Hogyan készíts time-lapse videót otthon?

Három kép egymás mellett ugyanannak a jégnyalókának a lassú olvadásáról.

A time-lapse sorozatok lehetővé teszik, hogy rögzítsd az idő múlását, és olyan részleteket mutass meg, amelyek az emberi szem elől rejtve maradnak. Számos olyan téma van, amely szinte adja magát ehhez a technikához, ilyenek a táj fölött elvonuló felhők, az éjszakai égen mozgó csillagok vagy egy nyüzsgő városi jelenet. De akkor is remek eredményeket tudsz elérni, ha beltéren fotózol, ahol jobban tudod szabályozni a fényviszonyokat – ráadásul az időjárás miatt sem kell aggódnod.

Virágokról készített felvételek

Egy nárcisz kibontja a szirmait.
Egy nárcisz kibontja a szirmait.
Egy nárcisz kibontja a szirmait.
Egy nárcisz kibontja a szirmait.

A szirmaikat bontogató virágok érdekes témául kínálkoznak egy time-lapse videóhoz, habár a folyamat akár több napig is eltarthat. A sorozat állóképek sorozataként, de ezekből összeállított videóként is kiválóan megállja a helyét.

Az egységes megvilágítás érdekében ne ablak vagy természetes fényforrás közelében komponáld meg a felvételt, hanem inkább mesterséges fényt használj. A lámpák és a LED-es panelek nagyszerűen megfelelnek erre a célra, habár egyes helyzetekben a vaku is jó választás lehet.

Használj egy nagy kartonlapot, amellyel tiszta hátteret tudsz biztosítani, a képet pedig úgy komponáld meg, hogy a szirmoknak elegendő hely álljon rendelkezésre ahhoz, hogy kinyílhassanak. A fényképezőgéped legyen Manuális (M) módban, és állítsd be az expozíciót, fókuszálj manuálisan, majd válassz egy megfelelő Fehéregyensúly-előbeállítást és Képstílust, hogy mindegyik kép ugyanúgy nézzen ki.

Felvételek időzítése

Létezik külön „Time-lapse videó” mód, amely összefűzi a meghatározott intervallumokkal készült képeket. Ha hozzá szeretnél férni ehhez a funkcióhoz, be kell állítanod a fényképezőgépeden a Videó módot.

Amint bekapcsoltad, be tudod állítani az egyes képkockák közötti intervallumot, valamint a felvételek számát, amelyekből majd a kész videó fog állni. Amikor megadod ezeket a számokat, a fényképezőgép megjeleníti a sorozat rögzítéséhez szükséges időt, illetve a kész videó időtartamát. Ügyelj rá, hogy elegendő legyen az akkumulátor töltöttsége, hogy felvétel közben ne merüljön le!

Egy távvezérlővel szabályos időközönként saját magad tudsz képsorozatot készíteni, de használhatod fényképezőgéped külön erre a célra szolgáló „Felvételi időzítőjét” is. Ha ezt aktiválod a menüben, beállíthatod a felvételek számát és a köztük lévő intervallumot – a fényképezőgép minden egyébről gondoskodik.

Ha szeretnél videót készíteni ezekből a képekből, elő kell készítened őket: valamilyen videoképarányra kell vágnod a képeket, és adott esetben színkorrekciót vagy effekteket is alkalmaznod kell a videó egyes „képkockáin”. Szerkesztőprogram segítségével állítsd össze a képeket egy kész time-lapse videóvá. Vedd figyelembe, hogy jó sok képet kell majd készítened: például egy 24 képkocka/másodperc sebességgel lejátszott, 30 másodperces kliphez 720 felvételre lesz szükséged. Ha 10 másodperces intervallumot használnál a felvételek között, akkor ehhez a fényképezőgépnek két órányi anyagot kellene rögzítenie.

Most próbáld ki ezt!

Egy képsorozat, amely egy csokinyuszi elolvadását mutatja.
Egy képsorozat, amely egy csokinyuszi elolvadását mutatja.
Egy képsorozat, amely egy csokinyuszi elolvadását mutatja.
Egy képsorozat, amely egy csokinyuszi elolvadását mutatja.
Egy képsorozat, amely egy csokinyuszi elolvadását mutatja.
Egy képsorozat, amely egy csokinyuszi elolvadását mutatja.
Egy képsorozat, amely egy csokinyuszi elolvadását mutatja.

Ha szeretnéd felpörgetni egy time-lapse videó összehozásához szükséges időt, válassz olyan témát, amelynek a felvételéhez nem napokra, hanem csak percekre van szükség. Az olvadó tárgyak, például a jégkockák, a jégkrém és a csokoládé jó választásnak bizonyul, és a folyamatot egy hajszárító segítségével fel is tudod gyorsítani.

A beállítás

Csokoládé nyuszi, fehér akrillapra helyezve.
Ugyanez a beállítás, amikor egy személy egy hajszárítóval mutat a nyuszira.

A csokinyulat egy fényes, fehér akrilfelületre tettük, amelyet z munkavégzéshez megfelelő magasságba emeltünk, a háttér pedig egy piros kartonlap volt. Egy fényképezőgépen kívüli Speedlite vakut a fényképezőgép látószögén kívülre helyeztünk, az akrillap alá, a fényképezőgépre szerelt vakut pedig a nyúl megvilágításához használtuk. A fényképezőgépet Manuális (M) módra állítottuk, a záridőt pedig a fényképezőgép vakuszinkron idejéhez igazodva állítottuk be úgy, hogy kizárólag a Speedlite vakuk fénye eredményezze az expozíciót. A rekesznyílást és az ISO-értéket addig állítgattuk, amíg el nem értük a megfelelő képhatást.

Az olvadás a folyamat elején lassú, majd fokozatosan egyre gyorsabb, tehát az állványra szerelt fényképezőgép manuális aktiválása lehetővé teszi az egyes felvételek közötti intervallum ennek megfelelő módosítását. Mivel Wi-Fi-kompatibilis fényképezőgépet használtunk, a mobileszközre telepített Camera Connect alkalmazás segítségével távvezérléssel exponáltunk, 4-8 másodperces intervallumokkal.

Amint Te is láthatod, tényleg nem tart napokig egy time-lapse videó elkészítése – derítsd ki, mi mindent tudsz elérni néhány percben egy asztalon kialakított otthoni beállítás segítségével, és használd fel ezeket a tapasztalatokat legközelebb, amikor lélegzetelállító mozgást bemutató time-lapse videót szeretnél készíteni, mondjuk a Tejútrendszerről!

Kapcsolódó termékek

Kapcsolódó cikkek

5 kiváló tipp time-lapse tájképek készítéséhez

Keltsd életre a tájképeket a time-lapse javaslataink segítségével.

Hogyan készíts time-lapse videót otthon?

A Time-lapse videó üzemmód minden eddiginél könnyebbé teszi a mozgásban lévő dolgok titkainak felfedését.

Hogyan készítsünk time stack felvételt?

Tanuld meg, hogyan készíthetsz nappalból éjszakába átmenő time-lapse felvételt és hozhatsz létre ebből lenyűgöző time stack képet, amely egy képben mutatja be az idő múlását.

Mozgás rögzítése time-lapse videón

Time-lapse, hyper-lapse és lassított felvételek készítésének legegyszerűbb technikái.