy példa: ha egy 28 mm-es objektívet f/16 értékre állítasz egy teljes képmezős fényképezőgépen, a hiperfokális távolság kb. 1,6 méter lesz.

28 mm × 28 mm = 784 mm

0,030 mm × 16 mm = 0,48 mm

784 mm ÷ 0,48 mm = 1,633 mm (1,63 m)

Sokféle okoseszköz-alkalmazás létezik a hiperfokális távolság használatához, amelyek kiszámítják neked a megfelelő értéket. Egy jó verzióval a pontos leolvasáshoz kiválaszthatod a fényképezőgépet vagy az érzékelő méretét. Csak meg kell adnod a fényképezőgép, a rekesznyílás és a fókusztávolság adatait, és már le is olvashatod a kiszámított hiperfokális távolságot.

Keresd meg a fókuszpontot!

Egy, a fényképezővázon lévő jelre mutató ujj egy vonallal keresztezett körrel.

Itt a manuális fókuszálás a legjobb választás. A legtöbb objektív rendelkezik távolsági skálával, amely a legegyszerűbb eszköz a hiperfokális távolság beállításához. Ha az objektíved nem ilyen, úgy érheted el, hogy biztosan a megfelelő pontra fókuszáljon, hogy gyakran megméred a fényképezőgép érzékelőjétől való távolságot. Ennek meghatározásához keresd meg a fényképezőgép vázán található jelet. Ha szeretnéd, használhatsz mérőszalagot is, de ha tudod, mekkora a lépéstávolságod vagy a lábfejed mérete, elég, ha kiléped a hiperfokális távolságot, és keresel valamit, amit jelzőként használhatsz az objektív élességének beállításakor.

Élő nézet

Ugyanaz a fotós, aki egy fényképezőgép képernyőjét nézi.

Az objektívvel a keresőbe nézve is fókuszálhatsz, azonban manuális fókuszálás esetén sok fotósnak segít az Élő nézet használata, mivel a nagyított nézettel biztosra mehetsz, hogy a fókuszt pontosan a megfelelő pontra állítottad.

Ha az objektív élességét és expozícióját beállítottad a kiválasztott rekeszértékkel, már annak tudatában vághatsz neki a felvétel elkészítésének, hogy a maximális mélységélességet fogod kapni.

Kapcsolódó termékek

Kapcsolódó cikkek

Depth of Field

Depth of field, the area of apparent sharpness in an image, is one of the main creative controls in photography. Here's all you need to know.

Aperture and exposure explained

What is aperture, what are f-stops, and how does the Exposure Triangle work? Find out in our complete guide.

Fókuszrétegezés kezdőknek

Matt Doogue fotós elmagyarázza, hogyan segíthetnek a Canon fókuszrétegező eszközei abban, hogy teljesen fókuszban lévő makró fotókat és tájképeket készíts.

Tájképobjektív kihívás

Verity Milligan fotós megosztja két könnyű objektívvel készített kreatív tájképekkel kapcsolatos tapasztalatait.