Ezek a gyorstippek segítenek elkerülni a képek túlexponálását (túl világos megjelenését).
A legjobb expozíció elérése
Képek megtekintése
Ha egy kép expozíciója túl hosszú, akkor fennáll a kockázat, hogy a legvilágosabb területeken minden részlet eltűnik, és természetellenes lesz a hatás. Ezt nehéz lehet észrevenni pusztán a fényképezőgép kijelzőjén megjelenített képen, mivel a kijelző fényerő-beállítása szerint a képek sötétebbnek vagy világosabbnak tűnhetnek, mint amilyenek valójában.
A hisztogram megjelenítése
A fényerőhisztogram megjelenítése a képek mellett segítséget nyújthat, mivel vizuális útmutatásként szolgál a képek expozíciójához. A hisztogramot az INFO vagy DISP gomb ismételt megnyomásával jelenítheted meg az információs képernyőn végig lépkedve a képlejátszás közben.
A hisztogram tulajdonképpen egy oszlopdiagram, amely a kép fényerőszintjeinek megoszlását mutatja – balra a sötét, jobbra a világos részek arányát. A hisztogram magassága az egyes pontokon a diagram mentén azt mutatja, hogy az adott fényerőszintet mennyi képpontnál rögzítették. Minél több képpont található a tengely bal oldalán, annál sötétebb a kép, és minél több képpont van a tengely jobb oldalán, a kép annál világosabb.
Ha a hisztogram csúcsértéke a diagram szélső bal oldalán van, akkor előfordulhat, hogy a kép alulexponált (túl sötét). Ha a hisztogram csúcsértéke a diagram jobb oldalán van, akkor előfordulhat, hogy a kép túlexponált (túl világos).
Figyelmeztetés túlexponálásra
Még egyszerűbb vizuális útmutatáshoz aktivált a Figyelmeztetés túlexponálásra opciót, amelyet a fényképezőgép menüjében találsz meg. Ez a funkció a kép potenciálisan túlexponált részeit villogva jeleníti meg a lejátszás közben, hogy gyorsan eldönthesd, hogy ezek a részek fontosak-e a képhez és szükség esetén korrigáld őket az expozíciókompenzáció segítségével.
Expozíció-kompenzáció
Az exponálási problémák megoldásához használd a fényképezőgép Expozíciókompenzáció funkcióját. Ezt a Gyorsvezérlő képernyőn keresztül teheted meg. A következő kép sötétebbé tételéhez forgasd el a fő tárcsát úgy, hogy a jelzés a skála bal oldala felé mozduljon el. A következő kép világosabbá tételéhez mozgasd a jelzést jobbra. Az expozíciókompenzáció visszaállításához igazítsd a jelzést a skála közepére. Biztonsági óvintézkedésként az expozíciókompenzáció automatikusan nullára állítódik a fényképezőgép kikapcsolásakor.
Kapcsolódó termékek
-
EOS R10
Tedd meg a következő lépést a fényképezés és a videózás terén az APS-C méretű érzékelő köré épített tükör nélküli, EOS R-rendszerű fényképezőgéppel. -
RF 50mm F1.8 STM
Egy kompakt, csendes és könnyű 50 mm-es, fix fókusztávolságú RF objektív széles, f/1,8-es rekesznyílással, tökéletes kreativitásod kiaknázásához. -
RF 24-105mm F4-7.1 IS STM
Ideális objektív mindennapi használatra a teljes képmezős, tükör nélküli fotózás szerelmeseinek. Az egyszerűen használható RF 24-105mm F4-7.1 IS STM könnyű, kompakt kialakítású, és készen áll arra, hogy magasabb szinten műveld a fotózás művészetét.
Kapcsolódó cikkek
Az expozíció beállítása
Tanuld meg tökéletesen a rekeszérték, a záridő és az ISO-érték beállítását.
Using your camera's histograms
Learn how to read your camera's luminance and RGB histograms and use them to guide your exposure settings.
Exposure Compensation
Exposure Compensation helps your camera deal with unusually bright or dark scenes. Find out how to use it for better exposure.
Tippek a záridő használatához
Sajátítsd el mesterfokon a záridő használatát kezdőknek szóló útmutatónkkal, hogy jobban sikerüljenek az akciófotóid.