Marácz Csaba közel 25 éve vezeti az újlipótvárosi Reactor Nyomdát. A közel negyed évszázad alatt egy lojális és szakmailag rendkívül igényes ügyfélkört sikerült kialakítania, jelentős részben annak köszönhetően, hogy ő maga is szereti a szakmáját, így döntéseinél nem csak az Excel tábla, hanem a minőségigény is szerepet játszik. Egyik legújabb beruházásuk a Canon Colorado 1650-es nagyformá-tumú nyomtató – ennek apropóján beszélgettünk a szakemberrel
Mit tudna kiragadni a funkciók sorából, ami kiemeli a mezőnyből a Colorado 1650-est?
Egyrészt a konkurens technológiákhoz képest kiemelkedő a festék karcállósága. Másrészt a Canon Colorado 1650-esben egyedülálló, hogy egyaránt képes matt és fényes felületű nyomatot készíteni, ami tovább növeli a felhasználási lehetőségeket. Egy filmforgatásnál például kifejezetten előnyös, ha nem csillog be a nyomat. A festék ellenállósága miatt pedig a legtöbb esetben szükségtelen védőbevonattal ellátni ahhoz, hogy tartós legyen. A festék szárítása hasonló elven működik, mint a modern fogtömés: UV fénnyel megvilágítanak egy képlékeny anyagot, ami a sugárzás hatására megszilárdul (polimerizálódik, térhálósodik). A Colorado 1650 festékében UV sugárzásra érzékeny összetevők is vannak, melyek segítségével a sugárzás hatására lezajlik a folyamat. Ebben az az érdekes, hogy ha a nyomatot nem éri UV fény, akkor önmagában a párolgástól soha nem fog megszáradni a kép.
Korábban is voltak olyan nyomtatók, amik hasonló elven működtek. Mit változtatott a Canon?
A hasonló nagyformátumú UV nyomtatóknál a szárító lámpákat a nyomtatófej-kocsi két oldalán szokták elhelyezni. Ennek eredményeképpen a nyomathordozóra érkező festékcseppek rögtön megszilárdulnak, így viszont a cseppeknek nincs idejük elterülni és szabad szemmel nem látható pici félgömböket képezve matt nyomatképet adnak. A Canon forradalmi innovációja, hogy későbbre rakta a szárítást, a túlzott tintaterülést pedig gél állagú festékkel előzte meg. Ettől képes ennyire, tetszetős, fényes nyomatképet produkálni a gép. De a fejlesztőmérnökök ezzel még nem elégedtek meg és egy periszkópszerű tükörrendszerrel is kiegészítették az eszközt, ami szükség esetén képes az UV sugarakat a nyomtatófej mellé is eljuttatni. Így – ha éppen matt nyomatra van szükség – akkor a szárítóállomás együtt mozog a nyomtatófejjel és még a festékcseppek elterülése előtt megszilárdul a tinta. Ha pedig fényes nyomat a cél, akkor a nyomtatófej és az UV forrás kocsija külön mozog, így már az elterült festék szilárdul meg.